A kortárs hazai irodalom legfrissebb eseményeként megjelent Gyurcsány Ferenc könyve. Az Útközben című alkotást szerdán mutatták be a nagyközönségnek, természetesen kellő biztonsági intézkedések közepette. (Meg ne rohanják az Alexandra Könyvesházat – itt volt a bemutató – a Gyurcsány-szóra éhes olvasók.) Mint a kötet fülszövegéből kiderül, az irodalmár-politikust „a haza tettrekész szeretete” inspirálta a mű megírására.
A dedikációval egybekötött bemutató alkalmával megtudhattuk a szerzőtől, hogy számára a kötet megírása „pár hónapnyi intellektuális szenvedéssel” járt (olvasása valószínűleg ugyanennyivel), ezt pár hétnyi írás, végül néhány napi hátfájás követte. Az ország – ez is Gyurcsányra van bízva – eközben kormányos nélkül hánykolódott, senki nem volt, aki ismertesse a megfelelő ideológiai kapaszkodókat. De hát valamit valamiért…
Érdekes, amit a könyvet bemutató Török Gábor mondott a Gyurcsány-zsengéről. A politológus szerint ugyanis a mai magyarországi baloldalnak nincs identitása, s e hiányt hivatott pótolni filozófiai munkájában a szerző. Lakner Zoltán, a kötet másik méltatója (szintén politológus) úgy látja, Gyurcsány Ferenc hervadhatatlan érdeme, hogy művével bekapcsolja a magyar belpolitikát Európa szellemi vérkeringésébe, ami nem kevés.
A könyvbemutató kapcsán megtudhattuk még, hogy Gyurcsány Ferenc „demokratikus politikus” (ezt ő maga mondta), vagyis mindenkinek „joga van tudni, mit gondol Magyarországról, neki pedig kötelessége ezt elmondani”. És leírni. A könyvbemutató végén a literátor-államférfi mindenkit megnyugtatott: ha igény lesz rá, folytatni fogja a dedikálást. Pánik nem tört ki.

Hét kérdés, hét ország – őrült nehéz földrajzi kvíz