Nincsenek tisztában a fogyasztók azzal, hogy ha két ár szerepel egy terméken vagy a polcon, és az áru csomagolásán feltüntetett értékek nem egyeznek, akkor az áruháznak az alacsonyabb árat kell számláznia – ismertette a legfontosabb hiányosságot Göncz Kinga, az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium vezetője. A vizsgálatot a vásárlói panaszok alapján a tárca rendelte el, és a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség (FVF) végezte el augusztus 8–12. között. A szakemberek tizenegy áruházlánc 172 egységét keresték fel, miközben élelmiszereket, könnyűipari, vegyipari és műszaki termékeket és a kereskedelmi tevékenységet ellenőrizték.
Az élelmiszerekre vonatkozó részeredményekről számolt be Göncz Kinga, aki a kettős ár alkalmazásán túl a nem megfelelő árujelöléseket is említette, kiemelve, hogy több helyen letakarták a csomagoláson a magyar nyelvű szövegeket, illetve fekete háttérre kék betűkkel írták a tájékoztató feliratokat. – Kiemelt szabálysértésnek minősült, amikor az egyik Hajdú-Bihar megyei Tesco áruházban a saját márkás szalámi szavatossági határidejét önkényesen egy hónappal meghosszabbították – tért át a minőségi problémákra a miniszter asszony, megemlítve, hogy több helyen tapasztaltak olyan „megoldást” is, amikor a minőségi határidő lejárta után az adott termékeket elkülönítve, akciósan próbálták értékesíteni. Az FVF főigazgatója, Geri István szerint bizonyos ajándékcsomagokat pedig olyan párosításban állítottak össze, hogy azokban legalább egy terméknek már lejárt a szavatossága.
Problémát jelentett az is – elsősorban a Lidl áruházlánc több üzletében –, hogy narancslé, illetve őszibaracklé elnevezéssel olyan termékeket forgalmaztak, amelyeknek a gyümölcstartalma csak 20, illetve 25 százaléknyi volt, ezért csak gyümölcsitalként árusíthatók. A gyümölcslé elnevezés ugyanis csak a százszázalékos gyümölcstartalmú üdítőket illeti meg. Előfordult, hogy olyan termékeket árultak sajtként, amelyek növényi zsiradékot is tartalmaztak. Kirívó minőségi problémát jelentett, amikor az Auchan szigetszentmiklósi egységében egérürüléket találtak a csomagolt babapiskótákat tartalmazó polcon – állapították meg a tájékoztatón.
Összességében 24,8 millió forint fogyasztóvédelmi és 22,3 millió forint minőségvédelmi bírságot szabtak ki; a legtöbb büntetést Pest megyében és a fővárosban osztották ki; a Tesco részesült a legjelentősebb, húszmillió forintos büntetésben – állapította meg a fogyasztóvédelmi hatóság elnöke. A vizsgálatról Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára munkatársunknak elmondta, hogy általában a fogyasztók nem megfelelő tájékoztatása a legnagyobb probléma. – Az ilyen hibák nem megengedhetők, és szükség van hasonló vizsgálatokra, hogy a tapasztalatokat felhasználva kevesebb legyen a szabálysértés, hiszen mindig az a legfontosabb, hogy a vásárló ne járjon rosszul – tette hozzá a főtitkár, megjegyezve, hogy a gyenge hazai civil fogyasztóvédelemnek is erősödnie kellene.

Kulja doktor csótányozott, a Péterfy Sándor utcai kórház feljelentette