Márévár romjai

A l á m e r ü l t A t l a n t i s z o m

Móser Zoltán
2005. 09. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valóban festői helyen, Magyaregregy határában találhatók Márévár romjai. A vár nevével először Károly király 1316-ban kiadott, két év múlva megerősített oklevelében találkozunk, amelyben a hozzá tartozó birtokokkal együtt Bogár Istvánnak adományozta az erősséget – olvasom a faluról szóló monográfiában, amelyet Füzes Miklós írt. E könyv alapján tudom, hogy a vár urai és gazdái voltak: Becsei Imre fia, Vesszős György, annak két fia, Becsei Imre és Töttös István, aki sokat viaskodott Márévár későbbi tulajdonosaival, a Várdaiakkal, köztük Várdai István kalocsai érsekkel. Márévár birtokába bonyolult örökösödési eljárás közepette Várdai Miklós fia, Miklós, Várdai István bíboros nagybátyjának leszármazottja lépett. Birtoklásával a várnak békésebb korszaka következett.
Mohács, de különösen Pécs eleste után a török pusztította, a Várdaiak elköltöztek innen. Ezt követően Horváth Márk szigetvári kapitány haláláig Márévárt a török, a rác és a magyar egyaránt rombolta, sarcolta.
Ezután, egy 1574-ben kelt oklevelet leszámítva, keveset tudunk róla. Pontosabban: már csak a romos állapotról olvashatunk. Sokáig léte is feledésbe merült. Csak 1845-ben figyelt fel rá Jankó János tudós kárászi plébános közreműködésével Haas Mihály, Baranya jeles krónikása.
A romok szakmai leírását Szőnyi Ottó végezte el 1912-ben. Az 1960-as években végrehajtott, G. Sándor Mária által végzett ásatás nagyrészt igazolta Szőnyi megállapításait. A feltárás megismerhetővé tette a vár alaprajzát, belső szerkezetét, építésének három korszakát. A gótikus erősség építésének ideje a régészeti leletek alapján, az írott forrásoknak is megfelelően a XIV. század első felére tehető. Nagyobb átalakítást a XVI. század első évtizedeiben végezhettek, amikor külső védműveket is emeltek. A vár építésének harmadik korszaka a török hódoltság korára, az 1554 és 1561 közötti időre tehető, amikor a nyugati falhoz csatlakoztatva téglaépületet húztak fel. A külső védművek nagy része is ekkor épült. Még a történethez tartozik, hogy a régészeti feltárás eredményeként a várat az Országos Műemléki Felügyelőség helyreállította, ma is látogatható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.