Vizsgálatot indít az agrártárca az érdekképviseletek bejelentése alapján, amelynek részeként nemcsak az FM-hivatalok nézik át a megkötött szerződéseket, hanem a nagy üzletláncok vezetőivel is tárgyalóasztalhoz ülnek a minisztérium illetékesei – jelentette be hét végén Sellyén, a kilencedik dinnyefesztiválon Gráf József, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium vezetője. Az ügyben érintett két nagy üzletlánc, a Tesco és az Auchan saját kezdeményezésére, logisztikai központjaikban is átnézik a termelőkkel aláírt beszállítói szerződéseket, s amennyiben azokat, szabálytalanul jóval a piaci ár alatt kötötték meg, a kereskedelmi láncok jelentős büntetésre számíthatnak – tette hozzá.
Gráf József e héten a terméktanácsok vezetőivel találkozik, majd augusztus 15-én az általuk elmondott gondok ismeretében a multinacionális kereskedelmi cégek áruházvezetőivel ül tárgyalóasztalhoz, akikkel ismerteti a Magyarországon érvényes, mindenkire kötelező piaci szabályokat.
Az agrárfórumon felszólalók hangsúlyozták, hogy az Ormánság stratégiai terménye a dinnye, az itt élők jelentős részének jelent megélhetést. Jelenleg 720 hektáron termesztenek fóliás és szabadföldi dinnyét, hat gazdálkodó 10 hektárnál nagyobb, míg 250 kistermelő 1–4 hektár közötti területen foglalkozik ezzel. Az idén a korai dinnye hektáronkénti termésátlaga, a kora nyári hideg miatt 10–40 tonna között mozgott. A szabadföldié jobban alakult, ott elérte hektáronkénti 30–50 tonnát. A termelők többsége várhatóan veszteséggel zárja az évet, egyhektárnyi fóliás dinnye bekerülési költsége 500– 550 ezer forint között mozog. Gondot okozott, hogy a nagy kereskedelmi láncok nyomott árai miatt az idén már az induláskor is keveset fizettek a dinnyéért a felvásárlók; az idény kezdetén még 70 forintot adtak a nagy dinnye kilójáért. Majd hirtelen zuhanni kezdtek az árak, s 40–50 forint között álltak meg. Jelenleg 35 forintért veszik át a dinynyét a termelőktől. A kamionos, lédig dinnye ára is kilónként 35 forintról indult, jelenleg 20 forintot fizetnek érte.
Lőre a bor negyede. Egy másik hét végi rendezvényen Gráf József hangsúlyozta, hogy a borhamisítókkal szemben is határozottan fellépnek, s mindent elkövetnek, hogy a tisztességes borászok megfelelő árat és jövedelmet érjenek el a boraikkal. A magyar borforgalom közel egynegyedét ugyanis csak a bornak nevezett lőre adja – tette hozzá.