Putyin ellenzéke

2005. 08. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mihail Hodorkovszkij ugyancsak zavarba hozta híveit, a szabad piac oroszországi neoliberális híveit. A demokráciát féltő, eredendően antikommunista értelmiségiek nem is nagyon tudják hova tenni a sokak szerint most is Vlagyimir Putyin által fémjelzett erők igazi alternatívájának tekintett bálványt, aki szerintük a jelenleg meglehetősen szikár valóság ellenére is a következő orosz elnök lehet. Az IZ 99/1-es számú elítéltnek ugyanis megvilágosodása támadt. Immár harmadik (ennyit a diktatúráról), a börtönben írt, a Vedomosztyiban megjelent cikkében a volt Jukosz-vezér baloldali fordulat szükségességét, elkerülhetetlenségét hangoztatja. Mint fogalmaz, ott hibáztak, hogy 1996-ban a kommunisták vezére, Gennagyij Zjuganov ellenében meglehetősen kétes módszerekkel elősegítették Borisz Jelcin újraválasztását, aminek egyenes következménye volt később Putyin hatalomra kerülése.
Magyarázatként e meglepő csavarra két lehetőség adódik. Egyrészt meg lehetne érteni, ha a börtönévek megviselik az embert, valószínűbb azonban, hogy a jelenlegi hatalom iránti gyűlölet mondatja vele e taktikai megközelítésből is hajmeresztő szavakat. Meglepődni azonban aligha lehet, hiszen a parlamentből kiszorult balliberális pártok a cél szentesíti az eszközt elve alapján egy ideje már nyíltan kokettálnak Zjuganov kommunistáival, de még Eduard Limonov szélsőbalos-anarchista Nemzeti Bolsevik Pártjával is. A magukat nemes egyszerűséggel csak „demokratáknak” nevező liberális erők eközben a „színes forradalmaktól” megszédülve már azt latolgatják, mikor is kéne az embereket az utcára vinni Putyin megdöntésére. S hogy teljesebb legyen a kép: a Jobboldali Erők Szövetsége, a dumából legutóbb Putyin jóindulatú támogatása (mi másnak nevezhető Oroszországban, ha az elnök a szavazás előtt két héttel megjelenik a párt elnökének társaságában) ellenére is kibukó Jabloko, a Jobboldali Erők Szövetsége, Rizskov republikánusai, Hakamada hívei és az új megváltó, Garri Kaszparov egymással sem nagyon értenek szót – így az összefogástól messze állnak. Rajtuk kívül ott vannak még a parlamentben a teljesen elszürkült, belső válsággal küszködő kommunisták, az éppen nemrégiben két frakcióra szakadt Rogyina és a Javlinszkijhez hasonlóan szalonellenzéki Zsirinovszkij.
Reményteljes alternatívának (igaz, ebben a Kreml keze is benne van) ez a társaság aligha nevezhető, így aztán nem csoda, hogy egy friss felmérés szerint az oroszok többsége (immár hagyományosan) inkább a hatalomban, sem mint az ellenzékben bízik. Ezek után pedig szinte már most borítékolható, hogy az Egységes Oroszország némi hátszéllel könnyedén veszi a következő választási akadályt is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.