Nagyon kis lépések

Ma Gyurcsány Ferenc miniszterelnök beszédével kezdődik a parlament őszi ülésszaka. A Fidesz már szóvá tette: 38 javaslatból álló őszi jogalkotási programjából a kormány mindössze ötöt tárt az Országgyűlés elé mostanáig, ráadásul ezekből csak egy tartozik a beharangozott Száz lépés program körébe.

Munkatársunktól
2005. 09. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azt ígérte ugyan, hogy a kormány a nyáron nem vakációzik, hanem megfeszített munkát végez, és elkészíti a Száz lépés programhoz kapcsolódó törvényjavaslatokat, az Országgyűlés őszi ülésszakának első – mai – ülésére csupán egy ilyen előterjesztést nyújtottak be a T. Háznak. A parlament vezetésének múlt hét végi tájékoztatójából az derült ki, hogy 38 tételből álló őszi jogalkotási programjából összesen öt indítványt tárt az Országgyűlés elé mostanáig a kabinet, s ezekből egy tartozik a Száz lépés program körébe: a családtámogatási rendszer átalakítását célzó javaslat. Ennek vitáját várhatóan a jövő héten kezdhetik meg a képviselők.
*
Emlékezetes, a múlt héten a Fidesz már szóvá tette, hogy a kormány az sms-kampánnyal és az MSZP választási kampányának előkészítésével volt elfoglalva a nyáron. Deutsch Tamás, a nagyobbik ellenzéki párt képviselője, az Országgyűlés alelnöke kijelentette: a kabinet nem tudja teljesíteni az általa benyújtott őszi jogalkotási programját. Emlékeztetett arra, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azt ígérte, a kormány megfeszített munkával tölti a nyarat, a tárcavezetők nem vakációznak. A fideszes politikus megállapította, hogy a Gyurcsány-kormány hanyagsága miatt a parlament ma kezdődő ülésszakának első részében, egy-másfél hónapon keresztül nincs, illetve alig van a kabinet által benyújtott törvényjavaslat, amit a képviselők megtárgyalhatnának. Annak érdekében, hogy a T. Ház mégiscsak érdemi munkát végezhessen, a Fidesz három javaslatot tett a frakcióknak, illetve Szili Katalin házelnöknek: október közepéig-végéig hosszabbítsák meg az interpellációkra, kérdésekre, azonnali kérdésekre szánt parlamenti időkeretet, vegyék napirendre a már benyújtott önálló képviselői indítványokat, illetve vitassák meg az Országgyűlés által még nem tárgyalt, ám már beterjesztett beszámolókat például az ÁPV Rt., a Legfőbb Ügyészség vagy a közszolgálati médiumok elmúlt időszakot érintő tevékenységéről. Mandur László alelnök közlése szerint a kormánypárti frakciók nem támogatták a Fidesz kezdeményezését.
A parlament őszi ülésszakának mai nyitónapján Gyurcsány Ferenc miniszterelnök felszólalásával kezdődik a tanácskozás. Utána – a hétfőn szokásos interpellációk és azonnali kérdések elhangzása után – főként nemzetközi szerződésekről, ajánlásokról szavaz a Ház, illetve megválasztják a Duna Televíziót felügyelő Hungária Televízió Közalapítvány elnökségének új tagját. A Hamburger Mihály halálával megüresedett helyre az SZDSZ Székely Gabriellát, az ORTT Műsorszolgáltatási Alapjának korábbi igazgatóját jelöli. Tárgyalnak ma még a képviselők a Magyar Távirati Iroda tavalyi tevékenységéről csakúgy, mint az Érd megyei jogú várossá nyilvánítását célzó indítványról. Holnap lesz több más mellett a fővárosi és a kerületi önkormányzatok közötti forrásmegosztásról szóló törvény módosítására benyújtott szocialista előterjesztés részletes vitája is.



A Fidesz csütörtökön jelöl. A Fidesz csütörtökön nevezi meg újabb alkotmánybíró-jelöltjét, s egyetértés esetén a Ház a jövő hétfőn mind a négy bírót megválaszthatja. A házbizottság döntése szerint nem ma, hanem csak egy hét múlva, a parlament 19-i ülésén választják meg a honatyák az Alkotmánybíróság négy új tagját. Jelenleg ugyanis csak három jelölt van, a negyedik, Lábady Tamás nem vállalta a tisztséget. Kovács Péter, a Fidesz és Bragyova András, az SZDSZ jelöltjéről már korábban egyetértésre jutottak a frakciók, utóbb pedig elfogadták Holló Andrást, az Alkotmánybíróság MSZP által ajánlott elnökét is, akinek november 12-én jár le kilencéves megbízatása, őt újraválasztanák. A három szakembert meghallgatta és támogatta az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága. A voksolás kétharmados többséggel történhet. Az alkotmányügyi bizottság ülésén, a bírák meghallgatásakor az SZDSZ képviselője, Fodor Gábor azt mondta: bár nagyra becsülik Holló Andrást, nem szavazzák meg, mert nem értenek egyet a bírák újraválasztásával. Ellenérvként felvetődött: a szabad demokraták 1995-ben maguk kezdeményezték Göncz Árpád köztársasági elnök újraválasztását. Felvetődött az is, hogy legalább két bíróval egészítsék ki a jelenleg nyolctagú testületet. Ha erre kerülne a sor, úgy tudjuk, az MSZP nem a Kovács Péterrel együtt jelölt Bragyova Andrásról kérné a képviselők szavazatát, hanem Holló Andrást részesítené előnyben. Ezzel lehetővé válna, hogy az elnöki posztról októberben leköszönő Hollót a bírák ismét elnökké válasszák. (K. A.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.