Nem közvetlenül az október 15-én kezdődő fűtési szezon előtt, hanem jóval korábban kell gondoskodni az érintett háztartásokban az esetleges szén-monoxid-mérgezés megelőzéséről – nyilatkozta lapunknak Hegedűs Ferenc. A Pest Megyei Kéményseprő és Tüzeléstechnikai Kft. főmérnöke szerint munkatársaiknak évente egyszer ellenőrizniük kell a gázkéményeket, de sokan nem engedik be őket az otthonukba. Ha a szakember nem találja otthon a lakókat, azokat két alkalommal írásban figyelmezteti kötelességeikre. Ezután viszont a „renitensek” listája a területileg illetékes polgármesteri hivatalhoz kerülhet, amely elvileg akár tízezer forint büntetést is kiróhat az ingatlan tulajdonosára. Ezt viszont sajnos nem teszik meg, mert nem akarnak népszerűtlenné válni – vélte a főmérnök. Éppen ezért a kéményseprők a névsort a szolgáltatónak is elküldik, amely leállíthatja az adott lakások gázellátását.
– A szerencsétlenségek nagy része megelőzhető, hiszen a balesetek kilencven százaléka nem a kémény hibájából következik be – mondta Hegedűs Ferenc. – A tragédiákat ugyanis leggyakrabban a fűtőberendezések rossz légellátása okozza. Egy átlagos készülék működtetéséhez óránként ötven köbméternyi levegő szükséges, és külön gondot jelenthetnek a szakember szerint azok a fokozott légelzárású ablakok is, amelyek mostanában különösen divatosak. Az ilyen nyílászáróval ellátott légtérben – főleg ha ez fürdőszobában van – a levegőáramlás nem megfelelő. Hegedűs Ferenc szerint a készülékeket indokolt szakcéggel felülvizsgáltatni, mert azért válhat balesetveszélyessé a berendezés, mert nem tisztították meg időben a benne elszennyeződött hőcserélőket. Az is megtörténhet, hogy a fűtőszerkezetek beszabályozatlanok, és az égéstermék a kéményig el sem jut. A megelőzésben jelentős segítséget nyújthatnak a főmérnök szerint a kereskedelemben kapható szén-monoxid-érzékelők is, amelyek között találhatunk olyat, amely a mérgező gáz visszaáramlását hanggal jelzi, de olyan is van, amely kioltja a lángot, a gázáramlást pedig lekapcsolja. Az ilyen szerkezetek már potom áron elérhetők, de a szakember azt ajánlja, válasszunk a drágábbak közül, mert azok megbízhatóbbak. Igaz, akár ötvenezer forintot is elkérnek értük. Ugyancsak többe kerülnek azok a cirkófűtők, amelyek ma már Nyugat-Európa nagy részén elterjedtek, de zárt égésterűek, és égéstermékeiket mesterségesen vezetik el. Ezek ára húsz százalékkal magasabb, mint a hagyományos cirkófűtő szerkezeteké, a légellátásukat azonban nem kell ellenőrizni, mert a levegőt a szabadból szívják be – mondta Hegedűs Ferenc. Hozzáfűzte: az ilyen berendezések használatakor az sem okozhat gondot, ha a szél visszafújja a szén-monoxidot.
A borkészítés veszélyei. Tavaly körülbelül tucatnyi, idén pedig már négy esetben okozott halált a mustgáz – közölte Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Azért különösen veszélyes a borkészítés időszaka, mert a must erjedésekor keletkező gázok nehezebbek a levegőnél, így a talaj közelében terülnek el. Az ilyen baleseteket a pincék szellőztetésével lehet megelőzni, és csak úgy tanácsos lemenni az alagsorba, hogy magunk előtt botra erősített, égő gyertyát tartunk derékmagasságban. Ha a láng elalszik, akkor azonnal el kell hagyni a helyiséget – mondta a szóvivő. A mustgázmérgezést elszenvedőket csak a tűzoltók tudják kimenteni, mert ha a segítséget nyújtó lehajol, belélegzi a gázt, előfordulhat, hogy maga is áldozatul esik.
Mustgáz okozta a halálát tegnap egy 64 éves porrogszentpáli férfinak is, akire földpincéjében találtak rá. A férfi mellett feküdt eszméletlenül 59 éves barátja, akit kórházba szállítottak.

Lépre csalták a prostituálthoz érkező férfit, súlyos büntetésre számíthatnak