Lesújtó kritika

Munkatársainktól
2005. 09. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idei hiány részbeni eltüntetését szolgálhatja a tavalyi költségvetés zárszámadásáról szóló törvény tervezete azzal, hogy a kormány utólag felfelé módosította a 2004-es büdzsében szereplő hiány adatát. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) tegnap ismertette a tavalyi költségvetésről szóló vizsgálatát. Az ÁSZ személyi felelősségre vonást kezdeményezett az ÁPV Rt.-nél, többek között a Nemzeti Tankönyvkiadó privatizációs eljárása miatt. – Mínusszal zárult a tavalyi áfa-visszatartási akció – közölte Kovács Árpád ÁSZ-elnök tájékoztatóján, ahol leszögezték: a Pénzügyminisztérium nem érte el a kitűzött célt, az adófizetés elkerülésének csökkentését.
*
Az áfavisszatartásról Kovács Árpád úgy nyilatkozott: az ezzel kapcsolatos utasítás előkészítetlen, indokolatlan, szakmailag téves volt, továbbá az idei költségvetésre és az APEH működésére is kedvezőtlenül hatott. A szigorított és elhúzott kiutalási ellenőrzés alapján feltárt többletbevételeket – a késedelmes viszszafizetés miatti büntetőkamat – a kiadás közel hárommilliárd forinttal haladta meg.
Az ÁSZ elnöke szerint az államháztartás gazdálkodási problémái nem csökkentek, a maradványok tervezése katasztrofális. Kovács Árpád felhívta a figyelmet: a központi költségvetés tavalyi mérlegének főösszege jelentős mértékben eltér a módosított előirányzathoz képest. A bejelentettnél 218 milliárd forinttal nagyobb a hiány. Kovács szerint problémát jelent, hogy rendszeressé vált a bevételi és kiadási előirányzatok utólagos módosítása. A számvevőszék vezetője kiemelte: 2002 óta egyre nő a hiány összege, 2004-ben a törvény által rögzített előirányzatánál már 32,6 százalékkal volt nagyobb a deficit. Ráadásul az összesen 317 milliárdos bevételkiesést csak részben ellensúlyozták az egyes bevételi többletek. A számvevőszék jelentése szerint a központi költségvetés bruttó adóssága tavaly év végén 11 592,4 milliárd forint volt, amely 9,5 százalékkal volt magasabb a 2003. év véginél. Kovács Árpád kiemelte: rendkívül széttöredezett a büdzsé szerkezete.
A tavalyi zárszámadásról szóló törvény tervezetéből az is kiderül, hogy újabb „kozmetikai kezelésen” esett át a tavalyi költségvetésben a hiánykimutatás. A tavalyi módszerváltás után a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) most ismét módosította az államháztartási deficit kiszámítását, ezért az idei év elején közölt 5,3, majd 5,4 százalékos GDP-arányos deficit helyett a most nyilvánosságra hozott zárszámadási törvény már mintegy 5,8 százalékos eredményszemléletű hiányról számol be. A deficitadat legújabb változtatását Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium (PM) sajtófőnöke azzal indokolta, hogy a KSH „felülvizsgálta” a költségvetési elszámolásokat. Mint fogalmazott, nem költöttek többet vagy kevesebbet, csak egyes kiadásokat most más évre számoltak el. Pichler szerint a legjelentősebb különbség az önkormányzatoknál kifizetett bérek és juttatások elszámolásából adódott.
Üvegzseb helyett egyre zavarosabb költségvetési ügyek jellemzik a Gyurcsány-kormány tevékenységét – fejtette ki közleményében a Fidesz, amely azt javasolja, hogy fejezze be a kormány a kozmetikázások és ügyeskedések gyakorlatát. Fogadja meg az ÁSZ javaslatait, tegye rendbe a költségvetés számait, és ne nyúljon tisztességtelen módszerekhez.

ÁPV Rt.: Felelősségre vonást! Több esetben kifogásolható módon járt el az ÁPV Rt., ezért személyi felelősségre vonást kezdeményezett a számvevőszék a PM-nél – válaszolta lapunk kérdésére Kovács Árpád, aki szólt arról: a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. értékesítésénél a végső vételár mintegy 700 millió forinttal kevesebb volt a nyertes által az első fordulóban adott vételárajánlatnál, a csökkentést a pályázati kiírás tette lehetővé. Az ÁSZ szerint a pénzügyminiszternek intézkednie kell, hogy az ÁPV Rt. olyan pályázatokat írjon ki, amelyeknél a második fordulóban is mindvégig érvényesül a verseny, továbbá a kiírások minden szempontból tegyék lehetővé az elbírálások átláthatóságát. Bihary Zsigmond, az ÁSZ főigazgatója közölte: a Bábolna Rt. kezelésével kapcsolatban tízmilliárd forintot meghaladó vagyonvesztés történt. Az ÁSZ szerint a nyereségesen működő Budapest Airport Rt. értékesítése kifejezett kockázatokat hordoz, mert a cégnek alapítása óta nincs elfogadható vagyonértéke, az elődszervezetétől jogutódlással megszerzett kötelezettségei pedig tisztázatlanok. Az ÁSZ-jelentésből kiderül, hogy az ÁPV Rt. hat felső vezetője a kifogásolt munkáért tavaly átlagosan havi 3,098 millió forintot kapott, míg a tizennégy ügyvezető igazgató 1,157 milliót keresett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.