Csillagok, csillagok

Csontos János
2005. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A Népköztársaság útján / mennyi fura alakot elrejt / a konfekciókabát” – énekelte a boldogult KFT együttes a puhány diktatúra egyik legduplafenekűbb slágerszövegében, a Bál az Operaházban című nótában. A Népköztársaság útját azóta annak rendje és módja szerint visszakeresztelték Andrássy útra, a kádári konfekciókabát is lassacskán a múlté, ám azt változatlanul csodálkozva figyelhetjük: a világörökséggé avanzsált sugárúton surranó fura alakok „mivé változnak át”. „Bál van, / különös bál van az Operaházban” – már nem először. Megénekléséhez és megzenésítéséhez a KFT fanyar humora és masinériája immár kevés – ahhoz minimum üstdobok kellenének.
Megértük például, hogy Szinetár Miklóst, az Operett Színházból átigazolt, nemrég leköszönt operaigazgatót vastapssal búcsúztatta a társulat; míg az újakat (Hegyi igazgatót meg Bozóki minisztert) kifütyülte. Szinetár annak idején feltehetőleg Medgyessyvel vacsorázgatva pacsizta le a direktorságot – ám szakmai kvalitásait senki nem vonta kétségbe. Úgy lehetünk vele, mint Medgyessyvel: Gyurcsányhoz képest megszépültek az akkori szenvedéseink. Hegyi Árpád Jutocsa miskolci direktori élőéletéről ellentmondásos információk terjednek, de komoly operabarát nem ezekkel, hanem a jövendővel foglalkozik. Komoly operabarát például – roppant előítéletes módon – nem lelkesedik Müller Péter Sziámi kultúrkomisszári kinevezéséért. Az ellenérzéseket alighanem Fábry Sándor magvas poénja kondenzálta leghitelesebben: Opera-Sziget.
Persze egy pillanatig sem gondolom, hogy az Ybl Miklós tervezte patinás falak között, a márványoszlopok mögül kipisszegve füves spanglit kínálgatnak majd az estélyi ruhás Wagner-rajongóknak. (Bár a jövő kifürkészhetetlen.) Inkább a honi operakultúra lassú, az elvonási politikát folytató kultúrkormányzat magasából észrevehetetlen eróziója miatt aggódom. Ezért lelkesít minden olyan kezdeményezés, amely szembemegy a pusztulás folyamatával, a beletörődés kultúrájával. A magyar opera legfőbb katedrálisa ugyan az Andrássy úti szentély, de az Operaházon kívül is van operaélet. Felismerhette ezt maga Bozóki András is, mert védnökséget vállalt például Őszy-Tóth Gábriel és Balla Ibolya magánkezdeményezése fölött: operacsillagok gálakoncertjét varázsolni a Budapest Kongreszszusi Központ színpadára. Hétfőn este már második alkalommal kerül sor erre a felsőfokokkal jellemezhető parádéra – a sztárok közül hadd említsem itt csak a makacs betegségéből felépült Gregor Józsefet, aki hosszú pauza után itt lép újra a publikum elé. A kezdeményezés nem a „hivatásos” operaszínpadok ellen, hanem épp az ő érdekükben indult: a leghatásosabb áriákon és kettősökön keresztül népszerűsíteni az opera műfaját. Tavaly a gálát a köztévé még magas nézettséggel, egyenesben közvetítette; idén az nem marad le biztosan róla, aki megjelenik a helyszínen. Egy év alatt is rengeteget tud romlani a világ: különösen, ha a média teljes gőzzel kezd belerobogni a kampány évébe.
„Csillagok, csillagok, / szépen ragyogjatok” – mondja egy másik dal szövege (nem a KFT-től). Hát persze, elvben mindenki ezt szeretné. Ragyogjanak az operacsillagok is – noha kormányzatilag most épp az a trendi, hogy az elnyomott rockzenébe pumpáljuk a költségvetési százmilliókat. Kétségkívül ott is vannak csillagok. De ha arra gondolunk: a mi egzotikus országunkba érkezett külföldi tanácsadók leülnek az asztalhoz, és kockás papíron kiszámolják, hogy az operabarátok vagy a rockrajongók mozgósítanak-e több kormánypárti szavazót az urnákhoz – kissé elfacsarodik a szívünk. Őszy-Tóthék csillagai legalább garantáltan pártsemlegesek…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.