Japán déli részére lecsapott tegnap az özönvízszerű esővel érkező Nabi tájfun. A vihar középpontja Nagaszaki közelében, a hegyekkel szabdalt Kjúsúban, Japán harmadik legnagyobb szigetén volt, ahol az ország 130 milliós lakosságának a tíz százaléka él. Noha Kjúsú és a mellette fekvő Sikoku szigetéről a vihar érkezése előtt 110 ezer embert evakuáltak, 16 ezren pedig önként hagyták el lakóhelyüket, öt ember meghalt, és negyvenöt megsebesült. Tizenhatan eltűntek a tájfun okozta áradásokban és földcsuszamlásokban. A vasúti és a légi közlekedés megbénult – adta hírül a Reuters. Kjúsúra néhány óra alatt 130 milliméternyi csapadék hullott. Kagosima városának utcáin hömpölyög az esővíz, amelynek szintje óráról órára emelkedik, a parti területeket a kicsapó hullámok is ostromolják.
A szigeten 270 ezer otthon maradt áram nélkül. A térségben működő nagy autógyárak, a Honda, a Toyota, a Mazda és a Nissan üzemei felfüggesztették a termelést. A tájfun visszavetette a munkát a kjúsúi olajfinomítóban is, mert leálltak a tankerek.
A Nabi Dél-Korea egyes területeit is elérte, s itt is egy ember halálát okozta. A vihar miatt töröltek többtucatnyi hazai és nemzetközi repülőjáratot, a hajók is a kikötőkben vesztegelnek. A megáradt folyók és a földcsuszamlások fennakadásokat okoznak a közlekedésben is az ország délkeleti részén.
A Nabi – pusztító ereje ellenére – valójában már nem tájfun, csak trópusi vihar. A múlt hét végén még a legerősebb, ötös fokozattal száguldott Japán felé, a partok közelében azonban már csak hármas erősségű volt, s a meteorológusok számításai szerint mára egyes fokozatúvá szelídül.
A Talim Kínában pusztított. A Kína délkeleti tartományaiban a múlt hét közepén tomboló Talim tájfun halálos áldozatainak száma már csaknem száz, s még harminc eltűntet keresnek – jelentette az AP. Az összes halálesetnek több mint a fele Anhuj tartományban történt, ahol házak ezreit döntötték romba az áradások és a földcsuszamlások. A Talim miatt több mint 1,7 millió ember menekült el otthonából. A tájfun, amely nagy területeken pusztította el a termést, és erősen megrongálta az elektromos hálózat vezetékeit, az eddigi adatok szerint több mint 1,5 milliárd dollárnyi kárt okozott.