A szerződés szövege már szinte teljesen elkészült – közölték londoni kormányzati források. A megállapodást várhatóan július 17-én írják alá, még a parlamentek nyári szünete előtt. Az egyik legfontosabb fejezete a védelemmel foglalkozik, és a tavaly aláírt Trinity House Agreement alapjaira épül, amely rögzítette: bármelyik országot érő stratégiai fenyegetés a másik számára is veszélyt jelent – írta a Politico.
Közös védelem megerősítése Németország és az Egyesült Királyság között
A most készülő szerződés célja a kölcsönös védelem megerősítése és a nukleáris elrettentő képesség növelése. Ennek révén Németország védelmi garanciát kaphat Európa mindkét nukleáris hatalmától – ami összhangban van Friedrich Merz kancellár azon törekvésével, hogy az Egyesült Államoktól függetlenül is erősítse a kontinens elrettentő erejét.
Bár a szerződés várhatóan megerősíti mindkét ország NATO iránti elkötelezettségét,
a kölcsönös segítségnyújtási záradék beillesztése jól mutatja az európai szövetségesek szándékát a szorosabb biztonsági együttműködésre – különösen az Egyesült Államok részleges visszahúzódásának fényében.
A megállapodás várhatóan számos más területet is érint majd, többek között az illegális migráció elleni fellépést, a közlekedést, valamint a kutatási és innovációs együttműködést. Emellett a felek elkötelezik magukat a határokon átnyúló csereprogramok elősegítése mellett is – ami különösen érzékeny kérdés Starmer kormánya számára, mivel nagy a nyomás rajtuk a legális és illegális migráció visszaszorítása érdekében.
A fiatalok mobilitásáról szóló külön megállapodást uniós szinten tárgyalják majd, miután az Egyesült Királyság nem tudott erről megegyezni a májusban elfogadott „újraindítási” csomagban. Berlin egyébként az egyik legaktívabb szereplő volt a brit fiatalok beutazási szabályainak enyhítése mellett.