A világválság bajnoka

Generációk nőttek fel a Rocky -filmeken, néhányakhoz eljutott Scorsese és De Niro Dühöngő bikája, nem is olyan rég pedig a Millió dolláros bébi csábította a moziba a nézőket. Most egy újabb bokszfilm látható A remény bajnoka címmel: nagy nevekkel, látványos felvételekkel, meglepő fordulatok nélkül. Valami Amerika, valami boksz a világválság éveiből.

Nedbál Miklós
2005. 09. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már az elején nyugodtan, mindenféle lelkiismeret-furdalás nélkül leszögezhetjük: A remény bajnoka, azaz James J. Braddock (Russel Crowe) – mint a magyar cím is erőteljesen sugallja – ha kap is néhány pofont 144 perc alatt, azért bajnok lesz, a mélypontról visszatér, s le fogja győzni a nagy ellenfelet, aki természetesen nagyon gonosz, a mindent eldöntő nagy mérkőzés előtt alázza, sértegeti ellenfelét. Braddock, az egykori hős visszatér, győz, családját újra el tudja tartani, s reményt ad a nagy világválság idején ezreknek, hogy lám, bármikor sikerülhet a visszatérés, csak remény, erő, akarat, kitartás kell hozzá. Ha a film nem valós eseményekre, sportolóra épülne – kész csoda, hogy csak most született belőle produkció –, előbb-utóbb akkor is készült volna egy hasonló hollywoodi film, hiszen mindez annyira amerikai.
James J. Braddock tehát legenda, bálvány volt, aki akkor állta és adta a legnagyobb pofonokat, amikor mindenki a padlón volt: a húszas–harmincas évek fordulóján. Egy darabig minden szépen alakul, Braddock nyer, a család boldog, a gyerekek egészségesek, persze az asszony (Renée Zellweger) aggódik. Aztán egy kéztörés, s lassan Braddock kihullik a ringből, családja pedig a világválság idején egyre nehezebb körülmények közt él. Az egykori bokszoló dokkmunkásként próbálja összeszedni a kenyérrevalót. De természetesen a megpróbáltatások után felcsillan a remény: valaki helyett beugorhat bokszolni, s természetesen innen a végállomás már csak a világbajnoki öv lehet.
Mint azt pár sorral feljebb már jeleztük: igazán nagy meglepetéseket nem tartogat a film, csupán egy-két apróbb fordulatot. Lassan már az átlag magyar filmnéző is írhat hasonló hollywoodi sztorikat, csak azt valószínűleg a családon kívül senki nem fogja olvasni. A film rendezője, az Egy csodálatos elméért Oscar-díjat besöprő Ron Howard tökéletes munkát végzett: ahogyan kell, egymás után pakolta a kliséket, a gyönyörű, olykor már giccses képeket, a kislányával bokszoló apukát, könnyező szemeket, s a látványos ringjeleneteket. Már szinte csak egy aranyos kiskutya hiányzik a filmből, hogy minden benne legyen, ami a sikerhez kell. A „tökéletes” képet kicsit árnyalja az olykor az átlagosnál is erőltetettebben játszó Renée Zellweger, akinek az összeborulós, sírós közeli képeken szinte kipottyan a szeme, s arcjátéka is igencsak távol áll a természetestől.
(A remény bajnoka, feliratos, amerikai film, 144 perc. Rendezte: Ron Howard. Forgalmazza a Fórum Hungary.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.