Ezek az európai országok már a harmadik világháborúra készülnek

Az Egyesült Királyság és Németország egy átfogó megállapodás aláírására készül, amely kölcsönös segítségnyújtási záradékot is tartalmaz arra az esetre, ha bármelyiküket fenyegetés érné – állítják a tárgyalásokat ismerő források. A szerződés célja nemcsak a közös védelem megerősítése Némtország és az Egyesült Királyság között, hanem a nukleáris elrettentő képesség növelése is.

Forrás: Origo2025. 07. 02. 13:48
Katonája géppuskával Fotó: KLAUS-DIETMAR GABBERT Forrás: DPA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Keir Starmer brit miniszterelnök és Olaf Scholz Németország volt kancellárja tavaly nyáron közös nyilatkozatban rakták le a megállapodás alapjait, amelyben szorosabb együttműködést ígértek a béke, a biztonság és a gazdasági növekedés terén – számolt be az Origó.

Az Egyesült Királyság és Németország egy átfogó szerződés aláírására készül. A két ország kölcsönös segítségnyújtási egyezséget köt (Fotó: BEN STANSALL / POOL)
Az Egyesült Királyság és Németország egy átfogó szerződés aláírására készül. A két ország kölcsönös segítségnyújtási egyezséget köt (Fotó: Ben Stansall)

A szerződés szövege már szinte teljesen elkészült – közölték londoni kormányzati források. A megállapodást várhatóan július 17-én írják alá, még a parlamentek nyári szünete előtt. Az egyik legfontosabb fejezete a védelemmel foglalkozik, és a tavaly aláírt Trinity House Agreement alapjaira épül, amely rögzítette: bármelyik országot érő stratégiai fenyegetés a másik számára is veszélyt jelent – írta a Politico.

Közös védelem megerősítése Németország és az Egyesült Királyság között

A most készülő szerződés célja a kölcsönös védelem megerősítése és a nukleáris elrettentő képesség növelése. Ennek révén Németország védelmi garanciát kaphat Európa mindkét nukleáris hatalmától – ami összhangban van Friedrich Merz kancellár azon törekvésével, hogy az Egyesült Államoktól függetlenül is erősítse a kontinens elrettentő erejét.

Bár a szerződés várhatóan megerősíti mindkét ország NATO iránti elkötelezettségét, 

a kölcsönös segítségnyújtási záradék beillesztése jól mutatja az európai szövetségesek szándékát a szorosabb biztonsági együttműködésre – különösen az Egyesült Államok részleges visszahúzódásának fényében.

A megállapodás várhatóan számos más területet is érint majd, többek között az illegális migráció elleni fellépést, a közlekedést, valamint a kutatási és innovációs együttműködést. Emellett a felek elkötelezik magukat a határokon átnyúló csereprogramok elősegítése mellett is – ami különösen érzékeny kérdés Starmer kormánya számára, mivel nagy a nyomás rajtuk a legális és illegális migráció visszaszorítása érdekében.

A fiatalok mobilitásáról szóló külön megállapodást uniós szinten tárgyalják majd, miután az Egyesült Királyság nem tudott erről megegyezni a májusban elfogadott „újraindítási” csomagban. Berlin egyébként az egyik legaktívabb szereplő volt a brit fiatalok beutazási szabályainak enyhítése mellett.

A Starmer és Merz közötti megállapodás 18 tárgyalási forduló eredménye, amelyek közül három Berlinben, kettő pedig Londonban zajlott személyesen.

A német külügyminisztérium szóvivője úgy fogalmazott:

A szerződés kapcsolataink teljes spektrumát lefedi.

A Magyar Nemzet korábban arról is beszámolt, megdöbbentő közvélemény-kutatási adatok érkeztek egy világháborúval kapcsolatban. A nyugat-európai emberek rettegnek egy újabb világégéstől. 

Borítókép: Katona géppuskával (Forrás: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.