Rohamos olvadás Szibériában

Beláthatatlan következményekkel fenyegető gyors olvadás indult meg egész Nyugat-Szibéria szubarktikus régiójában, és kezd felengedni a világ legnagyobb kiterjedésű tőzeglápjának fagyott altalaja – írta a New Scientist, amelynek cikkét a BBC ismertette. Klimatológusok szerint ez drámaian felgyorsíthatja a globális felmelegedést.

Hírösszefoglaló
2005. 08. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Létrejötte óta most mutatja először az olvadás jeleit a tizenegyezer évvel ezelőtt kialakult, Franciaország és Németország területével azonos nagyságú tőzegláp Nyugat-Szibériában. A jelenség következménye az lehet, hogy több milliárd tonna üvegházhatásért felelős gáz juthat a légkörbe, ha a tőzegbe zárt, a fagyott altalaj jégszerű képződményeinek csapdájába esett metán kiszabadul. Attól tartanak a tudósok, hogy emiatt hihetetlenül felgyorsulhat a globális felmelegedés folyamata.
„Ökológiai szempontból ez földcsuszamlásszerű változásokat idézhet elő. A klímaváltozással összefüggő folyamat valószínűleg visszafordíthatatlan, és kétségkívül maga is hozzájárul majd a mind aggasztóbb felmelegedéshez” – nyilatkozta a New Scientistnek Szergej Kirpotyin, a tomszki egyetem kutatója. Tájékoztatása szerint a Szibéria nyugati részén, ma már a szubarktikus (a sarkvidéki és a mérsékelt klímájú területek közötti) régió egészére jellemző jelenség három-négy évvel ezelőtt még sehol sem létezett ezen a vidéken. Azonban az már jóval régebben ismert volt, hogy a felmelegedés Nyugat-Szibériában gyorsabb, mint bárhol a világon, az elmúlt negyven évben három Celsius-fokkal emelkedett a hőmérséklet. A kutatók szerint a felmelegedést jórészt az emberi tevékenységek idézik elő, de nagy szerepet játszik benne az arktikus oszcillációnak nevezett, ciklikus légköri jelenség (a tengerszinti légnyomás ingadozása) és a sarki jégtakaró olvadása is.
David Viner brit klimatológus a szibériai tapasztalatokról elmondta: ha az ember megzavarja a természetet, mindig eljön a pillanat, amikor a kóros jelenségek megfékezhetetlenné válnak. Ha a fagyott altalaj kezd felengedni, többé nem lehet megfagyasztani. A jelenség összefüggésben van az ember környezetkárosító tevékenységével, de a szibériai tőzegből több üvegházhatást okozó gáz kerülhet az atmoszférába, mint amennyi a világ egész ipari termelésének számlájára írható. Az eddigi becslések szerint 1990 és 2100 között legkevesebb 1,4, legfeljebb 5,8 Celsius-fokkal emelkedik az átlaghőmérséklet a földgolyón az üvegházhatás miatt. Azonban amikor ezek az előrejelzések születtek, még nem ismerték a szibériai adatokat – fűzte hozzá David Viner.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.