Az Egyesült Királyság háborúra készül

Úgy tűnik, az Egyesült Királyság a béke helyett a háborús forgatókönyvekre kezd készülni. A brit Stratégiai Védelmi Felülvizsgálat (Strategic Defence Review) is azt vetíti előre, hogy London hamarosan új honvédelmi erőt állítana fel, miután a kormány hivatalosan is „halálos fenyegetésként” értékelte az Egyesült Királyság előtt álló biztonsági kihívásokat.

2025. 07. 02. 22:21
Keir Starmer brit miniszterelnök Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Francis Tusa védelmi szakértő szerint az Egyesült Királyságnak „készen kell állnia a háborúra, méghozzá gyorsan”. A kormány által kiadott értékelés szerint Oroszország már most fenyegetést jelent, Kína pedig hamarosan követheti. A brit hadsereg jelenlegi állapotában képtelen lenne megvédeni az ország területét, különösen olyan támadásokkal szemben, mint amilyeneket Ukrajna szenved el napi szinten például dróntámadások formájában.

Az Egyesült Királyság háborúra készül
Az Egyesült Királyság háborúra készül
Fotó:  AFP

Az Egyesült Királyság háborúra készül

A brit stratégiai dokumentumok szerint az Egyesült Királyságot ma közvetlen fenyegetések érik politikai gyilkosságok, megfélemlítés, kibertámadások és szabotázsakciók, valamint demokratikus folyamatokba való beavatkozás formájában. Az infrastruktúra – például a víz alatti adatkábelek, energiavezetékek, logisztikai központok – is sebezhető célponttá vált. Miközben a kormány szavak szintjén komoly szándékot mutat a honvédelem újraélesztésére, a gyakorlatban kevés lépés történt. A brit hadsereg alig rendelkezik működőképes páncélosokkal – a jelenlegi adatok szerint mindössze 25 harckocsit tudnának bevetni –, és az egykori területvédelmi erő (Territorial Army) létszáma a ’80-as évekbeli 73 000-ről 20 000-re esett vissza.

A hidegháború idején több mint 60 ezer katonát rendeltek a szigetország védelmére, ma viszont ilyen kapacitás nincs.

 

A régi Home Service Force (HSF) veteránokból verbuvált sikeres tartalékos egység volt, de mára nincs hasonló struktúra. Tusa szerint akár egy 30 000 fős új haderő felállítása is indokolt lenne évi hárommilliárd fontból, ami eltörpül a skandináv országok védelmi kiadásaihoz képest. A brit kormány elismeri, hogy egy ballisztikus rakétatámadás vagy a kritikus infrastruktúra megbénítása olyan károkat okozhatna, amilyeneket a szigetország a második világháború óta nem tapasztalt. Mindezek ellenére sem született még konkrét döntés az ilyen védelmi rendszerek kiépítéséről, holott például egy izraeli rakétavédelmi rendszer ára meghaladhatja a 30 milliárd fontot. Az Independent cikke végül Mike Tysont idézi: 

Mindenkinek van egy terve, egészen addig, amíg szájba nem vágják.

Borítókép: Keir Starmer brit miniszterelnök (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.