EU-szabályt sért Gyurcsány felvetése

Gyurcsány Ferenc magyar kormányfő szeptember elejei pekingi látogatásán azt sürgette, hogy a Kínai Népköztársaság állampolgárai vízummentesen utazhassanak Magyarországra és az Európai Unióba. Mint lapunk szeptember 19-i számában megírtuk, az unió szabályaitól eltérő miniszterelnöki kijelentésről szóban és írásban több alkalommal megkérdeztük Franco Frattini európai bizottsági alelnök, az unió igazságügyért, szabadságjogokért és biztonsági kérdésekért felelős biztosa irodájának munkatársait.

2005. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapunk most ugyanezt a kérdést az Európai Bizottság nemzetközi sajtókonferenciáján nyilvánosan is feltette azzal, hogy választ még mindig nem kapott az eredeti kérdésre. Friso Roscam Abbing, Frattini biztos szóvivője elmondta, hogy a magyar miniszterelnök nem sértett semmilyen szabályt, ugyanis Magyarország még nem tagja a schengeni rendszernek, és így – hasonlóan a többi új tagállamhoz – saját maga dönti el, hogy a kínai állampolgárokat mentesíti-e vízumkötelezettségük alól. Ez azonban, hangsúlyozta a szóvivő, nem jelenti azt, hogy a kínai állampolgároknak ne kellene vízum a schengeni rendszerbe tartozó régi tagállamok területére való belépésükhöz.
A sajtókonferenciát követő néhány órával Abbing szóvivő telefonon felhívta a Magyar Nemzet tudósítóját és elmondta: szakértői tévedtek, és így helytelen választ adott a sajtókonferencián. Mint kiderült, a valós helyzet az elmondottak ellenkezője.
*
Az elmondottak értelmében Gyurcsány Ferenc nem sürgethette volna Pekingben a kínai állampolgárok vízummentességét, ugyanis az Európai Unió 539/2001-es szabályzata pontosan meghatározza azokat az országokat, amelyek polgárai az unió területére csak vízummal léphetnek vagy vízummentességet élveznek. Ez a szabályzat éppen úgy vonatkozik a régi, mint az új tagokra, kivéve Nagy-Britanniát és Írországot, vagyis az unió huszonhárom tagállamára.
Magyarországot tehát köti ez az uniós szabályzat, szögezte le lapunknak Frattini bizottsági alelnök szóvivője. „Az új tagországoknak is kötelességük, hogy a kínai állampolgároktól vízumot követeljenek” – tette hozzá, majd közölte: „amit az önök miniszterelnöke mondott, az politikai óhaj vagy politikai kijelentés volt, de jogilag nem valósítható meg anélkül, hogy az Európai Tanács megváltoztatná azt a jegyzéket, amely a vízummentességet élvező harmadik országokat felsorolja.” A szóvivő így folytatta: „ez tehát azt jelenti, hogy addig, ameddig az Európai Tanács úgy dönt, hogy Kína olyan ország, amelynek állampolgáraitól ezután nem követelnek vízumot, mind a huszonhárom tagországnak, Magyarországot is beleértve, vízumot kell követelnie a kínai állampolgároktól.” A szóvivő hozzátette azt is, hogy Magyarországnak ugyanakkor jogában áll eldönteni, hogy melyik kínai állampolgárnak ad vízumot, illetve kitől tagadja meg azt.
Az aggályokra reagálva Glattfelder Béla néppárti képviselő kijelentette, hogy a Fidesz és az Európai Néppárt nem ért egyet azzal, hogy több mint egymilliárd kínai állampolgár vízum nélkül léphessen be az unióba. A képviselő emlékeztetett rá, hogy az európai parlamenti jelentés élesen bírálja Kínát az emberi jogok aggasztó helyzete miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.