Magyarország kitiltotta a Kneecapet – a világsajtó is reagált

Nemzetközi sajtóvisszhangot váltott ki, hogy Magyarország kitiltotta az ír Kneecap rapformációt, és az együttes nem léphet fel az idei Sziget Fesztiválon. A döntés indoklása szerint a Kneecap zenekar antiszemita kijelentései és a Hamász dicsőítése nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek. A lépésről több neves külföldi lap is beszámolt. A Sziget szervezői egyelőre nem törölték a fellépést, miközben több mint 150 közéleti szereplő aláírásával követeli a koncert lemondását.

2025. 07. 24. 12:01
Az ír Kneecap tagja Fotó: DIMITRIS KAPANTAIS Forrás: SOOC
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogy arról a Magyar Nemzet beszámolt, a magyar hatóságok megtiltották az ír Kneecap nevű rapzenekar belépését az országba, így a formáció nem léphet fel a Sziget Fesztiválon. Az indoklás szerint a döntés hátterében az áll, hogy a zenekar antiszemita gyűlöletbeszédet használ, valamint nyilvánosan dicsőíti a Hamász terrorszervezetet – emelte ki cikkében a Reuters.

Magyarország kitiltotta az ír Kneecap rapformációt (Fotó: ARIS OIKONOMOU / Hans Lucas)
Magyarország kitiltotta az ír Kneecap rapformációt (Fotó: Hans Lucas/Aris Oikonomou)

A belfasti székhelyű Kneecap ismerten Izrael-ellenes álláspontot képvisel, amelyet koncerteken és nyilvános fellépéseken is rendszeresen hangoztat. Az együttes több alkalommal is vitát váltott ki, legutóbb például a brit Glastonbury Fesztiválon, ahol frontemberük, Liam Óg Ó hAnnaidh – művésznevén Mo Chara – háborús bűnökkel vádolta meg Izraelt.

Három évre kitiltották a Kneecap zenekart Magyarországról – nem léphetnek fel a Sziget Fesztiválon

Kovács Zoltán, a Miniszterelnöki Kabinetiroda nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkára bejelentette, hogy a magyar kormány megtiltja a zenekar belépését Magyarországra. Az X-en közzétett bejegyzésében hangsúlyozta: a hivatalos kormányálláspont továbbra is a „zéró tolerancia az antiszemitizmussal szemben”, és kiemelt feladat a magyar – különösen a zsidó – közösségek védelme.

Kovács Zoltán kiemelte, ha színpadot adunk nekik, az normalizálja a gyűlöletet és a terrort, és veszélybe sodorja a demokratikus értékeket – írja a The European Conservative.

Májusban a zenekar frontembere, Mo Chara ellen terrorizmus vádjával indítottak eljárást Nagy-Britanniában, miután állítólag egy Irán által támogatott Hezbollah-zászlót lengetett. Az előadó a vádakat tagadja.

Az Independent szerint

a magyar kormány már korábban felszólította a Sziget szervezőit, hogy vegyék le a Kneecap fellépését a fesztivál programjáról, amely minden évben több százezer látogatót vonz.

A tiltakozás országos szintre nőtt: több mint 150 ismert művész és kulturális szereplő aláírta azt a petíciót, amely a Kneecap koncertjének lemondását sürgette – emelte ki az esetet cikkében a New Arab 

A Sziget szervezői ezzel szemben közölték: nem kaptak hivatalos értesítést a kormány döntéséről, így egyelőre nem törölték a zenekar augusztus 11-re tervezett fellépését.

Fesztiválunk továbbra is kiáll az elmúlt 30 év során képviselt értékek mellett: nincs helye gyűlöletnek, uszításnak, előítéletnek, sem rasszizmusnak vagy antiszemitizmusnak

– nyilatkozták.

Borítókép: Az ír Kneecap tagja (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.