A felkért tanácsadók által elvégzett munkákban átfedések voltak, ezért az előkészítésre elköltött összegek egy része feleslegesnek bizonyult, különösen azokban az esetekben, amikor a köztisztviselők alkotta munkabizottságok a felhíváshoz, pályáztatáshoz szükséges dokumentumok nyolcvan százalékát végleges formában már 2003 szeptemberére elkészítették. Az EDR-pályázat előkészítésére 2002 májusa és 2004 decembere között összesen 157,17 millió forint közpénzt fizettek ki az illetékes tárcák. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) megállapítása szerint az EDR megvalósításának előkészítésére felhasznált források rendkívül alacsony mértékben hasznosultak.
*
Különösen szembetűnő a tanácsadásban és a közbeszerzési pályázat előkészítésében érdekelt ERBE Energetikai Mérnökiroda Kft. szerepe, mivel a cégnek úgy fizetett ki 64,3 millió forint közpénzt az IHM, hogy a kft. által készített részvételi és ajánlati dokumentációkat az EDR miatt létrehozott tárcaközi bizottság elutasította.
Az ERBE a Magyar Villamos Művek (MVM) Rt. tulajdona, amely jelentkezett az EDR-hálózat kiépítésére és működtetésére. A közpénzek felhasználásának előzménye, hogy az EDR előkészítésére és a tenderdokumentáció létrehozására bruttó 375 millió forintot adott össze a Belügyminisztérium, a MeH és az IHM. A projekt megvalósításáról szóló, 2003. április 9-i kormányhatározatot követően az EDR későbbi használatában érdekelt állami szervezetek szinte azonnal munkacsoportokat alakítottak, s kidolgozták a teljes EDR-pályázati dokumentáció anyagát.
A fordulatot ezeknek az összegeknek a felhasználásában leginkább az jelentette, amikor az EDR-projekt a MeH KITKH-tól 2003. szeptember 25-én átkerült az IHM-be. Értesüléseink szerint ez sem volt véletlen: ebben szerepet játszott az Országgyűlés informatikai bizottságának fellépése, amikor is a MeH vezető tisztségviselőin kérték számon a Koping-Datorgnak és az In-Forrás Kht.-nak kifizetett állami pénzeket. Kovács Kálmán (SZDSZ) informatikai miniszter nyomban tanácsadói pályázatot hirdetett – az érdekeltek szerint akkor, amikor még jogilag és közigazgatásilag sem került át az EDR az IHM-hez –, s a győztes cég a tanácsadás mellett a közbeszerzési pályázat előkészítésében vehetett részt. Szakértők ugyanakkor rámutatnak arra, hogy a pályázat meghirdetésekor már készen volt a tenderdokumentáció. A pályázat győztese ugyan a Stratis Kft. lett, a megbízást az ERBE kapta meg: a tanácsadói díj az eredeti szerződés szerint 75 millió forint volt. Információink szerint a szerződés azt is tartalmazta, hogy az ERBE megkap minden addig elkészült ERD-anyagot elektronikus formában. Ezt megelőzően viszont – információink szerint – a kiíró közölte a céggel: amennyiben megbízatáshoz jutnak, az MVM nem indulhat az EDR kiépítésére meghirdetendő tenderen. A helyzet azóta annyiban változott, hogy az MVM csúcsvezetői szinten is az MSZP látókörébe került, hiszen Draskovics Tibor korábbi pénzügyminiszter lett az elnök. Az ERBE munkáját a tárcaközi bizottság elutasította, a cég viszont hozzájutott az EDR tenderdokumentációihoz. A tanácsadó mindezek ellenére szállt ki 64,3 millió forinttal az üzletből. Az ÁSZ megállapításai között az alábbiak szerepelnek: az ERBE a korábban elkészített anyagokat csak kiegészítette, összességében a szerződést és az abban rögzített feladatok elvégzését a számvevőszék célszerűtlennek tartja. A szerződés aláírásának időpontjára az ajánlati felhívás az EDR-szolgáltatásra és a felhívás mellékletei jelentős részben már elkészültek.
Az ÁSZ megállapításai szerint 2002. májustól 2004. december végéig az EDR-pályázatra összesen 157,17 millió forintot fizettek ki az illetékes tárcák. A megkötött szerződések szerint 2003-ban a MeH és az IHM összesen 58,68 millió forintot, 2004-ben az IHM 69,84 millió forint közpénzt fizetett ki. Az ÁSZ megállapította, hogy a felkért cégek versenyeztetés nélkül jutottak megbízáshoz, hiányosak a cégek által készített dokumentumok, illetve a számvevőszék célszerűtlennek tartotta a megbízási szerződéseket, a kiíró ugyanis már rendelkezett elkészült anyagokkal.
Az EDR kiépítésére és működtetésére három konzorcium adott ajánlatot: a Magyar Telekom Rt. és a T-Mobile Rt., az MVM Rt. és a Saab Contracting AB, valamint az Antenna Hungária Rt. és a Siemens Rt. A szerződést a tervek szerint október közepén írja alá Kiss Péter kancelláriaminiszter.

Hét meghökkentő törvény a világból – a legtöbben elbuknak ezen a kvízen