Kétszázmillió eurót követel Magyarországtól az Európai Bizottság (EB), arra hivatkozva, hogy a csatlakozás előtt a megengedett szintnél nagyobb készleteket halmoztunk fel több élelmiszerfajtából. A bizottság ugyanezen okra hivatkozva a többi csatlakozó országtól összesen 500 millió eurót követel. Rajtunk kívül például Szlovákiának 30,39, Csehországnak 46, Lengyelországnak 136, Szlovéniának pedig ötmillió eurót kellene a brüsszeli kasszába visszafizetnie.
Az Origo internetes portál a pozsonyi Új Szó értesüléseire hivatkozva közölte, hogy az EB szerint az új tagországokban például fokhagymából, rizsből, vajból, narancsléből, dohányból, mandarin- vagy halkonzervből nagyobb árukészlet halmozódott fel, mint amit a normák megengedtek.
Dékány András, az agrártárca sajtófőnöke munkatársunknak elmondta, hogy valóban számot kell adni a készletgazdálkodásról szóló előírások alapján az EU-nak, de emlékeztetett arra is, hogy Ausztria és Svédország 1995-ös belépésekor például csak két áruféleségre, a rizsre és az olívaolajra nézve volt kötelező ez az előírás, és az agrártárca képviselői a csatlakozási tárgyalások alatt állandóan kifogásolták ezt az elképzelést. – Most azonban számos új terméket is bevettek ebbe a körbe, s mi úgy érezzük, hogy ez méltánytalan lépés. Ezért kezdeményezésünkre múlt pénteken Pozsonyban összeültek a visegrádi országok és Szlovénia képviselői, akik szintén sérelmezik és méltánytalannak tartják ezt az eljárást – mondta Dékány András, hangsúlyozva, hogy a szóban forgó országok észrevételeiket eljuttatják az EB-hez.
– Ha a bizottság nem fogadja el az észrevételeket, az EB-hez fordul a magyar kormány – mondta Dékány András. Gráf József agrárminiszter az Új Szónak úgy nyilatkozott, hogy Magyarország kitart igaza mellett, s Budapest egyetlen eurót sem fog visszafizetni.

Sofőr és utasa is kirepült az autóból, súlyosak a sérülések