Magyar–amerikai segélycsapatot alakítanak

Szombaton este Meridian városában munkába állt a Magyar Baptista Szeretetszolgálat háromfős csapata. A magyarok az észak-karolinai Baptista Konvenció logisztikai egységében segítenek, napi 25 ezer adag meleg élelmet osztva a rászorulóknak. A városban még mindig nincs áram és üzemanyag, de vasárnaptól működnek a mobiltelefonok.

2005. 09. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szombat este a Baptista Konvenció 300 önkéntese egy New Orleans-i padláson rekedt kilencfős családért imádkozott. A szerencsétlenül járt emberek hat nappal a hurrikán után étlen-szomjan várták a mentőket. Csodával határos módon szombat délután egy ideig működni kezdett a mobiltelefonjuk, a segélyhívást az észak-karolinai baptisták meridiani kommunikációs központja fogadta. A család nem tudta áttörni a ház tetőzetét, ezért eddig nem vehették észre őket a mentőhelikopterek. Most már a lakcím alapján keresik őket, a mentőcsapatok versenyt futnak az idővel a 35 fokos melegben – lapzártáig nem derült ki, hogy sikerült-e megmenteni az életüket.
A háromfős magyar csapat szombat estére ért a katasztrófasújtott övezetbe. A Birminghamig tartó repülőút során tucatnyian köszönték meg a piros ruhás külföldieknek azt, hogy eljöttek segíteni – a leszálláskor a gép kapitánya és utasai nyílt színi tapssal üdvözölték a csapatot. Birminghamből Meridianba bérelt autóval jutottunk le, az autópályán az utánfutójukban motorcsónakot szállító mentőegységek és a hadsereg kamionjai haladtak délre a katasztrófasújtott övezet felé. A benzinkutak zöme zárva volt, amelyiknél pedig még volt üzemanyag, ott többórás sorban állásra, és a korábban elképzelhetetlenül magas árra kellett számítani. A kutaknál komoly rendőri jelenléttel biztosították a fegyelmet és hiába vitt mindenki kannákat is magával, 30 dollárban, tehát féltanknyi benzinben korlátozták az egy autó számára megvásárolható üzemanyag mennyiségét.
A várost alaposan megtépázta a hurrikán, a szél templomtornyokat és háztetőket tépett le, a villanyhálózatot pedig azóta sem sikerült helyreállítani. Itt nem voltak fosztogatások, de a rendőrség és a katonaság szombat éjszaka is komoly jelenléttel vigyázott arra, hogy ilyesmi ne is fordulhasson elő. A boltok vasárnapig nem nyitottak ki, a lakók (már akik maradtak a városban) élelmiszerkészlete kifogyóban van, hiszen a nagy melegben hamar megromlott az áram nélkül maradt hűtőszekrények tartalma. Nincs pánik, mert az emberek élelmezését megoldották a segélyszervezetek, és mivel nincs áram, az emberek nem látják a televízióban a New Orleansból sugárzott döbbenetes képeket.
Az észak-karolinai baptisták egy magyar fejjel elképzelhetetlen nagyságú professzionális logisztikai egységet üzemeltetnek a város egyik felén. A tizenhárom nagy kamionból és számtalan kisebb teherautóból álló egységnek napi 40 ezer adag meleg étel elkészítésére alkalmas konyhája van, és többek között két zuhanyzóegysége, kisbabaellátó helye, egy kerületnyi térséget ellátni képes áramfejlesztő központja és víztisztító berendezése is. Mivel a város vízhálózatának szenynyezettségéről nincs információnk, a logisztikai központ átfuttatja a saját szűrőjén a vizet, így garantálva annak tisztaságát. A magyarok az alapanyagok előkészítésében segítenek, a tapasztalatszerzésre azért is van szükség, mert a tervek szerint a Magyar Baptista Szeretetszolgálat a közeljövőben beszerez egy hasonló, csak jóval kisebb (napi 10 ezer adag meleg étel előállítására képes) konyhai egységet, és annak szakszerű üzemeltetését meg kell oldani.
John Gore, a tábor parancsnoka lapunk kérdésére elmondta: egy váltásban 150 önkéntes dolgozik, a személyzetet 5 naponta cserélik. Az ide érkezőknek nincs szabadidejük, 100 ember állandóan munkában van, a többiek nyolcórás pihenőidejüket töltik. Szombaton 23 005 adag ételt adtak ki, azért csak ennyit, mert a konyha egyik egysége a helyzet normalizálódása után elindult a partvidék felé, hogy a katasztrófasújtott övezet középpontjában is megkezdje az emberek élelmezését. A városban már egy nappal a tragédia után megkezdték a munkát – a csapat a hurrikán megérkezése előtt elindult a főhadiszállásról, a vihar elvonulását Atalanta városában várták meg, késlekedés nélkül elkezdhették a segítséget. Az országos Baptista Konvenciónak 12 ilyen logisztikai egysége működik a térségben, és ezek egyre közelebb és közelebb araszolnak New Orleanshoz és a partvidékhez. Ez az egység várhatóan Biloxi városát és környékét fogja ellátni, mihelyst a kamionokkal le tudnak menni a partig. Azt a várost (New Orleansszal ellentétben) telibe kapta a hurrikán, ezért az épületek döntő része összedőlt. Igaz, ott gátszakadás nem volt, ezért a romok nem állnak vízben.
Meridianban a helyi lakosság mellett azokat is ellátják, akik az evakuálás során csak eddig jutottak el, de néhány napja már olyanok is bejelentkeztek, akik hazatérés közben itt fogytak ki az üzemanyagból, vagy a rossz körülmények miatt nem tudtak tovább menni. A kezdeti káosz után sikerült kiépíteni az utánpótlási vonalakat is, az üzemanyagot például a mentőknek és a humanitárius szervezeteknek soron kívül biztosítják. Vasárnaptól működnek a mobiltelefonok is, de az áramszolgáltatás beindításának idejét még nem tudták megmondani. Érdekes adalék, hogy a távolról érkezett önkéntesek munkáját néhány helyi elítélt is segíti – ők kisebb vétségekért kaptak közmunkával kiváltható büntetést.
Időközben a szeretetszolgálat budapesti irodájában szervezik az 5 fős magyar kutató- és mentőegység kiutaztatását, de ennek érkezése még bizonytalan – mondta el a Magyar Nemzet kérdésére Pavelcz László, a szeretetszolgálat vészhelyzet-kezelési igazgatója. A vízumot kedden ugyan megkapná a csapat, de a helyzet annyira gyorsan változik, hogy elképzelhető, az amerikai mentésirányítás már nem fogja igényelni a magyar segítséget. Gál Dávid, a szeretetszolgálat irodavezetője (aki jelenleg szintén Meridianban segíti a munkát) elmondta, hogy a két baptista szervezet közötti nemzetközi együttműködés nem egy alkalomra szól: a hurrikánt megelőző héten (és természetesen attól függetlenül) az észak-karolinai baptisták 11 fős csoportja Magyarországon vett részt egy képzésben annak érdekében, hogy egy közös, a világon bárhol bevethető kutató-, mentőcsapatot hozzanak lérte. A mostani tragédia is megerősített minket abban, hogy szükség van egy ilyen egységre – mondta Gál, kifejtve, hogy a magyaroknak ebben van jelentős nemzetközi tapasztalatuk, míg az amerikai testvérszervezetnek igen jelentős logisztikai háttere. Logikus döntés, hogy a kettőt egyesítve létrehozzanak egy ütőképes csapatot, mondta a magyar humanitárius szakember.
Amennyiben a magyar kutató- és mentőegységnek sikerül a napokban megérkezni a térségbe, itt csatlakozik hozzájuk a nemrég kiképzett észak-karolinai baptisták egy csoportja, és a közös egység azonnal bekapcsolódik a mentésbe az amerikai parti őrség irányítása alatt.
n
Egyre többen vetik fel washington felelősségét. Befejeződött a Katrina hurrikán érkeztekor a városban maradottak menedékéül szolgáló óriási Superdome sportcsarnok és a konferenciaközpont kiürítése, az evakuációt az amerikai média az Egyesült Államok területén eddig megszervezett legnagyobb légihídként írja le. Helyszíni beszámolók rettenetes állapotokról szólnak a tragikus helyzetben világhírre szert tevő épületek kapcsán is. Az itt összezsúfolódott több tízezernyi embert szemét és ürülék vette körül, amellyel a vészhelyzeti elhelyezésre alkalmatlannak bizonyult épületek infrastruktúrájának összeomlása miatt nem tudtak mit kezdeni. A helyszínre vezényelt aktív és tartalékos, illetve nemzeti gárdista katonák irányítását ellátó Russell Honore tábornok a hírtelevíziók tudósítása szerint az utcán megjelenve azzal kezdte tevékenységét, hogy durva hangon leteremtette alárendeltjeit, amiért azok csőre húzott fegyverrel járőröztek a menekülők között, mondván, hogy immár humanitárius, és nem rendfenntartó akció részesei.
A New Orleanst elárasztó víz leszivatytyúzása akár nyolcvan napig is eltarthat – közölte az amerikai hadsereg műszaki alakulatainak egyik helyszínen tartózkodó parancsnoka. Lassan szerveződik az otthonaikat elvesztettek elhelyezése is. Az amerikai kormány három hatalmas luxus tengerjáró hajót bérelt hat hónapnyi időtartamra, hogy átmeneti szállást biztosíthasson számukra. Közben az áldozatok megsegítésére szánt, Egyesült Államok-szerte gyűjtött adományok értéke szombatra meghaladta a 200 millió dollárt, ami azonban még mindig messze van a decemberi csendes-óceáni cunami áldozatainak gyűjtött 550 millió értékű, illetve a 2001. szeptember 11-i terrortámadások utáni 1 milliárdos adománytól.
A természetet ért károk sem elenyészők. Amerikai ökológusok és környezetvédelmi szakemberek szerint csak New Orleans és az állam fővárosa, Baton Rouge között 140 olajvegyipari üzem található, ahonnan veszélyes anyagok mosódhattak a környező vizekbe.
A katasztrófa politikai következményei is egyre jobban kibontakoznak. A segítségnyújtás lassúságáért is okolt George W. Bush elnök magas rangú tanácsadói a fekete amerikaiak vezetőivel találkoztak, akik aggodalmukat fejezték ki, mert késett a kormányzati intézkedés a Katrina hurrikán sújtotta feketék szenvedéseinek enyhítésére. Jesse Jackson tiszteletes és az afroamerikai közösség más választott vezetői az elmúlt napokban annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a szövetségi kormány válasza a természeti csapásra „a faji igazságtalanságban gyökerezik”. Vezető amerikai szenátorok is „hatalmas kudarcnak” nevezték azt, ahogy a washingtoni kormányzat reagált a Katrina hurrikán pusztítására, és kétpárti vizsgálatot kezdeményeztek az okok feltárására.
Michael Moore világhírű amerikai filmrendező nyílt levélben bírálta George Bush elnököt a Katrina hurrikán New Orleans-i áldozatai iránt tanúsított magatartása miatt. „Kedves Bush úr, van valami elképzelése arról, hogy hol vannak a helikoptereink? … Emberek ezrei rekedtek New Orleans kikötőjében, akiket légi úton kellene kimenteni” – utalt Moore az iraki hadjáratra.
A zűrzavarnak külpolitikai következményei is vannak. Elhalasztja első hivatalos amerikai látogatását Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnök, mivel a hurrikán utóhatásával elfoglalt George Bush elnök nem tudja őt fogadni.
A washingtoni kormányzat legádázabb ellenfele, az al-Kaida terrorszervezet is hallatta hangján a hurrikán pusztítása kapcsán. A hálózat Abu Muszab az-Zarkávi vezette iraki csoportja kifejezte örömét azok miatt a károk miatt, amelyeket a Katrina hurrikán okozott, és hangoztatta, az Egyesült Államok „összeomlásának kezdetét” látja bennük – olvasható a csoport által rendszeresen használt szélsőséges muzulmán internetes honlapon. „Amerika tegnap még lecsapott, kiéheztetett és megölt bárkit, akit akart. Ma már olajat és élelmet koldul. Amerikára lesújtott az Isten. Ez összeomlásának kezdete” – írták.
A katasztrófa gazdasági következményei is felmérhetetlenek. Claude Mandil, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) vezetője a Katrina hurrikán pusztítása után valószínűnek tart egy világméretű energiaválságot. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.