Mintegy utolsó felhívásként szervezte a British American Tobacco (BAT) az Országos Mezőgazdasági Kiállítás és Vásár (OMÉK) keretein belül a Még van dohány! elnevezésű konferenciát, ahol a résztvevők az ágazat helyzetét ismertetve nyilvánvalóvá tették, amennyiben nem változnak a körülmények, vagy nem változtatják meg azokat, akkor újabb iparág vonulhat ki Magyarországról.
A rendezvény résztvevői hangsúlyozták, összefogó stratégiára van szükség, mert hiába pozitívak például a dohánytermelők vagy a vámszervek lépései, magukban elégtelenek, a vertikum egészét kell áttekinteni és kezelni. A legnagyobb hazai dohánytermelő vállalkozás, az ULT Rt. vezérigazgatója, Bittner Imre kiemelte, hogy 15 ezer dohánytermesztéssel foglalkozó család megélhetése kerülhet veszélybe, ha nem teszik meg a szükséges lépéseket, például nem rendezik vagy legalább ismertetik a támogatásokat. – Igaz, hogy csak ez év december 31-ig kell döntetni a támogatásokról, és a költségvetési vita még hátravan, de már most jó volna, ha legalább nagy vonalakban ismerné lehetőségeit az ágazat. Hiszen termelőink csak a korábbi uniós tagországok támogatásának 60 százalékát élvezhetik és a 100 százalékos szint eléréséhez 2012-ig kellene várniuk, persze kérdéses, hogy akkor lesz-e még itthon legális dohánytermelés – tette hozzá a vezérigazgató.
A konferenciára meghívott Gráf József földművelésügyi miniszter fontosnak ítélte az ágazatot, már csak azért is, mert a dohánytermő területeken, más növénnyel nem lehet kiváltani ezt a kultúrát. Hangsúlyozta, a tárca kész megfelelő mozgásteret biztosítani az alapanyag-termelők és a feldolgozók számára, de konkrétumokat nem említett. – Nem lehet széthúzás ebben a kérdésben az egyes minisztériumok között, hiszen látható, hogy a jelenleg mintegy 5300 hektáron folyó dohánytermesztés megszűnése komoly foglalkozáspolitikai gondokat okozna. A 15 ezer dohánytermelő család 80 százaléka Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében dolgozik, ehhez 35 ezer kereskedelemben érintett család tartozik a még meglévő hazai dohánygyárak dolgozóival kiegészítve.
A szakmának nincsenek pontos adatai a feketekereskedelem nagyságáról, de becsléseik szerint az illegálisan forgalmazott cigaretta mennyisége hatmilliárd szálra tehető. A legális kereskedelem a tavalyi gyászosnak mondott 15,3 milliárd szálról számítások szerint 13,5 milliárd szálra zsugorodik. – Mindez 75–100 milliárd forint bevételkiesést okoz a költségvetésnek.
Szén-monoxid-mérgezés gyanújával vittek kórházba egy embert
