Ma iktatják be hivatalába Sólyom László megválasztott köztársasági elnököt. A ceremóniát mintegy félszáz hivatalos meghívott jelenlétében a Sándor-palota tükörtermében tartják. A meghívottak között szerepelnek a legfőbb közjogi méltóságok, Göncz Árpád volt államfő, az alkotmánybírák, a kormánytagok, az ombudsmanok, a legfőbb ügyész, az Állami Számvevőszék elnöke, valamint a parlamenti pártok elnökei és frakcióvezetői. Az ünnepségen rövid beszédet mond majd Mádl Ferenc és Sólyom László is.
– Emberileg és politikailag is kifogástalanul látta el államfői feladatát – ezt Göncz Árpád volt köztársasági elnök mondta utódjáról, a most távozó Mádl Ferencről a Magyar Hírlapnak. Göncz Árpád úgy fogalmazott: Mádl Ferenc tökéletesen korrekt elnöke volt a Magyar Köztársaságnak, becsülettel dolgozott. Megjegyezte azonban, nehéz volna megítélni, hogy utóda mennyiben haladt az őáltala megkezdett úton, hiszen különbözik a személyiségük, s eltérő körülmények között voltak államfők.
Mádl Ferenc tegnap fogadta Orbán Viktor Fidesz-elnököt a Sándor-palotában. A találkozó után a volt kormányfő újságíróknak nyilatkozva reményét fejezte ki, hogy Mádl Ferenc nem vonul vissza a közélettől. – Örülnék annak, ha minél több pártok felett álló, széles körben megbecsült ember vállalna hivatali ideje után is szolgálatot a magyar közéletben, akár csak azzal, hogy néhányszor, amikor arra az embereknek szükségük van, kellő erkölcsi és intellektuális súllyal kinyilvánítja a véleményét – fogalmazott Orbán.
*
Az elmúlt öt évről szólva úgy ítélte meg, jó együttműködést alakítottak ki Mádl Ferenccel, és mint mondta, örül annak, hogy miniszterelnökként, majd az ellenzék vezetőjeként segíthette az államfő munkáját. A távozó köztársasági elnököt méltatva Orbán kijelentette: Mádl Ferenc egész Európában széles körben, nemcsak a politikai, hanem a tudományos közéletben is a legmagasabb elismerésben részesült. – Ha a köztársasági elnök hivatali idejének öt éve alatt megérkezett valahová, legyen szó Európa vagy a világ bármely nagyobb hatalmáról, tekintélyesebb kultúrnemzetéről, mindenhol professzornak, tudósnak, hazáját szolgáló embernek kijáró mély megbecsüléssel, elismeréssel fogadták. Ez mindannyiunkat büszkeséggel tölthetett el – hangoztatta Orbán.
Az MSZP elnöke, Hiller István tegnap közleményben mondott köszönetet Mádl Ferencnek elmúlt ötéves tevékenységéért. Mint írja, a távozó államfő az alkotmány betűjéhez és szelleméhez hűen képviselte az ország és a nemzet érdekeit itthon és külföldön. – A nemzetközileg elismert jogászprofesszor szakmai tapasztalatát ötvözte az államférfiúi előrelátással és bölcsességgel – írja a szocialista párt első embere, hozzátéve: az MSZP tisztelettel tekint arra a tevékenységre, melyet Mádl Ferenc köztársasági elnökként végzett, méltó folytatója volt annak a munkának, amelyet elődje, Göncz Árpád a harmadik Magyar Köztársaság első elnöke végzett.
A Nemzeti Kör szerint Mádl Ferenc „a nemzet első polgáraként rendíthetetlen elfogulatlansággal őrködött a politika alkotmányossága, a nemzet egysége és fennmaradása érdekében, politikai crédója a megfontolt, keresztény értékeken nyugvó, a szabadságot és az emberi méltóságot tisztelő, nemzeti és európai politizálás volt”. A Dobos László, Granasztói György, Jávor Béla, Kádár Béla, Martonyi János, Nemeskürty István, O’sváth György, Pálinkás József, Solymosi Frigyes, Tar Pál és Taxner Ernő által jegyzett nyilatkozatában a Nemzeti Kör kiemeli, hogy Mádl Ferenc személye, hiteles kereszténysége, az erkölcsi értékek melletti nyílt kiállása, legyen szó 1956 máig ható jelentőségéről, a holokauszttal kapcsolatos állásfoglalásáról, a cigányság helyzetéről, a külhoni magyarok állampolgárságáról vagy a II. világháború végének értékeléséről Magyarország szemszögéből etalon volt.
A szigorú alkotmányőr. Sólyom László szerint nem lenne jó megoldás, ha közvetlenül választanák az államfőt, akinek a jogosítványait sem lehetne lényegesen kiterjeszteni, a magyar parlamentáris rendszer hagyományai miatt. A leendő államfő a MTV-nek adott tegnapi interjújában azt is hangsúlyozta: válsághelyzetekben az államfőnek igen széles jogköre van. A megválasztott köztársasági elnök mindent el fog követni annak érdekében, hogy a politikai közbeszéd durva stílusa megszűnjön, ugyanakkor véleménye szerint az elnöknek nem az a feladata, hogy békebíró legyen, vagy hogy a pártok között közvetítsen. Az elnök úgy tudja megtestesíteni a nemzet egységét, ha hiteles példát mutat – tette hozzá. Mint mondta, elszánt abban a tekintetben, hogy az alkotmány fölött őrködik. „Hogyha bármi olyan törekvés jelentkezik, amelyik ez ellen fut, akkor azt megakadályozom, amennyire tehetem” – mondta.
Elnöki rezidencia csak jövőre?
Sólyom László köztársasági elnök megoldatlan, a legfőbb közjogi méltóság számára vállalhatatlan, törvényellenes és az állam méltóságát sértő rezidenciaproblémájára hívta fel a figyelmet a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) közleménye. Wéber Ferenc sajtófőnök kifogásolja, hogy a megválasztott köztársasági elnöknek az illetékesek nyilatkozataival ellentétben nem 8–10, hanem négy ingatlant mutattak meg, és ezek közül csak egy felelt meg annak az alapvető funkciónak, hogy a privát lakórész el legyen választva a vendégek fogadására szolgáló tértől. A ház minősége meg sem közelíti az időközben értékesített Béla király úti ingatlanegyüttes színvonalát, amely pótolhatatlan biztonsági és természeti értéket képvisel – hangsúlyozta Wéber Ferenc. Az épületnek olyan bérlője van, akinek a szerződés felmondása esetén az állam hasonló minőségű rezidenciát köteles biztosítani, ilyen ingatlant azonban az államfőnek sem sikerült mutatni, a szóban forgó ház pedig alapos felújításra szorul, ezért ide egy éven belül nem lehet beköltözni – hívta fel a figyelmet a sajtófőnök.
Sólyom László jelenleg egy társasházban lakik feleségével, ám az épület nem alkalmas elnöki rezidenciának, ezért a Köztársasági Őrezred ideiglenesen egy lakókocsiból őrzi az államfőt. Zelles Sándor, a köztársasági elnök elhelyezéséért felelős Kincstári Vagyoni Igazgatóság vezérigazgatója nem kívánt reagálni a közleményre.