Templomablak

Szepesi Attila
2005. 08. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lehetett két éve, kicsit tán régebben is, hogy – tél és tavasz fordulóján – a Felvidéken barangoltunk különösebb cél nélkül, bekukkantva ide, benézve oda. Szürkére koszlott, latyakos hó lepte az országutakat, csak a hegyeken magasodó fenyőkön világított fehéren a hótakaró, ott legalábbis, ahol a kavargó köd látni engedte. Komor hangulat ülte meg a tájat, a rétek fölött varjúcsapatok örvénylettek, jégcsipke csillogott a patakok partján. Ha néha egy-egy faluban vagy kisvárosban kiszálltunk a kocsiból, és sétáltunk egyet a megroskadt szélső házikók közt meg a karakterüket veszített tereken, ahol barokk reminiszcenciájú épületek betonskatulyákkal keveredtek, nem szólva az üzemekről meg a bányákról – némelyikről nem tudtam eldönteni, működik-e még vagy bontásra ítélték, csak a felszálló füst meg néhány ődöngő árnyékfigura jelezte egyikben-másikban, hogy van itt élet –, és miközben róttuk a girbegurba, néptelen sikátorokat, csak nehezen tudtam elképzelni e vidék korábbi évszázadait, azt, hogy eleim jó része e tájon látta meg a napvilágot: itt élt és halt, egyikük gazdálkodó volt, másikuk bányamérnök – némelyikük magyarul sem tudott, vagy ha igen, komikus hibákat ejtve, amelyeken jókat derültek a kései utódok. Ha kicsit megerőltetném magam, tudnék olyan „családi térképet” kanyarítani a Felvidékről, amelyen Illavától Eperjesig, Iglótól Zsolnáig, Szomolnoktól Besztercebányáig, Pozsonytól Bártfáig és tovább számtalan településnek helye volna.
A selmecbányai vendéglőben, ahol megebédeltünk, a kedves pincérlányka még néhány magyar szót is előcsalt kedvünkért az emlékezetéből, aminek pillanatnyi derűjét némiképp lerontotta a helyi, frissen felújított kálvária képe – tény ugyan, hogy szép munkát végeztek a restaurátorok, ragyogott is az összes stáció, csak épp a magyar feliratok felejtődtek le a latinok mellől, amelyekre, korábbi sétáimat idézve, határozottan emlékeztem. A közeli kisváros, Bakabánya is borongósan fogadott bennünket, szürke, vigasztalan betonskatulyái közt ballagtunk a templom felé és kerülgettük az öreg templomot, amikor egy pillanatra, mintha a kedvünkért tenné, kisütött a nap. Felragyogtak az üvegablakok – és szemben találtam magam hirtelen Szent István királlyal, akit színes üvegdarabokból rakott ki az ismeretlen mester, és a rezdületlen, gótikus emlékeket ébresztő arc valamiképp besugározta a környéket. Rávetült borongós kedvünkre, a kopott házikókra meg a görbe utcára, ahol épp egy kendős nénike ballagott lefelé.
Nem tudom, meddig maradt volna meg bennem a pillanat emléke, ha egy újabb élmény meg nem erősíti. Néhány nappal később egy antológiát lapozgatva rátaláltam a versre, amely felidézte bennem újra a napsütötte templomablak képét: „Tombolt a harc, tombolt, / Szent István velünk volt. / Míg a világ világ: / Földi olyat nem lát! / Magyar haza földjén / Vérviharos ösvény: / Küzd a fény az árnnyal, / Szlovák a pogánnyal…” A verset, melynek csak a kezdő sorait idéztem, Jan Kollár jegyezte le egy hajdanvolt néprajzi gyűjtőútján és Sipos Győző fordította magyarra. Az eredeti szlovák változat így indul: „Stála bitka stála / za Stefana Krála / Jakej viac nebude / Cervena krv tekla / Polovica Hrona…”
És ahogy az ajándékba kapott és hangulatomhoz illő verset olvastam, az jutott eszembe: valami nagyon, szinte helyrehozhatatlanul elromlott körülöttünk és bennünk az elmúlt másfél-két évszázadban. Nem volt itt ugyan soha idill, megértés is csak ritkán, keserves munka volt meg véres küzdelem, de – a világot öszszeszabdaló törésvonalak ellenére – volt működő és eleven közösség, ami ha egyszer cserepeire hullik, nincsen emberi erő, amely újra összeforrassza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.