Nőmentes övezetnek nevezi a Magyar Televízió hírműsorait a Magyar Nemzet publicistája, aki magát ajánlja műsorvezetőnek (Magyar Nemzet, szeptember 22.). Csontos János azonban nem felelne meg az MTV-ben, miután nálunk alapkövetelmény, hogy aki műsort vezet, az legyen alaposan tájékozott.
A tény ugyanis az, hogy a Magyar Televízió híradóit vezető nők többet szerepelnek a képernyőn, mint az őszi adásrend bevezetése előtt, mert több lett a hírműsor és nagyobb az adásidő, mint korábban bármikor. Míg például szeptember 5-én, hétfőn, még az őszi műsorstruktúra bevezetése előtt a női műsorvezetők hét adásban 52,5 percet szerepeltek, addig egy héttel később, az új műsorstruktúrában már kilenc adásban pontosan egy órát. Ezzel szemben a férfi műsorvezetők szeptember 5-én három adásban 39 percig voltak a képernyőn, rá egy hétre azonban már csak két műsorban ennél két és fél perccel kevesebbet.
A hazai tévécsatornák között egyedülálló, hogy az MTV reggeli híradóiban hat éve szinte mindennap egyetlen műsorvezető, történetesen egy nő szerepel. Vele együtt a híradókban összesen öt nő és három férfi műsorvezető látható, esetenkénti helyettesítésükre pedig még két kolléganő szokott beülni a stúdióba. Magukért beszélő számok: a Magyar Televízióban több mint kétszer anynyi nő dolgozik hírműsorok moderátoraként, mint férfi (szemben a Magyar Nemzettel, amely a lap vezető munkatársait felsorolva öt férfit mellett mindössze egyetlen nőt említ impresszumában).
Az MTV az őszi műsorstruktúra bevezetésekor tehát nem arról döntött, hogy a Híradó fél nyolcas kiadásában ne szerepeljenek nők. Azt határoztuk el, hogy legyen egyszemélyes a műsorvezetés, és a jelentős újságírói és szerkesztői tapasztalattal is bíró műsorvezetők, Pálffy István és Nika György az eddiginél jobban kapcsolódjanak be a műsorkészítés teljes folyamatába, ahogy teszik ezt mások a világ számos híradójában.
Újításainkat a nézők jól fogadták: ránk szavaztak a távirányítóval. Az AGB Nielsen Media Research adatai szerint minden negyedik felnőtt az m1-en naponta tíz alkalommal jelentkező hírösszefoglalókból jut a legfrissebb információkhoz. Az újítások óta a 18 év felettiek átlagosan 25,5 százalékát, azaz csaknem kétmillió embert érnek el hírműsoraink. A tízből a legtöbben a fél nyolcas, fő híradást nézik: minden ötödik felnőtt tévénéző az m1-et választja. A Híradó fél nyolcas adásának átlagos nézettsége 4,5 százalékkal nőtt a 18 év felettiek körében a 37. héten az előző hetihez képest. Többen kapcsoltak ránk tehát, amikor már csak egy műsorvezető volt a képernyőn, mint akkor, amikor még ketten vitték a szót a stúdióban. A nézők elfogadták, megértették, hogy a hír a fontos, nem a hírhozó.
Holub Katalin, az MTV szóvivője
Kedves Kollegina! Nem tudom, kicsoda Maga: mielőtt ebbe a pozícióba került, nem találkoztam a nevével – nyilván abszolút tájékozatlan újságíróként elkerülte a figyelmemet, hogy hol és mivel tüntette ki magát a magyar sajtó hadszínterein. Őszintén átérzem azonban a helyzetét: fölöttébb kellemetlen szituáció lehet, ha épp egy szóvivőnővel magyaráztatnak meg egy védhetetlen, nőgyűlölő intézkedést. Azt viszont nem értem, hogy Rudi Zoltán, akivel együtt koptattuk az újságíró-iskola padjait, miként alkalmazhat a köztévé szócsöveként olyasvalakit, aki már a legelső mondatában is arcátlanul hazudik. Nem ajánlkoztam a Híradó műsorvezetőjének: Magának vagy humora nincsen, vagy nem tud olvasni. Ha nem tetszik érteni a magyar mondatokat, forduljon bizalommal házon belül Pálffy Istvánhoz, akivel meg Debrecenben ettük együtt a vidéki újságírók komiszkenyerét – ő majd elmagyarázza Magának. Maga nem döntheti el, hogy megfelelnék-e az MTV-ben, mert sem a megfelelő képességei, sem (szerencsére) a megfelelő hatalma nincs meg ehhez. (Ismétlem: nem akarok Pálffy István lenni – maradnék Csontos János, ha lehet.) Tájékozottságügyben pedig állok elébe bármilyen összevetésnek. Maga csinálja egy hétig az én munkámat, én meg a Magáét; aztán vessük össze: ki tudta helyettesíteni a másikat.
Tudja mit: nem érdekelnek a számai. A büszkén hangoztatott adatainak hitelessége ugyanis a konkurencia hiánya miatt nem ellenőrizhető. Vagyis a köztévé úgy bűvészkedhet a nézőszámokkal, ahogy akar. Inkább hívják vissza Novodomszky Évát meg Acél Annát a fél nyolcas Híradóba, aztán kvittek vagyunk. Nem érdekel, statisztikailag ki olvas hajnal háromkor híreket: én olyankor alszom. Az meg roppant pitiáner dolog, hogy megszámolja a Magyar Nemzet impresszumában a hölgyeket. Tudja, ehhez semmi köze nincsen: szabadon eldöntheti, hogy előfizet-e magántulajdonban lévő lapunkra vagy sem. Ön viszont számadással tartozik nekem, mert a munkabérét (azt is, amit ezért a szerencsétlen leveléért kapott) az én adóforintjaimból is fedezik. Nem lehet olyan tájékozatlan, hogy ezt ne tudná. Én pedig, mint adófizető, követelhetem, hogy a köztévé fő Híradójában – függetlenül a Maguk nézettségi statisztikáitól – ne legyen nemi diszkrimináció. (Lám, megértük, hogy egy férfinak kell fellépnie a nők jogaiért egy hölggyel szemben.) Szeretném felhívni továbbá a figyelmét, hogy a fél nyolcas Híradó ügyében többek között Pogonyi Lajos kollégám is hasonló következtetésre jutott; egyúttal ajánlom olvasásra a Népszabadság impreszszumát is. Ingyenes szakmai tanácsként pedig csak annyit: az igazság fontos, nem a szóvivő.
Ha a híradózáshoz nem is, de a tévéelnökösködéshez megjött a kedvem. Ha kell, és nem teszi meg más, akkor magam állítom
vissza az alkotmányos állapotot. Lehet, hogy nőgyűlölőnek fog tartani, de higgye el, pusztán szakmai szempontok alapján mondom: amikor érkezem, Maga már ne legyen ott.
Csontos János

Újabb élő adásban üzent a magyaroknak Kapu Tibor – videó