Lapunk most ugyanezt a kérdést az Európai Bizottság nemzetközi sajtókonferenciáján nyilvánosan is feltette azzal, hogy választ még mindig nem kapott az eredeti kérdésre. Friso Roscam Abbing, Frattini biztos szóvivője elmondta, hogy a magyar miniszterelnök nem sértett semmilyen szabályt, ugyanis Magyarország még nem tagja a schengeni rendszernek, és így – hasonlóan a többi új tagállamhoz – saját maga dönti el, hogy a kínai állampolgárokat mentesíti-e vízumkötelezettségük alól. Ez azonban, hangsúlyozta a szóvivő, nem jelenti azt, hogy a kínai állampolgároknak ne kellene vízum a schengeni rendszerbe tartozó régi tagállamok területére való belépésükhöz.
A sajtókonferenciát követő néhány órával Abbing szóvivő telefonon felhívta a Magyar Nemzet tudósítóját és elmondta: szakértői tévedtek, és így helytelen választ adott a sajtókonferencián. Mint kiderült, a valós helyzet az elmondottak ellenkezője.
*
Az elmondottak értelmében Gyurcsány Ferenc nem sürgethette volna Pekingben a kínai állampolgárok vízummentességét, ugyanis az Európai Unió 539/2001-es szabályzata pontosan meghatározza azokat az országokat, amelyek polgárai az unió területére csak vízummal léphetnek vagy vízummentességet élveznek. Ez a szabályzat éppen úgy vonatkozik a régi, mint az új tagokra, kivéve Nagy-Britanniát és Írországot, vagyis az unió huszonhárom tagállamára.
Magyarországot tehát köti ez az uniós szabályzat, szögezte le lapunknak Frattini bizottsági alelnök szóvivője. „Az új tagországoknak is kötelességük, hogy a kínai állampolgároktól vízumot követeljenek” – tette hozzá, majd közölte: „amit az önök miniszterelnöke mondott, az politikai óhaj vagy politikai kijelentés volt, de jogilag nem valósítható meg anélkül, hogy az Európai Tanács megváltoztatná azt a jegyzéket, amely a vízummentességet élvező harmadik országokat felsorolja.” A szóvivő így folytatta: „ez tehát azt jelenti, hogy addig, ameddig az Európai Tanács úgy dönt, hogy Kína olyan ország, amelynek állampolgáraitól ezután nem követelnek vízumot, mind a huszonhárom tagországnak, Magyarországot is beleértve, vízumot kell követelnie a kínai állampolgároktól.” A szóvivő hozzátette azt is, hogy Magyarországnak ugyanakkor jogában áll eldönteni, hogy melyik kínai állampolgárnak ad vízumot, illetve kitől tagadja meg azt.
Az aggályokra reagálva Glattfelder Béla néppárti képviselő kijelentette, hogy a Fidesz és az Európai Néppárt nem ért egyet azzal, hogy több mint egymilliárd kínai állampolgár vízum nélkül léphessen be az unióba. A képviselő emlékeztetett rá, hogy az európai parlamenti jelentés élesen bírálja Kínát az emberi jogok aggasztó helyzete miatt.

Záporokkal és erős széllel érkezik a hidegfront