Megvan, mikor törhet ki a harmadik világháború

Megdöbbentő közvélemény-kutatási adatok érkeztek egy újabb világégéssel kapcsolatban. A nyugat-európai emberek rettegnek a harmadik világháborútól. A Brüsszel által terjesztett háborús pszichózis úgy tűnik, működik.

2025. 05. 06. 8:57
 Egy ukrán katona (Fotó: AFP)
Egy ukrán katona (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A második világháború befejezésének 80. évfordulója alkalmából készült felmérés aggasztó eredményeket hozott napvilágra. A YouGov közvélemény-kutató cég által végzett kutatás szerint az amerikai és nyugat-európai lakosság jelentős része úgy véli, hogy egy újabb, még pusztítóbb globális konfliktus törhet ki az elkövetkező évtizedben. Hamar itt lehet a harmadik világháború.

A harmadik világháború kitörésétől tartanak a Nyugaton (Fotó: AFP)
A harmadik világháború kitörésétől tartanak a Nyugaton (Fotó: AFP)

A megkérdezettek európai országokban a lakosság 41–55 százaléka gondolja úgy, hogy egy harmadik világháború nagyon vagy meglehetősen valószínű a következő öt-tíz évben. Ez az arány az Egyesült Államokban 45 százalék. A legtöbben úgy vélik, hogy egy ilyen konfliktus nukleáris fegyverek bevetésével járna, és nagyobb emberveszteséget okozna, mint a második világháború. Sokan attól tartanak, hogy egy ilyen háború az emberiség nagy részének pusztulásához vezetne.

A felmérés szerint a legtöbben Oroszországot tartják a legnagyobb veszélyforrásnak.

A harmadik világháború nagyon közel lehet

A nyugat-európaiak 72–82 százaléka, míg az amerikaiak 69 százaléka véli úgy, hogy az Oroszországgal fennálló feszültségek vezethetnek egy újabb világháborúhoz. Érdekes módon sok európai az Egyesült Államokat is potenciális veszélyforrásnak tekinti. Spanyolországban, Németországban és Franciaországban a megkérdezettek több mint fele úgy gondolja, hogy az USA-val való feszültségek is fenyegetést jelentenek Európa békéjére.

A kutatás rávilágított arra is, hogy a legtöbb ember fontosnak tartja a második világháború történetének oktatását az iskolákban. A megkérdezettek 82–90 százaléka szerint elengedhetetlen, hogy a fiatalabb generációk is megismerjék ezt a korszakot. 

Sokan úgy vélik, hogy a háború eseményei és az ahhoz vezető folyamatok ma is relevánsak.

A felmérés rámutatott arra is, hogy eltérő vélemények vannak arról, ki járult hozzá leginkább a nácik legyőzéséhez. Míg a legtöbb országban az USA-t tartják a legfontosabb szereplőnek, a britek 41 százaléka saját országukat jelölte meg. 

A Szovjetunió szerepét viszonylag kevesen emelték ki.

A második világháború utáni békemegőrzés terén a legtöbben a NATO-t tartják a legfontosabb szereplőnek. Emellett sokan tulajdonítanak jelentős szerepet az ENSZ-nek és az Európai Uniónak is a béke fenntartásában.

Összességében a felmérés eredményei arra utalnak, hogy bár eltelt 80 év a második világháború vége óta, az emberek még mindig tartanak egy újabb globális konfliktus lehetőségétől. A geopolitikai feszültségek, különösen az Oroszországgal való viszony, aggodalomra adnak okot. 

Borítókép: Egy ukrán katona (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.