Országos üggyé vált, már a politikát is elérte, hogy a péti Nitrogénművek Rt. vezetése augusztus 30-án rendkívüli felmondással megszüntette a társaság kilencfős üzemi tanácsából négy tag munkaviszonyát. A döntést azzal indokolták, hogy a cég és a tanács közötti munkaügyi vita peranyagait a tanács egy harmadik féllel ismertette, ezzel veszélyeztette a részvénytársaság gazdasági érdekeit, sértette a cég jó hírét.
A részvénytársaság új tulajdonosa, a gazdasági és politikai életben ismert Bige László nagyvállalkozó 2003-ban felmondta az érvényes kollektív szerződést – mondta az ügy előzményeiről Falussy Sándor, az egyik elbocsátott üzemitanács-tag. Az új szerződésből azonban már kimaradt a jóléti intézmények, juttatások felsorolása, így a munkavállalói érdekképviseletek döntési jogát figyelmen kívül hagyva és tiltakozásuk ellenére rövid idő alatt eladták a munkásszállót, a művelődési házat és a strandfürdőt. Az üzemi tanács bírósághoz fordult, a Legfelsőbb Bíróság végül kimondta: az üzemi tanácsnak akkor is döntési joga van a jóléti jellegű intézmények sorsának meghatározásában, ha azokat nem sorolja fel a kollektív szerződés. A tanács ezt követően polgári peres eljárást indított a társaság ellen azzal a céllal, hogy a bíróság mondja ki semmisnek az intézmények értékesítését. Ezzel egyidejűleg az üzemi tanács eljuttatta a Legfelsőbb Bíróság jogerős végzését az ingatlanok új tulajdonosainak. A társaság ezt a lépést értékelte úgy, hogy veszélyeztették a cég gazdasági érdekeit.
Számos szakszervezeti konföderáció és tagszervezeteik támogatását bírva a Liga Szakszervezetek ma tizenöt órakor szolidaritási demonstrációt tart Pétfürdőn, a részvénytársaság által szervezett nitrogénnappal párhuzamosan. A konföderáció mintegy kétszáz résztvevőre számít Szombathelyről, Győrből és Budapestről. Filló Pál szocialista országgyűlési képviselő, az MSZP munkás- és érdekvédelmi tagozatának országos elnöke bejelentette: a munka törvénykönyve módosítását kezdeményezi a munkahelyi választott tisztségviselők, az üzemi tanács tagjainak, illetve a szakszervezeti vezetők fokozottabb védelme érdekében. Szerinte olyan pontosításra van szükség, amelynek alapján akár visszamenőleg is orvosolni lehet a jogsérelmeket, és a védelem azon munkahelyek szakszervezeti szervezőire is kiterjedne, amelyekben még nincs szakszervezet, de előkészítése már folyik.
Pétfürdő élő példája annak az immár sokadszorra bebizonyosodó ténynek, hogy ha a privatizáció nem kellő körültekintéssel zajlik, akkor a munkás, családos emberek kiszolgáltatott helyzetbe kerülnek, állásukat, megélhetésüket veszítik el – olvasható a Fidesz munkás- és alkalmazotti tagozatának szolidaritási nyilatkozatában. A tagozat szerint kormányzati pozíciójánál fogva az MSZP-re hárul a felelősség, hogy mindhárom törvényellenes beavatkozást megsemmisítsék, vagyis az üzemi tanácsot vissza kell helyezni eredeti állapotába, vissza kell adni a munkát az embereknek, és végül a törvényellenesen eladott jóléti intézményeket újra a munkások rendelkezésére kell bocsátani – ez utóbbiban a tagozat maximális támogatást ígér.
Felháborítónak tartja az esetet Csizmár Gábor munkaügyi miniszter is, aki bejelentette: a kormány meg fogja követelni a Nitrogénművek Rt.-től, hogy tartsa be az Európai Unióban elfogadott normákat. Mivel a cég nemrég százmillió forintos munkahelymegtartó támogatásban részesült, a munkaügyi miniszter elvárja a társaság vezetőitől, hogy a munkaügyi problémákat kulturáltan kezeljék.
Mi a teendő vashiány esetén?
