Tovább szűkülhet a Magyar Posta piaca

A liberalizáció előtt álló Magyar Postának a jelenlegi vezetés döntésének megfelelően szinte kizárólag az alaptevékenység ellátására épül a stratégiája. A jövedelmezőséget és a több lábon állást biztosító üzletágakat leépítették vagy felszámolták, ami szakemberek szerint éppen a posta hagyományos piacainak szűkülése miatt volt hibás döntés. A posta helyzetét egyes szolgáltatások díjának drasztrikus emelésével, illetve a létszámcsökkentéssel próbálják biztosítani, a jelentős megbízatásokhoz jutott cégek ugyanakkor nem teljesen ismeretlenek a posta vezetői előtt.

Munkatársainktól
2005. 08. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elsősorban gazdasági megfontolásból tartotta ígéretesnek a kormányváltást követően a Magyar Posta (MP) Rt. új vezetése a mobilposta-hálózat meghonosítását, amit főként a német és az osztrák posták mintájára vezettek be hazánkban. A vezetés komolytalannak minősítette azokat az ellenvéleményeket, amelyek elsősorban a vidéki településszerkezetet vették alapul, miszerint Magyarország aprófalvaiban a postahivatal jelenti az utolsó civilizációs intézményt, s a jól kiépített hálózatot nem tehernek, hanem inkább adottságnak kellene tekinteni. Valóban kitűnő postai hálózattal büszkélkedhet egyelőre Magyarország, hiszen 3600 fiókkal rendelkezik, szemben az ausztriai 1800-zal. Az MP Rt. 2003 óta 542 településen zárt be hivatalt, ezek mindegyike 600 lélekszám alatti község. A posta azóta is sikertörténetként értékeli a mobilhálózat kiépítését, ám ennek némileg ellentmond, hogy egyes területeken a lakosság többsége elégedetlen a hivatalok megszüntetésével, és a helyzet megváltoztatása érdekében több mint 60 ezer aláírás gyűlt össze. Hivatalosan valamivel kevesebb mint ötvenezret ismert el a posta, így a 2003-ban elfogadott postatörvény módosítására sem adódott lehetőség. Ötvenezer aláírás esetén ugyanis az MP Rt. kizárólag az önkormányzatok egyetértésével dönthetné el, hogy mobilposta formájában tartsa fenn a szolgáltatást.
A posta vezetése szinte kizárólag az alaptevékenységre kíván építeni, ezért szisztematikusan építette le mára a társaság üzleti vállalkozásait: a kormányváltás óta fokozatosan felszámolták az elektronikus közbeszerzési rendszert, a posta tulajdonában lévő személyhívó frekvenciát, illetve az MP Tetra Rt.-t. Ez utóbbi helyett indította el a szocialista–liberális kormány az EDR-tendert, amely esetében az a lényeges változás, hogy saját hálózat helyett multinacionális cégtől vásárolná meg az állam a szolgáltatást. Az előző kabinet deklaráltan elsősorban adatvédelmi és nemzetbiztonsági szempontból bízta volna a készenlétiek és rendvédelmiek kommunikációját száz százalékban állami tulajdonban levő cégre, ha ugyanis külső multitól veszi igénybe a kormány a szolgáltatást, a rendszer titkossága kétséges lehet.
Az alapszolgáltatások fenntartása ugyanakkor szakemberek szerint nem elegendő ahhoz, hogy az MP Rt. a liberalizált piacon is fenntartsa állásait. A piac ugyanis a versenytársak megjelenése miatt a posta számára is fokozatosan szűkül: 2006. január 1-jétől az MP Rt.-n kívüli társaságok is kézbesíthetnek 50 grammnál nehezebb levél- és reklámküldeményeket, 2009. január 1-jétől pedig teljes lesz a liberalizáció. Szakértők már a postai törvény előkészítésénél arra figyelmeztettek, hogy a túlzott liberalizációnak kitett Magyar Posta könnyen megroppanhat. Az MP Rt. esetében meghatározó volt a Postabank eladása, hiszen jól működő posta nehezen képzelhető el saját banki hálózat nélkül.
Az üzletágak leépítése és a liberalizációs előkészületek a postai létszám esetében is jelentős változást hoztak. A társaság tájékoztatása szerint a létszám 2002. június és 2005. július között 4903 fővel csökkent. A vezetés már 2002 szeptemberében bejelentette, hogy elbocsátanak dolgozókat. A tervezett egyszeri, 1500 fős létszámleépítés miatt 2003 tavaszán sztrájkhelyzet alakult ki.
Vélhetően a lecsupaszított posta jövedelmezőségének fenntartása érdekében döntött a vezetés a drasztikus, infláció feletti tarifaemelésekről: 2003 augusztusában például egyes küldemények esetében az árváltozás mértéke 20–25, esetenként 50 százalékos volt. Tavaly márciusban átlagosan tízszázalékos drágulásról számolt be a vezetés, a szabad áras szolgáltatásoknál egyes küldeménykategóriákban 50–80 százalékos volt a díjemelés.
Idén májusban az adatátviteli technológia elavultságával indokolta az MP Rt., hogy több milliárd forintos megbízást adjon külső cégeknek az infokommunikációs szolgáltatás ellátására. A feladatok kiszervezése mintegy kétmilliárd forintjába kerül a postának, a Közbeszerzési Értesítőben megjelentek szerint további kétmilliárd forint a vállalatirányítási rendszer üzemeltetése, míg 1,1 milliárd forint értékű az ehhez szükséges átalakítás. Rekonstrukcióra és tanácsadásra is jelentős összeget költött a posta. Szakértők szerint az ilyen mértékű kiszervezés egyenértékű az MP Rt. részleges privatizációjával.
Miként arról beszámoltunk, a Trendex Rt.-t sokmilliós megrendelésekkel ellátó MP Rt. vezérigazgatója korábban vezető tisztségviselője volt a Trendex többségi tulajdonosának, a Pacific East Rt.-nek. Ennek a cégnek az igazgatóságában Szabó Pál 2000 és 2001 között tagtársa volt a Trendex egyik tisztségviselőjének, Krokovay Andrásnak.
Az MP Rt. vezetője 2001 és 2002 között az Ápisz igazgatósági elnöki tisztét is betöltötte, miközben az igazgatóság tagjai között bukkant fel a posta biztonsági cégének, a JNT Security Kft.-nek a korábbi ügyvezetője, Lajtár József és a Trendex tulajdonosa, Rizó Mihály is.
A Trendex egyik legnagyobb megrendelőjének az Informatikai és Hírközlési Minisztérium, a Külügyminisztérium, valamint a Ferihegyi repülőteret üzemeltető Budapest Airport Rt. számít. A repülőtér csak a 2003-as adatok szerint 2,2 milliárd forintos forgalmat bonyolított le a vállalattal, amelynek májusig az az Antalóczi Zoltán volt az igazgatósági tagja, aki felügyelőbizottsági és igazgatósági tagként Gyurcsány Ferenc miniszterelnök cégeiben is megfordult.
Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.