Szikszói árvízből lett szocialista kampány

Panyik József szikszói polgármestert nem lehetett megtalálni a településén a múlt hét kedd estéjén, amikor kiöntött a Vadász-patak – állította Molnár (Titi) István, illetve Takács Lászlóné, a szocialisták két helyi vezére Lamperth Mónika belügyminiszter csütörtökön tett tájékozódó látogatása után. A megtámadott polgármester válaszra méltónak sem tartotta a városi ellenzék állítását, mint mondta, már hozzászokott a politikai sárdobáláshoz.

Tolcsvai L. László
2005. 08. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kategorikusan kijelentették a szikszói szocialisták: senki sem látta a polgármestert kedden este a városban, noha a hirtelen jött vízözön kezdetétől fogva neki kellett volna irányítania a munkát. A szikszóiak többsége politikai fogásnak tekinti a polgármester elleni vádakat, s becstelen dolognak tartják a helyiek, ha a tragédiát választási propagandaeszközként használják fel.
A Vadász-patak vize szerdán este négy-hat óra alatt emelkedett öt métert, s amikor kiderült, nem lehet a vizet medrében tartani, azonnal megkezdődött a védekezés – közölte Pados Imre, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője. Ugyanakkor hozzátette, hogy a kedd esti felhőszakadás előtt a veszély nagyságát sem igazán lehetett előre felmérni, tehát a felkészülésre mindössze egy-két óra maradt. Boholy György alpolgármester elmondta, a védelmi bizottsági ülésen még csak bírálat sem hangzott el a polgármester munkáját illetően, csakis a szakmai szempontok számítottak.
Ódor Ferenc országgyűlési képviselő jól ismeri a Vadász-patak körüli gondokat. A fideszes politikus szerint a szocialisták rosszkor hozakodtak elő a polgármestert érintő vádakkal. Azért tekinti rossznak az időzítést, mert a kampányra koncentráló hölgy és úr tudhatná, a Vadász-patak medertisztítására háromszor adta be pályázatát a város önkormányzata, de a 2002-es kormányváltás után, valamint 2003-ban és 2004-ben egyaránt elutasították. A pályázat eredménytelensége miatt évek óta a közhasznú foglalkoztatottak tisztították a Szikszón átvezető szakasz partját, ugyanakkor a képviselő úgy véli, a 2002 augusztusi nagy áradást követően az állam egy forintot sem fordított a Vadász-, továbbá a szintén veszélyes Vasonca-patak rehabilitálására. Rétközi Ferenc ezredes, megyei katasztrófavédelmi igazgató elhatárolódott a politikai véleménynyilvánítástól, s úgy fogalmazott, ő egy megyei szakmai szervezet vezetője, s nem tiszte mások munkáját minősíteni. Azt azonban közölte, a szerda délelőtt 10 órakor megtartott kihelyezett megyei és regionális védelmi bizottsági ülésen a szakmai feladatokra koncentráltak, a felelősség kérdését senki sem firtatta.
Példaértékű volt a lakosság összefogása – fogalmazta meg véleményét a belügyminiszteri bejárást követően Lamperth Mónika a Szikszón megtartott csütörtöki sajtótájékoztatóján. Miután nem csupán az abaúji települést érte árvízi kár, így a többi érintett csereháti település önkormányzati vezetőinek szintén köszönetét fejezte ki a helytállásért. A szaktárca vezetője a legkevésbé sem csodálkozott a helyi önkormányzat döntésén, miszerint nem kértek a Belügyminisztérium által felajánlott gyorssegélyből, hiszen az árvíz utáni teljes kárfelmérést követően derülhet csak ki, valójában mekkora összegre rúg a Vadász-patak pusztítása. Noha a Belügyminisztérium vészhelyzetek finanszírozására elkülönített vis maior keretét feltöltötték, a számlán lévő 844 millió forintból 400 milliót azonban máris kiutaltak a korábban károsult települések gondjainak enyhítésére. Panyik József és a belügyminiszter megállapodása értelmében az anyagi támogatásokat csak a kárfelmérés után veszi igénybe Szikszó, a gyorssegélyt viszont az önkormányzat helyi anyagi forrásokból oldja meg, amennyiben jogos igényt nyújt be valaki az árvíz sújtotta utcák lakói közül.
A polgármester felhívta a figyelmet: az előzetes kárfelmérés megtörtént, 76 magáningatlan lakóterében 23,108 millió forint értékű kár keletkezett, 9,107 millió pedig az önkormányzati épületekben. A védekezés, a vízmentesítés, a fertőzésveszély elhárítása, illetve a helyreállítás 150 millió forintba kerül, s az adatok véglegesítését követően lehet pénzügyi kérdésekről tárgyalni a Belügyminisztériummal. A polgármester szintén nem kívánt reagálni a városi szocialisták vádjaira, mindössze annyit közölt: ki mint él, úgy ítél.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.