Ma vádat emelnek a K&H-ügyben

A Fővárosi Főügyészség (FF) ma ismerteti azt a vádemelési javaslatát, amelyet a K&H Bank Rt. Equities nevű brókercégénél elkövetett bűncselekmény-sorozat gyanúsítottjai ellen összeállított. Az ügy főszereplője, Kulcsár Attila mellett az eljárásban több MSZP közeli személy is felbukkant.

Török László
2005. 08. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fővárosi vádhatóság ma sajtótájékoztatón ismerteti a brókerbotrány néven elhíresült sikkasztássorozat nyolcvanoldalas vádiratát, amelyben az ügy huszonhat gyanúsítottja ellen indítványozza büntetés kiszabását a Fővárosi Bíróságnak. A kiemelt ügyészi felügyelettel folytatott nyomozás első számú gyanúsítottja Kulcsár Attila, aki a vád szerint a K&H Bank Equities brókercégének ügyvezető igazgatójaként 20,8 milliárd forint elsikkasztásáért és 10,7 milliárd forintos kár okozásáért felelős. Az ügyben nyomozást végző Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) korábbi tájékoztatása szerint az eljárás során a 26 terheltet összesen 35 bűncselekménnyel gyanúsították meg, 273 személyt hallgattak meg tanúként, főként a brókerrel és a bankkal kapcsolatban álló ügyfelek közül. A 2003 nyarán kirobbant botrány nyomozása során több, az MSZP-hez közel álló személy is felbukkant, akiket a ma ismertetésre kerülő vádirat nevesít. Az alábbi kronológiában bemutatjuk a bűncselekmények miatt elrendelt vizsgálat főbb állomásait.
2003. április: A Pannonplast Rt. elnök-vezérigazgatója beadvánnyal fordul a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez (PSZÁF) a cégnél történt befolyásszerzéssel kapcsolatban, amelynek nyomán vizsgálat indul a K&H Banknál és az Equitiesnél. Tanúként hallgatják meg Kulcsár Attilát, és nyilatkozik Kerék Csaba, valamint Mészáros János, a Britton Rt. képviselői, akik később a büntetőeljárás gyanúsítottjai lesznek.
2003. június: Brutális támadás éri Szász Károlyt, a PSZÁF elnökét egy nappal azelőtt, hogy a felügyelet nyilvánosságra hozná a befolyásszerzésről készült jelentését.
2003. július: Az ORFK nyomozói kihallgatásra hívják Kulcsárt, de a bróker Bécsbe távozik, ahol még aznap elfogják, és az osztrák rendőrség őrizetbe veszi. A Budapesti Katonai Ügyészség hivatali bűncselekmény elkövetésével gyanúsította meg Bácskai Jánost, a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ főigazgatóját. A gyanú szerint a dandártábornok és Kulcsár Attila között nem megengedhető kapcsolat volt.
2003. augusztus: Lapunk beszámol róla, hogy a brókernek állandó belépője van a Miniszterelnöki Hivatalba, amelyet a kormányváltást követően Kodela László akkori humánpolitikai államtitkár állított ki számára.
2003. szeptember: Előzetes letartóztatásba helyezik Rejtő E. Tibort, a bank vezérigazgatóját, akit sikkasztásban való bűnrészességgel gyanúsítanak, valamint Garamszegi Gábor volt fővárosi MSZP-s képviselőt, a Betonút Rt. és Bitvai Miklóst, az ÁAK Rt. vezetőjét, akiket 10 milliárd forintos sikkasztással gyanúsítanak. A rendőrség gyanúsítottként hallgatja ki a K&H Bank volt osztályvezetőjét, valamint Kulcsár Attila asszisztensét. A Fidesz parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi.
2003. december: Sz. Gyula taxist a rendőrség pénzmosással gyanúsítja meg, és ezzel tizenkettőre emelkedik a brókercégnél történt sikkasztás és pénzmosás terheltjeinek száma.
2004. március: Budapestre szállítják Kulcsárt, aki ügyvédet vált. Változik a védelem stratégiája: a bróker az ügyészség előtt vallani kezd.
2004. szeptember: Kulcsár Attilát tanúként hallgatják ki Szász Károly megverésével összefüggésben. Hivatali vesztegetéssel gyanúsítja meg a K&H egykori brókerét, Kulcsár Attilát a Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal, mert a gyanú szerint a közpénzügyi államtitkárság munkatársától egy, a PSZÁF-ról készült belső jelentést vásárolt meg.
2004. október: A bíróság megszünteti Kulcsár előzetes letartóztatását, és folyamatos rendőri felügyelet mellett házi őrizetbe helyezi.
2005. április: Kiderül, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal az ügyben keletkezett telefonlehallgatási jegyzőkönyveket semmisített meg.
2005. augusztus: A Fővárosi Főügyészség bejelenti, hogy lezárult a brókerbotrány nyomozása, és várhatóan egy hónapon belül továbbítja vádemelési indítványát a Fővárosi Bíróságnak.



Elutasított kizárási indítvány. Alaptalannak értékelte és elutasította a Legfőbb Ügyészség kiemelt ügyek főosztálya azt az indítványt, amelyben Ruttner György ügyvéd, Kerék Csabának, a bűncselekmény-sorozat egyik gyanúsítottjának a védője a Fővárosi Főügyészségnek a K&H-ügy további részéből történő kizárását kéri – tájékoztatta lapunkat Dobos Gabriella, a főügyészség szóvivője. Ruttner György augusztus 19-én indítványozta a vádhatóság kizárását a további eljárásból, mert véleménye szerint Kulcsár Attila egyik kihallgatásának jegyzőkönyve és a vallomástételről a közelmúltban nyilvánosságra került videofelvétel között lényegi, tartalmi eltérések vannak. Ruttner György hivatalos személy által elkövetett közokirat-hamisítás gyanújával a Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatalnál tett feljelentést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.