A Kína és az Európai Unió közötti kapcsolatok elmélyítését szorgalmazta csütörtökön Hszi Csin-ping kínai elnök a két fél pekingi csúcstalálkozóján, hozzátéve, hogy a közeledés a stabilitás eszköze lenne az egyre bizonytalanabbá váló világban. A kínai állami televízió által közvetített beszédében Hszi kiemelte, hogy hazája és az EU között nincs semmiféle alapvető érdekellentét.

Leszögezte, hogy „az unió előtti nehézségek nem Kínából származnak”, valamint előrelátó cselekvést sürgetett és a fontos stratégiai döntések meghozatalát.
Minél súlyosabb és bonyolultabb a nemzetközi helyzet, Kínának és az EU-nak annál jobban el kell mélyítenie párbeszédét, erősíteni a kölcsönös bizalmat és az együttműködést
– mondta.
A klímaváltozással és a mesterséges intelligenciával összefüggésben Hszi elmondta: hazája kész erősíteni az együttműködést mindkét téren, azonban bírálta a kínai exportot sújtó uniós korlátozásokat, valamint kifejezte abbéli reményét, hogy az EU „nyitva tartja piacait, tartózkodik a korlátozó gazdasági és kereskedelmi eszközök alkalmazásától, és kedvező üzleti környezetet teremt az Európában befektetni kívánó kínai vállalatok számára”.
Brüsszel kettős mércéje, Orbánt kritizálják, de ha ők mennek Kínába, az nem gond
Nyitóbeszédükben az uniós vezetők – Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és az Európai Tanácsot vezető António Costa – kiemelték a felek közötti kereskedelem fontosságát, és konkrét előrelépést szorgalmaztak Európa Kínával szembeni hatalmas kereskedelmi hiányának kezelése érdekében.
Brüsszel kettős mércéjére hívta fel a figyelmet közösségi oldalán megjelent bejegyzésében Deák Dániel. Az elemző úgy fogalmazott:
Ha Orbán megy, akkor hisztiznek. Ursuláék Kínába látogattak, hogy gazdasági megállapodásokat kössenek.
Von der Leyen most leszögezte: rendkívül fontos, hogy kiegyensúlyozzák a kétoldalú kapcsolatokat oly módon, hogy azok mindkét fél számára hosszú távú haszonnal járjanak.