Elfüstölhet a magyar dohányágazat

Nagyobb, átfogóbb, hatékonyabb összefogást sürgetnek a hazai dohányvertikum szereplői, akik úgy vélik, hogy az egyes szereplők fellépései nem biztosítják a szakma hosszú távú túlélését. Az ágazatból termelőként, kereskedőként vagy éppen gyári dolgozóként több tízezer család él, akik ha nem stabilizálódik az ágazat helyzete, ellehetetlenülnek, miközben itthon leáldozhat az egész dohányiparnak.

Nagy Ottó
2005. 09. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy utolsó felhívásként szervezte a British American Tobacco (BAT) az Országos Mezőgazdasági Kiállítás és Vásár (OMÉK) keretein belül a Még van dohány! elnevezésű konferenciát, ahol a résztvevők az ágazat helyzetét ismertetve nyilvánvalóvá tették, amennyiben nem változnak a körülmények, vagy nem változtatják meg azokat, akkor újabb iparág vonulhat ki Magyarországról.
A rendezvény résztvevői hangsúlyozták, összefogó stratégiára van szükség, mert hiába pozitívak például a dohánytermelők vagy a vámszervek lépései, magukban elégtelenek, a vertikum egészét kell áttekinteni és kezelni. A legnagyobb hazai dohánytermelő vállalkozás, az ULT Rt. vezérigazgatója, Bittner Imre kiemelte, hogy 15 ezer dohánytermesztéssel foglalkozó család megélhetése kerülhet veszélybe, ha nem teszik meg a szükséges lépéseket, például nem rendezik vagy legalább ismertetik a támogatásokat. – Igaz, hogy csak ez év december 31-ig kell döntetni a támogatásokról, és a költségvetési vita még hátravan, de már most jó volna, ha legalább nagy vonalakban ismerné lehetőségeit az ágazat. Hiszen termelőink csak a korábbi uniós tagországok támogatásának 60 százalékát élvezhetik és a 100 százalékos szint eléréséhez 2012-ig kellene várniuk, persze kérdéses, hogy akkor lesz-e még itthon legális dohánytermelés – tette hozzá a vezérigazgató.
A konferenciára meghívott Gráf József földművelésügyi miniszter fontosnak ítélte az ágazatot, már csak azért is, mert a dohánytermő területeken, más növénnyel nem lehet kiváltani ezt a kultúrát. Hangsúlyozta, a tárca kész megfelelő mozgásteret biztosítani az alapanyag-termelők és a feldolgozók számára, de konkrétumokat nem említett. – Nem lehet széthúzás ebben a kérdésben az egyes minisztériumok között, hiszen látható, hogy a jelenleg mintegy 5300 hektáron folyó dohánytermesztés megszűnése komoly foglalkozáspolitikai gondokat okozna. A 15 ezer dohánytermelő család 80 százaléka Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében dolgozik, ehhez 35 ezer kereskedelemben érintett család tartozik a még meglévő hazai dohánygyárak dolgozóival kiegészítve.
A szakmának nincsenek pontos adatai a feketekereskedelem nagyságáról, de becsléseik szerint az illegálisan forgalmazott cigaretta mennyisége hatmilliárd szálra tehető. A legális kereskedelem a tavalyi gyászosnak mondott 15,3 milliárd szálról számítások szerint 13,5 milliárd szálra zsugorodik. – Mindez 75–100 milliárd forint bevételkiesést okoz a költségvetésnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.