Megkezdődött az erőszakos kitelepítés

Megkezdődött a gázai övezeti zsidó telepek lakóinak erőszakos kitelepítése. Helyszíni beszámolók szerint erőszakcselekmények kísérik a katonák fellépését, ugyanakkor a hadsereg mindenhol át tudta törni a tiltakozók élőláncát. Többen megsérültek az akciók során, egy nő életveszélyesen, amikor felgyújtotta magát.

Hírösszefoglaló
2005. 08. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1550 gázai telepes család közül 832 hagyta el otthonát a kedd éjféli határidő előtt, így őket megilleti a 100 és 400 ezer dollár közötti kártalanítás – jelentette a hadsereg. A kivonulást elutasítókhoz mintegy ötezer szimpatizáns csatlakozott, akik közül 498-at letartóztatott a rendőrség. A kilakoltatást végző katonák heves ellenállással találták szemben magukat Neve Dekalim telepen, amely a legnagyobb az övezetben fekvő kolóniák közül. A katonákat heves kő- és tojászápor fogadta. Sok radikális tiltakozó a telep zsinagógájában barikádozta el magát, jelentette a Háárec izraeli napilap. Egy nő a Gázai övezet fővárosának számító Neve Dekalimban a kivonulás elleni tiltakozásul felgyújtotta magát, a rendőrség szerint testfelületének hatvan százaléka megégett. Morag telepen egy helyi lakos megszúrt egy rendőrnőt, aki könnyebb sérülést szenvedett. A hír hallatán Ariel Saron miniszterelnök nyilatkozatot adott ki, amelyben arra kérte a tiltakozókat, hogy a hatóságok helyett inkább őt bántsák. „Én vagyok ezért a felelős. Bántsatok és hibáztassatok engem, de ne a katonákat és a rendőröket, akik épp eléggé kínos helyzetben vannak!” – mondta Saron, miután találkozott Móse Kacav államfővel.
A telepesek a nap folyamán „hallgattak” a kormányfőre, hiszen a buszokkal szállított, otthonukból kitoloncolt zsidók nagy része őt tartotta a főbűnösnek. Az MTI helyszíni jelentésekre hivatkozva közli egy telepes történetét. Nem sokkal éjfél előtt a 31 éves Sámuel Arieli gépkocsin vitte az övezetből Izraelbe testvérbátyját, aki 16 évig Katif telepen lakott. Az átkelőn lévő sorompóhoz érve – a gyász jeleként megszaggatott inget viselő – Arieli autójából kilépve azt kiáltozta, hogy „a zsidók nem űznek el zsidókat”. „Kilakoltattak bennünket, de nem hagyjuk magunkat megalázni! Soha nem fogunk megbocsátani, és soha nem feledjük el ezt a bűnöző Ariel Saront!” – harsogta az izraeli miniszterelnökre utalva.
A 21 gázai övezeti telep közül hét teljesen vagy majdnem teljesen üres. A főként világi zsidók által lakott északi telepek teljesen kiürültek, s a déli, apróbb kolóniák is szinte teljesen néptelenek, ám a középső részen fekvő, vallásos embereknek otthont adó falvakból nem sokan távoztak. A hatóságok a kiürítést kísérő erőszakos jelenetek és az elszánt ellenzők fellépése ellenére derűlátók. Úgy vélik, a jövő hét közepéig befejezhetik a „Segítő kéz a testvéreinknek” hadmozdulatot, s a Gus Katif településtömb akár már holnapra kiürülhet. A helyi tüntetők azonban a jelek szerint nem hajlandók együttműködni a katonasággal, és minden alkalmat felhasználnak arra, hogy lassítsák az akciót. Tegnap Kfar Darom telepen fiatalok megrongáltak két, a hadsereg tulajdonában levő buldózert, amelyeket a kivonulásnál használtak fel. Joszi Hadad, a radikális beállítottságáról ismert Kfar Darom vezetőségének tagja azonban közölte, a katonáknak nem kell tartaniuk a telepen élőktől: „Együtt harcoltunk az elmúlt években, ezért elképzelhetetlen, hogy bárki is kezet emeljen rájuk.” Ofir Kohen, a település titkára azonban úgy vélte, senkinek sem fogják megkönnyíteni a dolgát.



Időzített bomba? Ciszjordánia egy időzített bomba, amely bármikor felrobbanhat, s a harmadik intifáda tavasszal kitörhet – vélik izraeli katonai szakértők. Az al-Bajan Egyesült Arab Emírségekben megjelenő újság idézte Aharon Zajfit, az izraeli katonai hírszerzési alakulat vezetőjét, aki szerint a palesztinok Ciszjordániában rakétákat fejlesztenek, mégpedig a Gázai övezetben szerzett tapasztalatok alapján. Zajfi tábornok szerint csak januárig várható tűzszünet Izraellel szemben, ám a palesztin választások után a fegyvereseket nem fogja tudni megfékezni a Palesztin Hatóság és a Hamász együttes erővel sem. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.