Váltás a Sándor-palotában

Ma lép hivatalába a Magyar Köztársaság megválasztott elnöke, Sólyom László. A politikus egy tegnapi televíziós interjúban közölte, elszánt arra, hogy az alkotmány fölött őrködjék. Mádl Ferenc távozó köztársasági elnök tegnap fogadta Orbán Viktor Fidesz-elnököt a Sándor-palotában. A volt kormányfő reményét fejezte ki, hogy Mádl Ferenc nem vonul vissza a közélettől.

Tábori Gabriella
2005. 08. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma iktatják be hivatalába Sólyom László megválasztott köztársasági elnököt. A ceremóniát mintegy félszáz hivatalos meghívott jelenlétében a Sándor-palota tükörtermében tartják. A meghívottak között szerepelnek a legfőbb közjogi méltóságok, Göncz Árpád volt államfő, az alkotmánybírák, a kormánytagok, az ombudsmanok, a legfőbb ügyész, az Állami Számvevőszék elnöke, valamint a parlamenti pártok elnökei és frakcióvezetői. Az ünnepségen rövid beszédet mond majd Mádl Ferenc és Sólyom László is.
– Emberileg és politikailag is kifogástalanul látta el államfői feladatát – ezt Göncz Árpád volt köztársasági elnök mondta utódjáról, a most távozó Mádl Ferencről a Magyar Hírlapnak. Göncz Árpád úgy fogalmazott: Mádl Ferenc tökéletesen korrekt elnöke volt a Magyar Köztársaságnak, becsülettel dolgozott. Megjegyezte azonban, nehéz volna megítélni, hogy utóda mennyiben haladt az őáltala megkezdett úton, hiszen különbözik a személyiségük, s eltérő körülmények között voltak államfők.
Mádl Ferenc tegnap fogadta Orbán Viktor Fidesz-elnököt a Sándor-palotában. A találkozó után a volt kormányfő újságíróknak nyilatkozva reményét fejezte ki, hogy Mádl Ferenc nem vonul vissza a közélettől. – Örülnék annak, ha minél több pártok felett álló, széles körben megbecsült ember vállalna hivatali ideje után is szolgálatot a magyar közéletben, akár csak azzal, hogy néhányszor, amikor arra az embereknek szükségük van, kellő erkölcsi és intellektuális súllyal kinyilvánítja a véleményét – fogalmazott Orbán.
*
Az elmúlt öt évről szólva úgy ítélte meg, jó együttműködést alakítottak ki Mádl Ferenccel, és mint mondta, örül annak, hogy miniszterelnökként, majd az ellenzék vezetőjeként segíthette az államfő munkáját. A távozó köztársasági elnököt méltatva Orbán kijelentette: Mádl Ferenc egész Európában széles körben, nemcsak a politikai, hanem a tudományos közéletben is a legmagasabb elismerésben részesült. – Ha a köztársasági elnök hivatali idejének öt éve alatt megérkezett valahová, legyen szó Európa vagy a világ bármely nagyobb hatalmáról, tekintélyesebb kultúrnemzetéről, mindenhol professzornak, tudósnak, hazáját szolgáló embernek kijáró mély megbecsüléssel, elismeréssel fogadták. Ez mindannyiunkat büszkeséggel tölthetett el – hangoztatta Orbán.
Az MSZP elnöke, Hiller István tegnap közleményben mondott köszönetet Mádl Ferencnek elmúlt ötéves tevékenységéért. Mint írja, a távozó államfő az alkotmány betűjéhez és szelleméhez hűen képviselte az ország és a nemzet érdekeit itthon és külföldön. – A nemzetközileg elismert jogászprofesszor szakmai tapasztalatát ötvözte az államférfiúi előrelátással és bölcsességgel – írja a szocialista párt első embere, hozzátéve: az MSZP tisztelettel tekint arra a tevékenységre, melyet Mádl Ferenc köztársasági elnökként végzett, méltó folytatója volt annak a munkának, amelyet elődje, Göncz Árpád a harmadik Magyar Köztársaság első elnöke végzett.
A Nemzeti Kör szerint Mádl Ferenc „a nemzet első polgáraként rendíthetetlen elfogulatlansággal őrködött a politika alkotmányossága, a nemzet egysége és fennmaradása érdekében, politikai crédója a megfontolt, keresztény értékeken nyugvó, a szabadságot és az emberi méltóságot tisztelő, nemzeti és európai politizálás volt”. A Dobos László, Granasztói György, Jávor Béla, Kádár Béla, Martonyi János, Nemeskürty István, O’sváth György, Pálinkás József, Solymosi Frigyes, Tar Pál és Taxner Ernő által jegyzett nyilatkozatában a Nemzeti Kör kiemeli, hogy Mádl Ferenc személye, hiteles kereszténysége, az erkölcsi értékek melletti nyílt kiállása, legyen szó 1956 máig ható jelentőségéről, a holokauszttal kapcsolatos állásfoglalásáról, a cigányság helyzetéről, a külhoni magyarok állampolgárságáról vagy a II. világháború végének értékeléséről Magyarország szemszögéből etalon volt.

A szigorú alkotmányőr. Sólyom László szerint nem lenne jó megoldás, ha közvetlenül választanák az államfőt, akinek a jogosítványait sem lehetne lényegesen kiterjeszteni, a magyar parlamentáris rendszer hagyományai miatt. A leendő államfő a MTV-nek adott tegnapi interjújában azt is hangsúlyozta: válsághelyzetekben az államfőnek igen széles jogköre van. A megválasztott köztársasági elnök mindent el fog követni annak érdekében, hogy a politikai közbeszéd durva stílusa megszűnjön, ugyanakkor véleménye szerint az elnöknek nem az a feladata, hogy békebíró legyen, vagy hogy a pártok között közvetítsen. Az elnök úgy tudja megtestesíteni a nemzet egységét, ha hiteles példát mutat – tette hozzá. Mint mondta, elszánt abban a tekintetben, hogy az alkotmány fölött őrködik. „Hogyha bármi olyan törekvés jelentkezik, amelyik ez ellen fut, akkor azt megakadályozom, amennyire tehetem” – mondta.




Elnöki rezidencia csak jövőre?
Sólyom László köztársasági elnök megoldatlan, a legfőbb közjogi méltóság számára vállalhatatlan, törvényellenes és az állam méltóságát sértő rezidenciaproblémájára hívta fel a figyelmet a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) közleménye. Wéber Ferenc sajtófőnök kifogásolja, hogy a megválasztott köztársasági elnöknek az illetékesek nyilatkozataival ellentétben nem 8–10, hanem négy ingatlant mutattak meg, és ezek közül csak egy felelt meg annak az alapvető funkciónak, hogy a privát lakórész el legyen választva a vendégek fogadására szolgáló tértől. A ház minősége meg sem közelíti az időközben értékesített Béla király úti ingatlanegyüttes színvonalát, amely pótolhatatlan biztonsági és természeti értéket képvisel – hangsúlyozta Wéber Ferenc. Az épületnek olyan bérlője van, akinek a szerződés felmondása esetén az állam hasonló minőségű rezidenciát köteles biztosítani, ilyen ingatlant azonban az államfőnek sem sikerült mutatni, a szóban forgó ház pedig alapos felújításra szorul, ezért ide egy éven belül nem lehet beköltözni – hívta fel a figyelmet a sajtófőnök.
Sólyom László jelenleg egy társasházban lakik feleségével, ám az épület nem alkalmas elnöki rezidenciának, ezért a Köztársasági Őrezred ideiglenesen egy lakókocsiból őrzi az államfőt. Zelles Sándor, a köztársasági elnök elhelyezéséért felelős Kincstári Vagyoni Igazgatóság vezérigazgatója nem kívánt reagálni a közleményre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.