Érsekújváron (hivatalos klubnevén: TJ Lokomotiva Nové Zámky) kívül eredetileg Léva együttese is nevezni kívánt a magyar bajnokságba, ám mivel feljutott a szlovák első osztályba, végül lemondott indulási szándékáról. Az Érsekújvár szereplése így is sporttörténeti esemény, még ha nem is egyedülálló. Külföldi csapatként először az osztrák Hypo nevezhetett magyar bajnokságba, a női kézilabdásokéba, idén nyáron pedig Eperjes férfi kézilabdacsapata is kopogtatott a magyar szövetségnél. A liga ellenállása miatt belépése akadályba ütközött – a jégkorongozóknál ugyanez a probléma nem merült fel. Először a magyar, majd a szlovák szövetség engedélyezte a Lokomotiva csatlakozását a magyar mezőnyhöz.
A felvidéki hokicsapat szereplése, ha nem is első külföldiként indul a magyar bajnokságban, sporttörténeti jelentőségű. Érsekújvár nem Bécs, hanem magyar gyökerű Kárpát-medencei város, amelyet megközelítőleg ötven százalékban ma is magyarok laknak. A jégkorongszövetség kezdeményezése azt mutatja, a sport segítségével is javítható a határon túli magyarokkal való kapcsolattartás. Ez a megállapítás még úgy is igaz, hogy a Lokomotivának egyetlen magyar nemzetiségű játékosa sincs. Hármójuknak (Ölvecky Tomás, Lukác Peter, Udvardy Peter) ugyan „gyanúsan” magyar hangzású a neve, nyelvünket, törve, azonban csak Pavliga Dusan beszéli.
A klub vezetői érdekes módon éppen azzal a céllal neveztek a Borsodi Ligába, hogy ezáltal a város magyar lakosságát is bevonják a jégkorongba. Ivan Halmes szakosztályelnök, aki nem beszél, de ért magyarul, udvariasan még a következőket tette hozzá: „A magyar válogatott csak egy hajszállal maradt le az A csoportos vb-részvételről. Remélem, a mi szereplésünk jelentheti ezt a hiányzó hajszálat.”
Szép is lenne, de nem ez a realitás. Az erőviszonyokról némi tájékoztatást nyújt, hogy az Újpest felkészülési mérkőzésen 16-2-re verte az Érsekújvárt. A vendéggárda vezetői ugyan állítják, hogy azóta sokat javult a csapatuk, attól azonban nem kell tartani, hogy beleszólnának a magyar aranyérem sorsába, amelynek elnyerésére idén is a címvédő Alba Volánnak van a legtöbb esélye. Ocskay Gábor szakosztály-igazgató azt jelölte meg a legnagyobb erősítésként, hogy továbbra is a kanadai Pat Cortina a csapat edzője. A keret gerince változatlan, s két termetes szlovák hátvéddel kiegészülve még szilárdabb is lehet. Igazi tétje annak van, hogy a Volán mellé az Újpest vagy a Dunaújváros jut-e a döntőbe. A fővárosiak már tavaly is megszorongatták a DAC-ot, akitől két válogatott hokist, Ladányi Balázst és Horváth Andrást ráadásul magukhoz csábították. Az Újpest mellett szól a rendezettebb anyagi háttér is, a Dunaújváros mellett viszont a nagyobb rutin.
A Ferencváros, a Miskolc és a Győr várhatóan a negyedik elődöntős helyért küzd majd. Ez egyedül az FTC-nek szokatlan, amelynek képviseletében Kassai György érdeklődésünkre megerősítette, a tervezett Üllői úti ingatlanfejlesztéssel valószínűleg örökre lekerült a napirendről, hogy ott valaha is jégcsarnokot építsenek. Így marad a káposztásmegyeri AstraZeneca-pálya, avagy új nevén Budapesti Koriközpont, amit a fradisták igazán sohasem fognak a magukénak érezni.
A Balkán hellenisztikus múltja új fényben
