Mars-kutató szondát indít útjára ma az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA – adta hírül az MTI. A Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) nevű űreszköz a jövő márciusban érkezik meg a vörös bolygóhoz, amely körül pályára állva csatlakozik a már ott keringő Mars Global Surveyor és Mars Odyssey amerikai, valamint a Mars Express európai kutatószondához, miközben a másfél éve leszállt két amerikai önjáró robot, a Spirit és az Opportunity a felszínen folytatja kutatómunkáját.
Az MRO három másik társánál korszerűbb tudományos berendezésekkel bír. Feladatai közé tartozik majd a Mars légkörének, felszínének és talaj alatti rétegének a pásztázása. Hasonlóan a többi szondához, az MRO is víz előfordulásának, illetve az élet esetleges nyomainak a kimutatására fog törekedni. A bolygó eddigi űrszondás kutatásakor a szakemberek már megállapították, hogy a Mars bővelkedik folyómederhez hasonló képződményekben, amelyeket valaha víz vájhatott ki, és a tudósokat élénken foglalkoztatja, hogy miként is játszódhatott le ez a folyamat. Arra is keresik a választ, hogy valóban létezhetett vagy valamilyen formában még ma is létezik-e élet az égitesten.
Az MRO-nak hat tudományos műszere van. Ezek alkalmasak arra, hogy mérjék a Mars légkörének páratartalmát, hőmérsékletét és a por eloszlását a marsi atmoszférában, kimutassák azokat az ásványi anyagokat, amelyek előfordulásához szükséges a víz is. A szondát ellátták olyan olasz gyártmányú radarral is, amelynek segítségével a kutatók be tudnak pillantani a talaj alatt meghúzódó rétegekbe, és így feltérképezhetik az ottani jég- és vízkészleteket. Három kamerája közül az egyik az eddigi legnagyobb felbontású ilyen jellegű szerkezet, amelyet valaha idegen bolygó felszínének a fényképezésére bevetettek. A felvételeken várhatóan kétméteres alakzatok is kivehetők lesznek. Az MRO a bolygó felső légköri viszonyait, illetve a marsi mágneses mező jellemzőit is vizsgálja majd.
A szonda, miután Mars körüli pályára áll, fékező manőverbe kezd, és novemberre már 313 kilométeres magasságra közelíti meg a bolygót. Az MRO ekkor kezdi meg 25 hónapos tudományos tevékenységét. A szerkezetet a floridai Cape Canaveralon lévő Kennedy Űrközpontból ma közép-európai idő szerint a délutáni órákban indítják el egy Atlas V hordozórakétával.
Erre a rekordra aligha vágyott a Real Madrid
