Tegnapelőtti levelében Gellért Kis Gábor huszonnégy órát adott Hollós Jánosnak, az intézmény Kondor Katalin által kinevezett ideiglenes vezetőjének, hogy adja át hivatalát a kuratóriumi elnökség által jelölt Szíjártónak. Hollós válaszlevelében tájékoztatta Gellért Kist: mivel ez idáig nála senki nem jelentkezett mint a kuratórium által megnevezett tulajdonosi megbízott, nincs kinek átadnia hivatalát. Amennyiben mégis jelentkezik valaki – áll a válaszban –, úgy a szokásos jogi procedúra alapján vizsgálják meg a kérdést. Lapunknak a „szokásos jogi procedúrát” firtató kérdésére Hollós elmondta: ha valaki bekopogtat hozzá, hogy át kívánja venni a rádió vezetését, és az ehhez kapcsolódó szerződést is bemutatja, úgy azt meg fogja vizsgálni az intézmény jogi osztálya, majd az így készült állásfoglalás értelmében születik meg az átadással kapcsolatos döntés.
Gellért Kis Gábor a válaszlevélre reagálva elmondta: az nem tekinthető válasznak. A főkurátor meghozta azt a döntést, amelyet korábban hatékonyabbnak és gyorsabbnak nevezett a helyzetet tisztázó jogi procedúránál: amíg Hollós irányítja a rádiót, nem utalja tovább a Műsorszolgáltatási Alapból az intézmény működését biztosító öszszegeket. – Nem érdemes bujkálni: igen, megzsaroltam a rádiót. Akinek meg nem tetszik, választhat jogi procedúrát – mondta Gellért Kis.
*
– Így döntöttem, mert nem bízom a Hollós-féle vezetésben. A szervezeti és működési szabályzatunk úgy szól, hogy a kuratóriumi elnökség felelőssége a pénzek továbbutalása – fejtette ki Gellért Kis. Kérdésünkre elismerte ugyanakkor, hogy az elnökség nem foglalt állást az ügyben, egyszemélyi döntést hozott. – Ha az elnökség mégis úgy dönt, hogy el kell utaljam a pénzt, elutalom – mondta a testület elnöke. Mészáros László, a kuratórium ellenőrző testületének elnöke kijelentette: az eset miatt ügyészséghez fordulnak. Szadai Károly, a kuratórium fideszes alelnöke úgy nyilatkozott: vérlázító, mélységesen antidemokratikus és elfogadhatatlan Gellért Kis Gábor döntése. – Úgy gondolja, hogy ellehetetleníthet egy közmédiumot, mert neki nem tetszik Hollós személye? Így csak a pártállami reflexek alapján gondolkozó emberek dönthetnek. Hollós János úgy fogalmazott: a kuratórium elnökének intézkedései eddig polgárjogi kategóriákba ütköztek, de tegnapi lépését már csak a büntetőjog eszközeivel lehet megítélni.
Eötvös Pál, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének elnöke nem kívánt nyilatkozni, mondván: nem tájékozódott még az ügyben, de igyekszik „pótolni lemaradását”. Siklósi Beatrix, a Magyar Elektronikus Újságírók Szövetségének alelnöke megdöbbenésének adott hangot, mondván: elképesztő arroganciára és önteltségre vall, hogy Gellért Kis Gábor a kuratórium és elnöksége megkérdezése nélkül olyan döntést hoz, amelynek bevallott célja a rádió ellehetetlenítése. – Ezek után nem tehetünk mást, mint hogy minden hazai jogorvoslati lehetőség megragadása mellett nemzetközi szinten is felemeljük a szavunkat – mondta Siklósi. Az intézmény saját forrásaiból szakértők szerint egy hónapig képes feladatai ellátására.
Szalai Annamária (Fidesz): Nincs olyan, hogy elszívjuk a levegőt egy intézmény elől, csak azért, mert jogtalanságot vélelmezünk. Nem packázhatnak emberek egzisztenciájával.
Újhelyi István (MSZP): A kuratórium elnöke tisztán látja azt a helyzetet, amibe a Kondor-korszak sodorta a rádiót. Kondor emberét el kell távolítani az intézmény éléről.
Pető Iván (SZDSZ): Akik korábban a kuratóriumi elnökséggel szemben döntöttek Hollós személyéről, számolhattak azzal, hogy Gellért Kis Gábor felelőssége a működési költségek utalása.
Karsai Péter (MDF): Ilyenre még nem volt példa. Gellért Kis Gábor mindenkit hajlandó erőszakosan félresöpörni azért, hogy az MSZP elfoglalhassa a rádiót is.