Kategorikusan kijelentették a szikszói szocialisták: senki sem látta a polgármestert kedden este a városban, noha a hirtelen jött vízözön kezdetétől fogva neki kellett volna irányítania a munkát. A szikszóiak többsége politikai fogásnak tekinti a polgármester elleni vádakat, s becstelen dolognak tartják a helyiek, ha a tragédiát választási propagandaeszközként használják fel.
A Vadász-patak vize szerdán este négy-hat óra alatt emelkedett öt métert, s amikor kiderült, nem lehet a vizet medrében tartani, azonnal megkezdődött a védekezés – közölte Pados Imre, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője. Ugyanakkor hozzátette, hogy a kedd esti felhőszakadás előtt a veszély nagyságát sem igazán lehetett előre felmérni, tehát a felkészülésre mindössze egy-két óra maradt. Boholy György alpolgármester elmondta, a védelmi bizottsági ülésen még csak bírálat sem hangzott el a polgármester munkáját illetően, csakis a szakmai szempontok számítottak.
Ódor Ferenc országgyűlési képviselő jól ismeri a Vadász-patak körüli gondokat. A fideszes politikus szerint a szocialisták rosszkor hozakodtak elő a polgármestert érintő vádakkal. Azért tekinti rossznak az időzítést, mert a kampányra koncentráló hölgy és úr tudhatná, a Vadász-patak medertisztítására háromszor adta be pályázatát a város önkormányzata, de a 2002-es kormányváltás után, valamint 2003-ban és 2004-ben egyaránt elutasították. A pályázat eredménytelensége miatt évek óta a közhasznú foglalkoztatottak tisztították a Szikszón átvezető szakasz partját, ugyanakkor a képviselő úgy véli, a 2002 augusztusi nagy áradást követően az állam egy forintot sem fordított a Vadász-, továbbá a szintén veszélyes Vasonca-patak rehabilitálására. Rétközi Ferenc ezredes, megyei katasztrófavédelmi igazgató elhatárolódott a politikai véleménynyilvánítástól, s úgy fogalmazott, ő egy megyei szakmai szervezet vezetője, s nem tiszte mások munkáját minősíteni. Azt azonban közölte, a szerda délelőtt 10 órakor megtartott kihelyezett megyei és regionális védelmi bizottsági ülésen a szakmai feladatokra koncentráltak, a felelősség kérdését senki sem firtatta.
Példaértékű volt a lakosság összefogása – fogalmazta meg véleményét a belügyminiszteri bejárást követően Lamperth Mónika a Szikszón megtartott csütörtöki sajtótájékoztatóján. Miután nem csupán az abaúji települést érte árvízi kár, így a többi érintett csereháti település önkormányzati vezetőinek szintén köszönetét fejezte ki a helytállásért. A szaktárca vezetője a legkevésbé sem csodálkozott a helyi önkormányzat döntésén, miszerint nem kértek a Belügyminisztérium által felajánlott gyorssegélyből, hiszen az árvíz utáni teljes kárfelmérést követően derülhet csak ki, valójában mekkora összegre rúg a Vadász-patak pusztítása. Noha a Belügyminisztérium vészhelyzetek finanszírozására elkülönített vis maior keretét feltöltötték, a számlán lévő 844 millió forintból 400 milliót azonban máris kiutaltak a korábban károsult települések gondjainak enyhítésére. Panyik József és a belügyminiszter megállapodása értelmében az anyagi támogatásokat csak a kárfelmérés után veszi igénybe Szikszó, a gyorssegélyt viszont az önkormányzat helyi anyagi forrásokból oldja meg, amennyiben jogos igényt nyújt be valaki az árvíz sújtotta utcák lakói közül.
A polgármester felhívta a figyelmet: az előzetes kárfelmérés megtörtént, 76 magáningatlan lakóterében 23,108 millió forint értékű kár keletkezett, 9,107 millió pedig az önkormányzati épületekben. A védekezés, a vízmentesítés, a fertőzésveszély elhárítása, illetve a helyreállítás 150 millió forintba kerül, s az adatok véglegesítését követően lehet pénzügyi kérdésekről tárgyalni a Belügyminisztériummal. A polgármester szintén nem kívánt reagálni a városi szocialisták vádjaira, mindössze annyit közölt: ki mint él, úgy ítél.

Kapu Tibor nem véletlenül indult útnak – ezt kevesen tudják