Perekkel az akadályok ellen

Betelt a pohár a mozgássérülteknél: a törvények szövege írott malaszt maradt, az idén január elsejében meghatározott határidőre csak a hazai közintézmények negyede, ötöde vált akadálymentessé. Az érintettek most tucatnyi pert indítanak, hogy a problémára felhívják a társadalom figyelmét.

Nánási Tamás
2005. 08. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az angyalföldi Alfa Ipari Rt. munkatársa, Ditera Károly elektromos kerekes székben éli az életét. A súlyos gerincproblémákkal küzdő férfi hamarosan tanú lesz abban a perben, amit a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) indított a fővárosi Valeriana gyógyszertár ellen. Ditera Károly még a télen kereste fel a Váci úton működő patikát, azonban a bejárat előtt egy számára megkerülhetetlen akadályt jelentő lépcső fogadta. Mivel csengőt nem talált, és más módon sem tudta felvenni a kapcsolatot a gyógyszertár alkalmazottaival, egy érkező vendéget kért meg: szóljon odabent, hogy ki szeretné váltani a receptjét. Az illető bement, ám utána nem jött ki senki. Ditera Károlyt egy idő után a felfázás fenyegette, meg amúgy is elunta a hosszas várakozást, így hát dolgavégezetlenül kellett távoznia.
– A Valeriana gyógyszertár tulajdonosa már közölte: akkor sem teszi lehetővé a bejutást a súlyos mozgáskorlátozottak számára, ha a pert megnyerjük ellene – mondja Hegedűs Lajos, a MEOSZ elnöke. – Arra hivatkozik, hogy a patika nem tekinthető középületnek, ezért nem vonatkozik rá az akadálymentesítési kötelezettség. Mi természetesen másképp gondoljuk, már csak azon tény miatt is, hogy a mozgásfogyatékos emberek – természetesen nem önszántukból – a gyógyszertárak gyakori látogatói közé tartoznak.
Ez a mereven elzárkózó és elutasító szemlélet nem csak a Valeriana gyógyszertárra jellemző. Bár a MEOSZ perbe fogott az akadálymentesítés elmaradása miatt Tápiószelén és Martonvásáron is egy-egy orvosi rendelőt, a mozgalom szaklapja, a Humanitás értesülései szerint egyik helyen sem kezdenek hozzá az elmaradt beruházások pótlásához. Máshol a mozgáskorlátozottak önálló közlekedéshez való jogát nem ismerik el, ami az akadálymentesítés lényege. A Kisalföld című napilap beszámolója szerint például a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság dicsekedhet ezzel, ahol pedig a fogyatékos emberek esélyegyenlőségéről szóló jogszabály célját és szellemét ismerni kellene. Az intézmény vezetője elégségesnek tartja a főbejáratnál működő csengőt, ami arra szolgál, hogy a mozgássérültek kihívhassák vele az őröket, akik egy mozgatható rámpa segítségével besegítik őket az épületbe. Szabó János, a MEOSZ megyei szervezetének elnöke szerint a valódi megoldás egy felvonókorlát felszerelése lenne, ami mindössze hárommillió forintba kerül.
Szerencsére a fent említett esetek ellenkezőjére is akad példa. Hegedűs Lajos arról tájékoztatta lapunkat, hogy miután híre ment a MEOSZ-perek előkészületeinek, az Országos Igazságszolgáltatási Tanács százmillió forintot kapott az akadálymentesítési munkálatok elvégzésére. A nyolcadik kerületi önkormányzat pedig peren kívüli egyezséget ajánlott, és hozzálátott a hiányosságok pótlásához. A MEOSZ egyébként eddig kilenc ügyben nyújtott be keresetet, további két-három beadvány pedig előkészítés alatt van.
– Precedensértékű eljárásokról van szó, amiken keresztül az érdekvédelem azt kívánja bemutatni, hogy a mindennapi élet legtöbb területén komoly hátrányt szenvednek Magyarországon a fogyatékos emberek – állapítja meg a MEOSZ elnöke. A beperelt intézményeket szándékosan úgy választották ki, hogy minél szélesebb legyen a paletta: a már felsorolt patika, orvosi rendelők, önkormányzat mellett ide tartozik a Fővárosi Kerületek Földhivatala, a Fővárosi Munkaügyi Központ, a székesfehérvári és a győri bírósági épületek, valamint a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Kara is.
– A jogi alapot az szolgáltatja kereseteinkhez, hogy idén január elsején lejárt a hazai közintézmények akadálymentesítésére törvényben megszabott határidő – magyarázza Lelik Ferenc Gábor ügyvéd, aki maga is kerekes székben ülve végzi budapesti, belvárosi irodájában munkáját. – Kormányhatározat ugyan született arról, hogy ezt az időpontot 2010-ig kitolják, kész törvénytervezetről is tudunk, ám ezek még nem írják felül az érvényben lévő jogszabályt. Nem beszélve arról, hogy a már akadálymentesítettnek nyilvánított intézmények a vakok, gyengénlátók, vagy a siketek, nagyothallók számára zömében nem megfelelők. Kevés helyen láthatunk például sárga vészjelzőt, mely villogással jelzi a hallássérültek számára, ha tűz üt ki az épületben. Ugyanígy sokfelé hiányoznak a padlóra festett színes vakvezető csíkok, a Braille-írással készített, látássérültek számára is olvasható tájékoztató szövegek a lifteknél, vagy a falakon.
A különféle szakmai és érdekvédelmi becslések szerint hazánkban a középületek 20-25 százalékát sikerült eddig akadálymentesíteni. A tömegközlekedésnél – ahol a határidő 2010 – ugyanez az arány mindössze két százalék. Az épületeknél a még szükséges költséget mintegy 130 milliárd forintra becsüli az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium. Az elkészült kormány-előterjesztés elsőként az okmányirodák helyzetét rendezné, talán éppen azért, mert ez a kérdés már másfél milliárdból megoldható. Ugyanakkor szemléletváltozással, odafigyeléssel rengeteg pénzt megspórolhatnánk Lelik Ferenc Gábor szerint. Az építésügyi törvény már 1997 óta előírja, hogy a középületeknél a felújításnak együtt kell járnia az akadálymentesítéssel. Paragrafus ide vagy oda, ez sokszor nem történik meg. Hasonlóképp zajlik most a kettes metró felújítása: a távoli határidőre hivatkozva kispórolták belőle a liftek építését, pótlásuk később jóval drágább lesz.
Mindezeket a problémákat jól szemlélteti majd a MEOSZ által elindított persorozat, méghozzá mindjárt az első tárgyalás alkalmával.
– Külön demonstrációval ér fel, ahogy bejutok a bíróságok épületeibe – mondja a kerekes székkel közlekedő ügyvéd. – A fővárosinál például úgy történik mindez, hogy csengővel jelzek az őröknek, akik kinyitják nekem a hátsó bejáratot. Már ez is meglehetősen hosszú időt vesz igénybe, ám a java ezután következik. Hátul ugyanis egy magas lépcsősor vár rám. Ezen egy lánctalpas lépegetővel jutok fel, amit tolnak hátulról. Régebben megragadták a székemet az őrök, és úgy vittek be a főbejáraton, de a balesetveszély miatt ezt megtiltották nekik.
A perek elsődleges célja a közvélemény felrázása, ezért a mozgáskorlátozottak kereseteikben nem is kérnek kártérítést, csak azt, hogy a bíróság állapítsa meg az akadálymentesítés kötelezettségét. Az érdekvédelem abban is reménykedik, hogy a verdiktek egyértelműen kimondják majd, mi számít ma az országban középületnek. Lelik Ferenc Gábor szerint az építésügyi törvény egyértelműen kimondja, hogy idesorolandó minden olyan ingatlan, amit bárki igénybe vehet. Ebbe a körbe beletartozhatnak például a bankok, templomok, üzletek, vendéglátóhelyek.
Vagy a gyógyfürdők, miként ezt egy másik precedensértékűnek tekintett per hivatott megállapítani. A nagykanizsai városi bíróságon született elsőfokú ítélet a mozgássérült emberek szempontjából nem túl kedvező. Egy Svájcban élő honfitársunk nyújtott be keresetet a zalakarosi Gránit Gyógyfürdő Rt. ellen. Az ok egyszerű: mielőtt ide utazott, telefonon úgy tájékoztatták, hogy a fürdő akadálymentes, aztán kiderült, hogy nem az. Jaczó Dániel, a neve közlésétől elzárkózó svájci mozgáskorlátozott ügyvédje, a Major Ügyvédi Iroda munkatársa lapunknak elmondta: a bíróság vagyoni kártérítés iránti igényüket teljes egészében jóváhagyta, a bocsánatkérés elmaradása miatt benyújtott nem vagyoni kártérítés iránti igényüket részben teljesítette, ám nem kötelezte a fürdőt a megfelelő akadálymentesítésre, mert nem ítélte középületnek. Mindenki fellebbezett: a felperes azért, hogy legyen akadálymentesítés, a Gránit Gyógyfürdő Rt. pedig a kártérítésekkel szemben. A nagykanizsai verdikt azért is furcsa, mert egy másik bíróság 2003-ban Nagy Bendegúz kerekes székkel közlekedő mérnök keresetére a fővárosi Centrál kávéházat már jogerősen akadálymentesítésre kötelezte, tehát középületnek ítélte meg.
De mi is történt Zalakaroson? A Svájcból érkező mozgáskorlátozott férfit, aki szokásos éves gyógykezelésére utazott ide, a fürdő bejárati szintjén lévő medencéknél egy működésképtelen beemelő szerkezet fogadta. A személyzet azt javasolta neki, menjen le az alsóbb szintre, ott alacsonyabb a medencék pereme, gépek nélkül is át tud ülni a kerekes székből a vízbe. A férfi el is indult, ám lefelé menet először egy szűk lépcsősor állta útját. A lépcsőket ugyan ellátták egy kerekes szék szállítására szolgáló lifttel, ám a fürdő dolgozói percekig nem tudták beüzemelni azt. Utána a csigalassúsággal vánszorgó, a lépcsősort széltében teljesen elfoglaló szerkezet többször is leállt, beragadt. Negyedóráig tartott, mire a mozgáskorlátozott vendég lejutott, ezalatt a türelmetlen fürdőzök alul és felül alaposan megszaporodtak.
A kálvária ezzel még nem ért véget. Az alsó medence előtt volt még egy körülbelül harmincfokos lejtéssel bíró rámpa is. A jogszabályok nem véletlenül írják elő a legfeljebb nyolcfokos lejtésszöget. Hiába lendült neki már messzebbről a férfi, kis híján a hátára borult kerekes székével, amikor a rámpa kétharmadáig ért. Megérkezésétől legalább egy óra eltelt, mire a megpróbáltatások után a vízbe ért. Felfelé menet ugyanez a tortúra várt rá. A mozgáskorlátozott vendég hamar távozott,
de előtte még beírta a panaszkönyvbe észrevételeit. A fürdő illetékese megjegyzést fűzött hozzá: a berendezések működtek, csak a személyzetet nem képezték ki. A svájci férfinak ez volt az utolsó csepp a pohárban. Az ügyben egyébként nem nyilatkozó Gránit Gyógyfürdő Rt. azóta sem kért tőle bocsánatot. A történet üzenet lehet a mozgáskorlátozottaknak: érdemes elkerülni a zalakarosi fürdő környékét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.