Sör és jégkrém Szijjártónak

A cég saját tőkéjének 9,2 százalékáért jutott hozzá egy, a Gyurcsány Ferenc Altus Rt.-je részvételével alakult konzorcium a korábban állami tulajdonú Balassagyarmati Fémipari Kft.-hez – erről tárgyalt tegnap az Apró–Gyurcsány-vizsgálóbizottság, pontosabban annak ellenzéki tagjai. A kormánypártiak ugyanis arra hivatkozva nem vettek részt a munkában, hogy a szabadságukat töltik. A Fidesz viszont a miniszterelnökre nézve kínos témában látja az okot, és a házelnökhöz fordul a történtek miatt.

Tábori Gabriella
2005. 08. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Apró–Gyurcsány-vizsgálóbizottság tanácskozásán nem vettek részt a kormánypárti képviselők. Az ellenzékiek ennek ellenére összeültek – Szijjártó Péter, Papcsák Ferenc és Balsai István (Fidesz) személyesen jelent meg, s őket bízta meg helyettesítéssel Herényi Károly (MDF), valamint Csampa Zsolt független honatya –, az ülés így ugyan nem volt határozatképes, de az ügyrend értelmében tanácskozóképesnek minősült. A megbeszélés kezdetén néhány percre megjelent Vadai Ágnes, a testület egyik MSZP-s tagja, és az ülésterem előtt újságíróknak kijelentette: Szijjártó Péter, a vizsgálóbizottság fideszes elnöke csak „balhézni hívta össze a bizottságot”. Mint mondta, a múlt héten Szijjártó még azt közölte, hogy szabadságra mehetnek a képviselők, ezért a kormánypártiak el is utaztak. – Értjük, hogy szükség van arra, hogy az elnök úr valamiféle produktumot mutasson be. Az elmúlt időszakban Orbán Viktor meglehetősen sok kétes kijelentést tett, és most muszáj valami eredményt produkálni – magyarázta Vadai, aki ezután annyi időre mégiscsak belátogatott az ülésterembe, hogy a kamerák kereszttüzében képviselőtársa, az MSZP-s Tóth Károly megbízásából egy jégkrémet és egy doboz alkoholmentes sört ajándékozzon Szijjártónak. – Tóth Károly azt ígérte, ha Szijjártó Péter új ötlettel áll elő a balatonőszödi üdülő és a Szalay utcai ingatlan vizsgálata után, kap egy alkoholmentes sört és egy jégkrémet – e szavak kíséretében nyújtotta át az ajándékcsomagot a bizottság elnökének, aki rögvest riposztozott: ezt kellett volna fogyasztania az MSZP-s Szabó Zoltánnak is, akkor talán meg merte volna fújni a hét végén az alkoholszondát.
Szijjártó abban látja az MSZP-s és SZDSZ-es képviselők távolmaradásának valódi okát, hogy olyan kérdés volt tegnap terítéken, amely rendkívül kínos Gyurcsány Ferencre, és így a kormánypártiakra nézve is. A korábban állami tulajdonú Balassagyarmati Fémipari Kft.-t ugyanis egy, a miniszterelnök cégének, az Altus Rt.-nek részvételével létrejött konzorcium úgy vette meg 1995-ben, hogy a társaság saját tőkéjének mindössze 9,2 százalékát fizette ki vételárként. A tranzakcióval kapcsolatos jelentésében az ÁPV Rt. felügyelőbizottsága is megállapította: a cég árfolyamon alul kelt el. Szijjártó úgy fogalmazott: komoly aggályok vetődnek fel azzal kapcsolatban, hogy a privatizáció a Hungalu-csoport, az Altus Rt. és a menedzsment által alapított cég részvételével valóban úgy történt meg, hogy a megfelelő árat fizették a társaságért. Papcsák Ferenc és Balsai István – akik szerint a privatizáció nyomán az állam súlyos vagyonvesztést szenvedhetett el – több kérdést is megfogalmazott az ügylettel összefüggésben, egyebek mellett azt, hogy mivel magyarázható a cég eladása, mi indokolta az alacsony vételárat, illetve miért értékelte 95 millió forintra a kft.-t az Ernst&Young vagyonértékelő cég. Kérdéseiket eljuttatják Gyurcsány Ferencnek mint az Altus Rt. tulajdonosának, Szabó Pálnak, a Hungalu Rt. volt vezérigazgatójának és Suchman Tamás privatizációt felügyelő volt miniszternek.
Szijjártó Péter bejelentette, a házelnökhöz fordul, kérve, hogy Szili Katalin a kormánypárti frakciók vezetőinél érje el: ne lehetetlenítsék el a vizsgálóbizottság munkáját. – Érthető, hogy az Orbán-vizsgálóbizottság elnökének kiválasztása, illetve a testület munkájának sikertelensége arra indítja a kormánypártokat, hogy ennek a bizottságnak a tevékenységét is ellehetetlenítsék. Mi viszont úgy gondoljuk, képviselőként kötelességünk megfelelni a parlamenti határozatnak. A munkát el fogjuk végezni, ki fogjuk deríteni, milyen szerepet játszottak az állami forintok, a politikai kapcsolatok a kormányfő és érdekköre meggazdagodásában – hangoztatta az ellenzéki politikus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.