Megszegte a szerzői jogokat az internetes fájlcserélő hálózatot működtető Kazaa társaság az új-dél-walesi legfelsőbb bíróság tegnapi ítélete szerint. A cégnek két hónapon belül úgy kell módosítania szolgáltatásán, hogy több millió felhasználója ne tölthessen le illegálisan fájlokat az internetről. A világ lemezkiadói üdvözölték a döntést. Itthon azonban a jelek szerint még bocsánatos bűn az internetes kalózkodás.
– Hogy a kalózkodás piaci részesedését hazánkban még mindig nem sikerült tíz-tizenöt százalék alá szorítani, abban elsősorban az enyhe bírói ítéletek a felelősek – olvasható a ProArt Szövetség a Szerzői Jogokért Egyesület honlapján. A szövetséget a Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület (Artisjus), a Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége (Mahasz), a Filmszerzők és Előállítók Szerzői Jogvédő Egyesülete (FilmJus), az Előadó-művészi Jogvédő Iroda (EJI), illetve a Vizuális Művészek Közös Jogkezelő Társasága Egyesület (Hungart) hozta létre – tudtuk meg Tóth Pétertől, az Artisjus jogászától.
– A kalózkodás alapesetben kettőtől öt évig terjedő, letöltendő börtönbüntetéssel és/vagy közérdekű munkára kötelezéssel és/vagy pénzbüntetéssel szankcionálható. Hazánkban viszont az évi néhány száz zenei kalózkodás miatt hozott ítélet szinte kivétel nélkül enyhébb pénzbüntetéssel, többszöri visszaesőknél felfüggesztett szabadságvesztéssel végződik – kifogásolja a ProArt. A szövetség folyamatosan ellenőrzi a boltokat, miközben az internetet is folyamatosan figyelik. Ha illegális anyagok nyomára bukkannak, megkeresik a szerverüzemeltetőket, majd kérik, hogy tegyék lehetetlenné a hozzáférést. A kérésnek a legtöbb üzemeltető eleget is tesz, különben vele szemben is jogi eljárás kezdődhet.

Megrázó vallomást tett a súlyos beteg magyar politikus: teljesen összeomlott