Iparűzési adó: indulnak a perek

Meg kell fizetni az iparűzési adót – derül ki a Fővárosi Közigazgatási Hivatal legfrissebb állásfoglalásából. A Deloitte szakértője szerint még nem lefutott az ügy, hiszen a perek csak most indulnak, és jók az esélyek. Az iparűzési adó jogszerűségét megkérdőjelezők arra hivatkoznak, hogy az uniós tagállamokban az áfán kívül más adót nem vethetnek ki a vállalkozások forgalma után.

Csákó Attila
2005. 08. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jogszerűen állapította meg az elsőfokú adóhatóság az iparűzési adó ellen fellebbezést benyújtó cégek adóelőleg-fizetési kötelezettségét – közölte a Fővárosi Közigazgatási Hivatal állásfoglalását lapunkkal Dancsné Simon Mária. A hatósági főosztály vezetője elmondta: álláspontjuk szerint mindaddig, amíg a jogalkotó nem helyezi hatályon kívül a helyi iparűzési adóra vonatkozó törvényi rendelkezéseket, az adózók kötelezettsége fennáll. A szakember kiemelte: határozatuk jogerős és végrehajtható, ami azt jelenti, hogy az adózó a határozat jogerőre emelkedését követő 15 napon belül fizetheti meg pótlékmentesen az adót. Ennek elmaradása esetén viszont az elsőfokú adóhatóság megindítja a végrehajtási eljárást. A határozat ellen kizárólag jogszabálysértésre tekintettel lehet keresetet benyújtani a Fővárosi Bírósághoz, ám a keresetlevél benyújtásának sincs halasztó hatálya a végrehajtásra.
Oszkó Péter, a Deloitte adószakértője hangsúlyozta: erre az állásfoglalásra vártak, hiszen a bíróságon ez alapján lehet pert indítani. A magyar bíróság pedig vélhetőleg kéri majd az Európai Bíróság állásfoglalását. Ez utóbbiban pedig minden bizonnyal a hatálybalépés idejéről is döntenek. Oszkó jó esélyt lát arra, hogy az Európai Bíróság az uniós követelményekkel ellentétesnek ítéli majd a magyar iparűzési adót. A helyi adó jogszerűségét megkérdőjelezők arra hivatkoznak, hogy az EU-ban a tagállamok csak egy forgalmi típusú adónemet alkalmazhatnak, vagyis az áfán kívül más adót nem vethetnek ki a vállalkozások forgalma után. Ismeretes, hogy Ausztria önkormányzatokat finanszírozó különadóját is megszüntette a bíróság, ám a szomszéd országban csak annak jár vissza a befizetett pénz, aki a döntés előtt jogvitát kezdeményezett. Jelenleg egy olasz regionális adó ügyében vár az Európai Bizottság is a bíróság döntésére, amely akár hazánk esetében is precedensértékű lehet.
Deli Lajos, a Főpolgármesteri Hivatal adóügyosztályának vezetője lapunknak kifejtette: félinformációk miatt az elmúlt időszakban többen is elbizonytalanodtak, ám a döntő többség rendesen fizeti az iparűzési adót. Az önkormányzat éves adóterve ezen adónemből 149 milliárd forint, amelyből eddig 66 milliárd forint folyt be, s szeptember 15-ig további hatvanmilliárdot várnak. A hátralékot felhalmozókat pedig megkeresik. Az önkormányzat kintlevőségéből öt-hat milliárd forintot tesz ki a könnyen behajtható iparűzési adó, és ugyanekkora az az összeg, amire nehezebben lehet szert tenni. A városházára 180 cég nyújtott be az iparűzési adó miatt fellebbezést, amelyek értéke együttesen meghaladja a 15 milliárd forintot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.