Szakadás előtt állnak a francia szocialisták?

Franciaország korábbi miniszterelnöke, Michel Rocard egy interjúban felvetette a Francia Szocialista Párt kettészakadásának lehetőségét a párt novemberi kongresszusán. Szerinte az uniós alkotmány körüli konfliktus nyomán elérkezett az ideje, hogy pártjában lezárjanak végre egy százéves polémiát.

Loppert Csaba
2005. 08. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bő terjedelemben foglalkozik a francia sajtó Michel Rocard-nak a múlt héten a Nouvel Observateur című baloldali hetilapnak adott nyilatkozatával. Ebben a francia szocialisták „nagy öregje” megpendíti a pártszakadás, sőt egy új, „valóban szociáldemokrata párt” alakulásának lehetőségét. A párton belül a keresztény, antikommunista áramlathoz tartozó politikus szerint, ha a szocialista párt novemberi kongresszusán vereséget szenvednek, akkor a „valódi reformereknek” nem marad más választásuk, mint elhagyni az idén százéves fennállását ünneplő pártot. Rocard provokatívnak tűnő kijelentései meglepték a francia közvéleményt. Annál is inkább, mert időközben újabb fordulat látszott beállni a szocialisták belső erőviszonyaiban. Mint közismert, a május 29-i népszavazáson, ahol a francia lakosság leszavazta az európai alkotmányt, a pártvezetéssel szemben a párttagság is nemmel szavazott. Az uniós alkotmányt támogató vezetés, melyet Rocard is támogat, azonban kiheverte a népszavazáson elszenvedett vereséget: viszonylag simán eltávolította soraiból a legveszélyesebb ellenfelet, Laurent Fabiust. Ráadásul a pártvezetés tervezete döntő fölénnyel vezet a novemberi kongresszusra kidolgozott programok versenyében: a 102-ből 62 megyei szervezet vezetőjének támogatását tudja maga mögött. A maradék negyvenen osztozik az öt, az alkotmányt jelenlegi formájában elvető irányzat. Ráadásul a belső ellenzék sem egységes, legalább hat frakció küzd egymással.
Bár megszólalt a pártegységért aggódók ilyenkor mindig hangos tábora, nem egyértelműen negatív Rocard nyilatkozatának fogadtatása a párton belül sem. Sok dicséretet kap nyíltságáért, a helyzet tisztázásának szándékáért. A németországi fejlemények miatt pedig különösen nagy figyelem övezi kijelentését. A világon mindenütt, így Németországban és Franciaországban is sokan gondolják: a profithajhászó pénzhatalommal szemben a nemzeten belüli baloldali erők összefogása jelenthet ellensúlyt. A német szociáldemokraták közül kiváló Oskar Lafontaine a maga „választási alternatívájával” és Fabiusék ebben, míg mások az Európai Unióban látják az alternatíva garanciáját a globalizmus térhódítása ellen. Rocard ez utóbbiak közé tartozik, ezért „bűnténynek” nevezi Fabius, Emmanuelli és a többiek EU elleni fellépését. Egyébként Francois Hollande-ot és Dominique Strauss-Kahnt alkalmasnak tartja a vezető szerepre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.