Már nem kapirgálhatnak tegnaptól a holland tyúkok a gazdaságok udvarain: a kormány rendelete szerint a többi ház körül tartott szárnyassal együtt az ólakban vagy ketrecekben kell maradniuk. A helyi egészségügyi hatóságok ezzel próbálják elejét venni a világszerte terjedő madárinfluenza-járványnak – jelentette a BBC tudósítója. Attól tartanak, hogy a holland baromfik érintkeznek oroszországi vagy más fertőzött területekről érkező költöző madarakkal. Az orosz mezőgazdasági minisztérium a napokban közölte: már negyven orosz településen pusztít madárvész. Ráadásul az elmúlt hónapokban bebizonyosodott, hogy a kór keletről nyugatra terjed.
A rendelkezés csaknem ötmillió tyúkot, kacsát, libát, pulykát érint. Hollandia a világ egyik legnagyobb húsexportőre. Nem véletlen a mostani szigor: az országban a haszonállatként tartott szárnyasok negyedét kellett kényszervágni két évvel ezelőtt, amikor a járvány végigsöpört a gazdaságokon.
Múlt pénteken Renate Kunast német fogyasztóvédelmi miniszter jelentette be, hogy országa az egyre rohamosabban terjedő madárinfluenza miatt a legrosszabb lehetőségre készül. Ezért a német kormány is kötelezte a farmereket, hogy a szárnyasokat ne engedjék a szabadba. Kunast uniós összefogást sürgetett az ügyben, bár hozzátette: nem kell pánikba esni.
Hasonló intézkedést léptetett életbe Dánia is: ott szintén ketrecben kell tartani a lábasjószágot.
Megvan a hazai oltóanyag. Hazánkban elkészült a madárinfluenza elleni oltóanyag, az ország felkészült egy pusztító járványra is. Négyszázötven adagot gyártottak le a vakcinából, így ezek a humán kipróbáláshoz szükséges ampullákban a szakemberek rendelkezésére állnak – mondta Bujdosó László, az országos tiszti főorvos tegnap az MTI-nek.

Sofőr és utasa is kirepült az autóból, súlyosak a sérülések