Folytatódik az ország eladósítása

Jelentősen növelni kívánja a kormány hazánk államadósságát, amelynek eredményeként jövőre átlépjük a hatvanszázalékos GDP-arányos plafonértéket – derül ki a lapunk birtokába jutott költségvetési mérlegből, amely szerint a központi költségvetés hiánya 2006-ban több mint a duplájára ugrik. Járai Zsigmond tegnap már a 2013-as euróbevezetés kényszeréről beszélt, szakemberek viszont arra figyelmeztettek, hogy az uniós valuta bevezetésének további halogatása súlyos pénzügyi válságot okozhat.

2005. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felgyorsított ütemben kívánja tovább növelni hazánk államadósságát a kormány: a közadósság jövőre 11 százalékkal lesz magasabb, elérve a 14 144 milliárd forintot – derül ki a lapunk birtokába jutott, 2006-os költségvetésimérleg-tervezetből. Eszerint jövőre több mint 1450 milliárd forinttal – azaz naponta majdnem négymilliárddal – duzzad tovább az adósság, amelynek GDP-arányos mértéke a jövő év végére 60,8 százalékos lesz, azaz átlépi a maastrichti kritériumokban meghatározott hatvanszázalékos maximumértéket. A Pénzügyminisztérium tervezete szerint jövőre mind a devizában, mind pedig a forintban fennálló adósságunk emelkedik: a devizaadósság jövőre 4318 milliárd forintra, a forintadósság pedig 9826 milliárdra rúg, miközben a 2006-ban esedékes kamatteher eléri a 831 milliárd forintot.
Nemcsak az államadósság, de a központi költségvetés hiánya is megugrik jövőre: míg az idei törvény előirányzata még „csak” 700 milliárd forintos mínusszal számolt, addig a jövő évi deficit ennek több mint duplájára, 1533 milliárdra rúg. Összességében a pénzügyi tárca 5758 milliárd forintnyi bevétellel és 7291 milliárdnyi kiadással számol jövőre.
Az állami kiadások lefaragását szorgalmazta tegnap Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke. Kijelentette: a jövő évi választások után valóban végre kell hajtani kiadáscsökkentéseket, a magyar euróbevezetés tényleges dátuma ugyanis a következő kormány magatartásán múlik. Járai úgy vélte, a jelenlegi folyamatok alapján már csak 2013 lenne kedvező dátum a közös uniós valuta magyarországi bevezetésére, ám mint mondta, ha a szükséges reformok végre elindulnak, akkor ennél akár előbb is felválthatja a forintot az euró.
Bár Veres János pénzügyminiszter hétfőn csak decemberre ígérte az új eurócsatlakozási céldátum kihirdetését, gazdaságkutatók már jelezték: az eurócsatlakozás eltolásának lebegtetése kockázatos, mert a forint gyengülésével, a kamatok emelkedésével és az államadósság finanszírozásának megnehezülésével járhat.
Csaba László közgazdászprofesszor a jelenlegi költségvetési folyamatokkal kapcsolatban az Indexnek tegnap úgy nyilatkozott: hazánk Európa Argentínája lehet, egy perifériára szorult, a vállalásait megtartani képtelen ország, ahol a politika azt ígérget és azt csinál a gazdaságban, amit akar. Csaba László szerint az újabb halasztással Magyarország az európai gazdaságpolitikának fordít hátat.
Hasonló aggodalmakat fogalmazott meg hazánkat illetően a Financial Times tegnapi száma, amely az új uniós tagállamok euróövezeti csatlakozásáról közölt részletes elemzést. Eszerint Magyarország képtelen megfékezni a költségvetési hiányt, s bár a korábbi tervek szerint a leghamarabb csatlakozó államok között szerepelt, ma már viszont a 2010-es dátum jelenti a célkitűzést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.