Nemzeti kincset rejt a magyar föld mélye

Hiába rendelkezik óriási geotermikus energiakinccsel hazánk, a hévizek hasznosítása kétséges. A föld hőjét még egyáltalán nem használjuk áramtermelésre, és ha nem változnak a jogszabályok, hamarosan tönkremehetnek az üvegházaikat termálvízzel fűtő kertészetek is.

Bálint József
2005. 08. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre úgy tűnik, fellendülés helyett csődbe juthatnak a geotermikus energiát hasznosító magyar vállalkozások. Jelenleg 110-120 forróvíz-kutat használnak energetikai célból az országban, zömében üvegházak fűtésére. Ezt a technológiát a világon mindenütt környezetbarát megoldásként tartják számon, Magyarországon azonban jelen pillanatban minden kút üzemeltetője kénytelen szennyvízbírságot fizetni, melynek összege a jövőben drasztikusan megemelkedik. A bírságfizetés alól egy környezetvédelmi miniszteri rendelet értelmében csak azok mentesülhetnek, akik a felhasznált vizet visszasajtolják a föld mélyére, csakhogy ez szinte lehetetlen. Egyrészt azért, mert rendkívül drága, másrészt azért, mert a honi geológiai adottságok miatt a visszasajtolás gazdaságosnak tekinthető technológiáját még ki sem kísérletezték. A szakmai szervezetek figyelmeztetéseinek köszönhetően a környezetvédelmi tárca érzékelte is a szabályok és a valóság közötti ellentmondást, a megoldást azonban – úgy tűnik legalábbis – meglehetősen kelletlenül keresik a döntéshozók. Előbb bejelentették, hogy valószínűleg állami támogatást adnak majd a visszasajtoláshoz, később azonban ez az ötlet lekerült a napirendről.
– A szennyvízbírság okozta szorítás megszüntetése helyett egy készülő jogszabály-módosítás csupán visszaadná a föld hőjét használó vállalkozásoknak azt a korábban meglévő jogát, hogy egyedi elbírálást kérjenek az általuk kibocsátható „szennyező anyagok” koncentrációjára – vázolta a helyzetet érdeklődésünkre a Magyar Geotermális Egyesület elnöke. Szita Gábor szerint a szaktárca ezzel csak a termálvizet energetikai, illetve egyéb célra – például fürdő ellátására – felhasználó vállalkozások közötti hátrányos megkülönböztetést szünteti meg, de nem oldja meg a problémát. – Mi azt szerettük volna – ennek érdekében hónapokon át tárgyaltunk is a tárcával –, hogy 2015-ig a kiszámított szennyvízbírság három százalékát kelljen csak fizetnie a felhasználóknak, a visszasajtolási kötelezettséget pedig függesszék fel tíz évre. Ez idő alatt pontosan vizsgálják meg, milyen technológiával lehet eleget tenni a visszasajtolásnak, illetve annak egyáltalán van-e értelme. Eddig ugyanis nem sikerült bebizonyítani, hogy az elfolyó vizek valóban károsítják a környezetet, és ha igen, milyen mértékben.
A nemzetközi tapasztalatok ezen a téren nem sokat segítenek. Izlandon, mely a föld hőjének legszélesebb körű felhasználásáról híres, egyáltalán nem foglalkoznak a termálvíz visszasajtolásával, de hasonló a helyzet Olaszországban is. Az első termálvízzel működő olasz erőmű már százéves is elmúlt, de csak az utóbbi tíz évben kezdték el visszapumpálni a vizet a kőzetbe. Ekkor sem azért, mert a kifolyó víz tönkretenné Toscana élővilágát, hanem azért, hogy növeljék a kitermelhető energiát fenntartsák a hévízkészletet – mondta Szita Gábor. Az Európai Unió nem írja elő az energetikai célú termálvíz visszasajtolását, sőt feltételekhez köti azt. Vagyis a közösségi szabály azt mondja, vissza lehet sajtolni a kinyert termálvizet akkor, ha bebizonyosodik, hogy ez nem jár hátrányos következményekkel. – Ennek fényében a hazai visszasajtolási kötelezettség érthetetlen – tartja Szita Gábor.
Ha a helyzet nem változik, fennáll a veszélye, hogy tömegével mennek tönkre a forró vízzel fűtő alföldi kertészetek. Emellett az is kérdéses, teljesíteni tudjuk-e a megújuló energiaforrások növelésére tett uniós vállalásunkat. A jelenlegi 3,6 százalékos arányt 2010-re 6,3 százalékosra kellene feltornáznunk, és ebben – a kedvezőbb jogszabályi környezet mellett – komoly szerep juthatna a geotermikus erőműveknek. Földhőpotenciálunk ugyanis olyan nagy, hogy az ország éves energiaszükségletének elméletileg akár a felét is ki lehetne elégíteni a segítségével, geotermikus áramtermelő egység mégsem működik még Magyarországon. A megvalósuláshoz legközelebb a Mol Rt. Zala megyei erőműve áll, de még itt sem jutottak túl az engedélyezési eljáráson. Ha minden jól megy, a 2–5 megawattosra tervezett erőmű 2007-ben állhat üzembe. A beruházás költségeiből csak a visszasajtolás tesztelése több száz millió forintba kerül. Ennek ellenére az olajtársaság további geotermikus erőművek építésén gondolkodik.

Ellehetetlenítő büntetés. Elfogadhatatlannak tartják a Magyar Geotermális Egyesület tagjai a környezetvédelmi tárca rájuk vonatkozó legújabb jogszabály-módosító javaslatát. A Szegeden tartott tegnapi összejövetelükön úgy fogalmaztak, amennyiben az hatályba lép, a termálvizet hasznosító kertészek és állattartók csődbe jutnak. Ez azt jelenti, hogy hatvanezer ember egzisztenciája kerül veszélybe.
Szita Gábor amiatt neheztel a környezetvédelmi tárcára, mert nem mutatott kompromisszumkészséget, amikor a régóta húzódó probléma részletkérdéseiről tárgyaltak.
Az érintett kertészeket és jószágtartókat az is irritálja, hogy az EU tagországai közül hazánkban a legszigorúbb a termálvíz hasznosítására vonatkozó jogszabály, így itt a legmagasabbak a büntetési tételek. Példaként említették, ha ezen nem változtatnak, akkor a szentesi Árpád Rt.-nek – ahol 14 termálkút található – 2010-ig évente 465 millió forint büntetést kell fizetnie. Számításaik alapján még ennek fele is jóval meghaladja az említett részvénytársaság összes olyan költségét, amely a kertészetében merül fel.
Másfél hónappal ezelőtt, a termálvíz-hasznosítók legnagyobb meglepetésére a környezetvédelmi tárca bejelentette, hogy elkészítette a rájuk vonatkozó legújabb jogszabály módosító javaslatát.
Az egyesület tagjai tegnap hosszas vita után arra az álláspontra jutottak, hogy ez a tönkretételüket jelenti. Indokolatlannak tartják a bírságolást, hiszen bebizonyosodott, hogy az eddig alkalmazott és a most javasolt jogszabályt anélkül ajánlotta a tárca, hogy Magyarországon egyetlen szakintézmény nem vizsgálta meg, milyen környezeti károk származnak a termálvíz hasznosításából.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.