Ahogy arról lapunk is beszámolt, óriási botrányt okozott, amikor kiderült, hogy az ír Kneecap zenekar fellép az idei Sziget Fesztiválon. Zsidó szervezetek fejezték ki felháborodásukat, sőt liberális művészek sora írta alá azt a petíciót, amelyben a Kneecap zenekar meghívásának visszavonását kérték a Sziget Fesztiváltól. A dokumentum arra hívta fel a figyelmet, hogy a szervezők súlyos erkölcsi felelősséget viselnek, amiért teret adnának egy „gyűlölködő, rasszista zenekarnak”, amely a Hamász által a Nova Fesztiválon elkövetett mészárlást már másnap ünnepelni kezdte.

A gyűlölet nem művészet
Vajda Tamás közgazdász és újságíró volt az első, aki nyílt levélben fordult a Sziget Fesztivál szervezőihez és szponzoraihoz, hogy haladéktalanul vonják vissza az ír Kneecap rapzenekar meghívását. Mint írta, a zenekar nyíltan dicsőíti a Hamászt és a Hezbollahot, és fellépése nemcsak a zsidó közösség ellen irányuló provokáció, hanem a demokrácia, az alapvető emberi jogok és a művészet integritása elleni támadás is. A Kneecap szereplése szerinte nem művészi program, hanem politikai állásfoglalás.
Ez nem »kultúra« vagy »művészet«, hanem Izrael- és életellenes, teokratikus, totalitárius mozgalmak csápjai, amelyek zenének álcázva terjesztik az eszméiket
– fogalmazott. A nyílt levélben konkrét terrortámadásokat is megemlített, köztük a Hamász 2023. október 7-i támadását, ahol „több mint 1200 izraeli civilt gyilkoltak meg”, valamint a Hezbollah 1994-es Buenos Aires-i robbantását, amelyben „85 zsidó civil halt meg”.
Ezt a népirtást élőben közvetítették. Ezeket az embereket nevezi a Kneecap »példaképeknek«, és ezek után kapnak színpadot a »szabadság szigetén«?
– tette fel a kérdést Vajda Tamás.
Küldetésemnek érzem, hogy amikor ezt a népet újra démonizálják – a »kolonizáció«, »apartheid« és »népirtás« hazug vádjaival –, akkor megszólaljak
– fogalmazott korábban. A nyílt levél mellett villámtüntetést és petíciót is szervezett, felhívva a figyelmet a jogi és reputációs kockázatokra. Úgy vélte, a nyugati közélet egyre inkább „a palesztin terrorszervezetek narratíváját teszi magáévá”. Vajda Tamás szerint a fesztivál látogatói és művészei is felelősséget viselnek:
Ha valaki még mindig nem érti, miről szól ennek a fellépőnek a színpadra engedése, akkor felelőssége van abban, hogy tájékozódjon, és ne váljon akaratlanul is bűnrészessé.
A szervezőket és szponzorokat is megszólította:
A Kneecap nem csupán »palesztinpárti«. Ők terrorszervezetek szócsövei, akik dzsihadista világképet hirdetnek, ahol zsidók, keresztények, hitetlenek, nők és melegek másodrendűek vagy elpusztítandók. Ezt támogatni – akár tudatlanságból, akár üzleti érdekből vagy cinizmusból – aljas és veszélyes.
Durva jelenetek a Kneecap koncertjein
A Kneecap nevű ír rapformációnak már neve is provokatív utalás. Az északír konfliktus idején elkövetett „térdkalácslövéses” büntetésekre utal, amikor paramilitáris csoportok bántak így el ellenségeikkel. Az utóbbi hónapokban azonban a zenekar tevékenysége már nem pusztán a politikai radikalizmus határát súrolja, hanem számos esetben kifejezetten a gyűlöletkeltés és a terrorizmus dicsőítésének kategóriájában van. A zenekar tagjai ugyanis nyíltan támogatják a Hamászt és a Hezbollahot.