K&H-brókerbotrány: a nyomozás törvényes

Szakszerű, törvényes és eredményes volt a brókerbotrány ügyészségi nyomozása – állapította meg a Fővárosi Főügyészség (FF) belső vizsgálata, amely Kulcsár Attila kihallgatásának a médiában bemutatott részletei kapcsán indult.

Swendt Pál
2005. 08. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fővárosi Főügyészség kiemelt ügyek osztálya lezárta azt a belső vizsgálatot, amelyet Polt Péter legfőbb ügyész rendelt el a K&H-ügy első számú gyanúsítottjának, Kulcsár Attilának a vádhatóság előtt tett vallomása és az erről készült videofelvétel nyilvánosságra kerülése kapcsán – közölte a Legfőbb Ügyészség. A vizsgálat kitért arra, hogy a felvétel és a jegyzőkönyv megfelel-e alakilag és tartalmilag a büntetőeljárásról szóló törvény rendelkezéseinek, valamint arra, hogy a kihallgatás taktikája és módszere, annak légköre szakmailag és a törvényességet érintően kifogásolható-e. Az ügyészek álláspontja szerint a felvételen rögzítettekből olyan büntetőeljárási szabály megsértése nem állapítható meg, amely a kihallgatást törvénytelenné tenné.
*
A kihallgatók egymás közötti, de a védőre és gyanúsítottra ki nem terjedő tegező viszonya, a közvetlenség, a gyanúsított több esetben feltűnően könnyed és mosolygós magatartása, az eljárásban részt vevők ülésrendje a kihallgatási taktika része, azonban mindez semmilyen jogszabályt nem sért – állapították meg a belső vizsgálatot végző ügyészek. A kihallgatásról Polt Péter legfőbb ügyész az MTV A szólás szabadsága című műsorában úgy fogalmazott: mindenki megállapítása szerint – egy olyan terheltnél, aki önként és egyedül az ügy összes terheltje közül önmagát is súlyosan terhelő beismerő vallomást tett – az volt a helyes taktika, hogy engedni kell beszélni, azért, mert el akarja mondani azt, amit tud, vagy legalábbis annak nagy részét. Eközben az Fővárosi Főügyészségnek a vádemelési szak további részéből kizárását kezdeményezte Polt Péternél Ruttner György ügyvéd, a bűncselekmény-sorozat értelmi szerzőjének tartott Kerék Csaba védője. Az ügyvéd úgy véli: az FF elfogultan és súlyosan kifogásolható módon járt el, amikor kizárólag Kulcsár nyilatkozata alapján, minden további információ beszerzése nélkül, már a vallomástételt követő órákban elfogatóparancsot adott ki védence ellen, akit a határon elfogtak, őrizetbe vettek, majd előzetes letartóztatásba helyeztek. Ruttner György egy lapinterjúban kijelentette: megkérdőjelezhető a törvényessége annak, hogy a kihallgatásról készült jegyzőkönyv nincs szinkronban a kazettán látható és hallható anyaggal.



Bizalom. A videofelvételek nyilvánosságra kerülése után csökkent az ügyészségek iránti bizalom – állapította meg a Medián közvélemény-kutató intézetnek A szólás szabadsága megbízásából készült felmérése. A Népszabadságban közölt adatok szerint a Medián kérdésére, hogy a kormánypártok vagy az ellenzék befolyása alatt állnak-e az ügyészségek, a válaszadók 19 százaléka döntött az előbbi, 13 százalékuk az utóbbi mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.