Kóka János lefaragja a GKM-et

Nem sok jóra számíthatnak a gazdasági minisztérium és háttérintézményeinek dolgozói, hiszen Kóka János tárcavezető újabb elbocsátásokat, átszervezéseket tervez. A tárcavezető szerint az államigazgatásban sokkoló a hatékonytalanság, az áttekinthetetlenség, ezért a reformoknak „neki kell állni”, akkor is, ha az ellenállás szinte bénító.

Csákó Attila
2005. 09. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ötven jelenlegi háttérintézményből húszat szeretnék csinálni. A minisztériumnál pedig 10-15 milliárdos megtakarítást tervezek, amiből négymilliárd már megvan – jelentette be tegnap Kóka János. A gazdasági miniszter elmondta, hogy a tárcánál korábban végrehajtott 120 fős elbocsátás után újabb húszszázalékos leépítést akar végrehajtani. Kérdésre válaszolva közölte, számításuk szerint a leépítések, átszervezések összköltsége ötmilliárd forintot fog kitenni, s a komolyabb lépésekre még ez évben sor kerül. Kóka János kiemelte: a régi struktúra megbukott, az államigazgatásban sokkoló a hatékonytalanság, az áttekinthetetlenség. Amíg a kis- és középvállalkozások csak 80-90 százalékos, a nagyvállalatok pedig 40-60 százalékos hatékonysággal tudnak életben maradni a piacon, addig a közigazgatás hatékonysága csupán 10-20 százalékos. Az államigazgatásban is szükség van az üzleti normák bevezetésére, az eredményesebb igazgatásra, a kisebb és szolgáltatóbb államra.
Hogy miért nem sikerült a rendszerváltás óta a reformok ügyében bármit is tenni? – tette fel kérdését Kóka, majd meg is válaszolta: társadalompolitikai és forráshiányokok mellett a közigazgatás szereplői, a struktúrák érdekeltek abban, hogy a jelenlegi állapot fennmaradjon. A reformoknak „neki kell állni”, még akkor is, ha az ellenállás hihetetlen, szinte bénító. A reformokat sürgeti a költségvetés is, amiben ezt már „kódolták” – fűzte hozzá, és azt állította: a változások miatt a következő öt esztendőben évente a GDP egy százaléka marad többletként az adófizetők zsebében, így az állam ennyivel kevesebbet tud költeni. Az európai uniós programok pedig egyre szélesedő társfinanszírozást igényelnek. Az Európai Unió következő költségvetési időszakában, 2007 és 2013 között évente négyszer annyi forrás érkezik Magyarországra, mint jelenleg, s ehhez négyszer annyi magyar társfinanszírozásra lesz szükség.
A miniszter azoknak is üzent, akik – vélhetőleg a koalíción belül, politikai okoktól vezérelve – azt hangoztatják, hogy a választások előtt egy esztendővel nem szabad ilyen reformot meglépni. Kóka János ugyanis kiemelte, hogy nem tudja, mit használ az, aki efféléket mond. A gazdasági miniszter biztos abban, hogy elképzeléseit véghez tudja vinni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.