Hűtlen kezelés gyanújával tesz feljelentést egy új párt, a Környezetvédelmi Unió (KU) a Környezetgazdálkodási Intézet (KGI) volt székházának gazdálkodásával kapcsolatban – jelentette be Egervári Dénes, a szervezet elnöke. A KU szerint közel egy éve üresen áll a székház, a bérleti szerződés mégis fennáll, és az éves költsége százmillió forint nagyságrendű.
R. Bakonyi Ágnes, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium sajtófőnöke az MTI-nek elmondta: az előző kormány tízéves, határozott időre szóló szerződést kötött egy olasz céggel, a Magiar So. Fin. Kft.-vel. A megállapodást többször próbálták felmondani, de nem jártak sikerrel, a bérleti díjat azonban a felmondás után is ki kellene fizetni. Hozzátette: a tárca szerette volna bérbe adni az épületet, de az olasz cég ebbe nem egyezett bele.
A KU azt kérdezi Persányi Miklós tárcavezetőtől: ha nem mondható fel a bérleti szerződés, vagy csak nagyon rossz kondíciókkal, akkor miért nem használják egyéb közfunkcióra az épületet, miközben a tárca több egységének is irodákat bérel? R. Bakonyi Ágnes emlékeztetett arra, hogy 2004. április elsejével szüntették meg a KGI-t, és a tevékenységét a háttérintézmények között osztották szét. Az épület viszont annyira kicsi, hogy abban nem fér el a minisztérium egyik részegysége sem. Elmondta: az ingatlan költségeiből havonta másfél millió forintot, a rezsi összegét megtakarítják, az őrzésére 200 ezer forintot, a bérleti díjra pedig 6,7 milliót fizetnek ki havonta.
Aláírások a cementmű ellen. Több száz tiltakozó aláírást adnak át ma a döntéshozóknak a táti lakosok és a helyi környezetvédők a Nyergesújfalura tervezett új cementmű ellen. A polgárok és civil szervezetek népszavazást szeretnének elérni az érintett településeken, mert a tervezett létesítményben a francia tulajdonú Onyx Kft. által üzemeltetett dorogi hulladékégető kapacitásával hasonló arányban égetnének veszélyes hulladékokat. A cementmű ráadásul a helyi vízbázisok utánpótlási területére épülne, amely szerintük veszélyforrást jelent. A nyergesújfalui önkormányzat nemrég határozatot hozott arról, hogy vásárlási jogot ad el a cementmű építését tervező Holcim Rt.-nek a helyi ipari övezetben, de erről a lakosságot nem kérdezték meg. Nagy Mátyás jegyző megkeresésünkre reális igénynek nevezte a népszavazást. Márta Irén a Holcim Rt. képviselője állította: zömében nem olyan hulladékokat égetnek az üzemben, amelyek veszélyes anyagokat tartalmaznak.