Nemzetközi fókuszban Amerika szegényei

2005. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Katrina hurrikán pusztítása egyebek mellett az Egyesült Államok szegényeinek a helyzetére is ráirányította a világ figyelmét. A jólét és a demokrácia hazájában a természeti csapást főként a társadalom alsó rétegei és a nincstelenek szenvedték el, akiknek még a menekülésre sem futotta.
Bár kétségtelen, hogy a demokraták most sem haboztak a Bush-kormányzat nyakába varrni az évtizedek óta javarészt mozdulatlan helyzetet, a krízis napjaiban elhangzott kommentárjaik a demagógiából kihámozva elgondolkodtató igazságokat is tartalmaztak. John Kerry tavalyi elnökjelölt és alelnökjelöltje, John Edwards arra hívta fel a figyelmet, hogy a hurrikán mintegy emlékeztetőül szolgált az országosan jelen lévő szegénységre. A helyzet aligha változik, ha a szegények bizonyos kerületekben koncentrálódnak, távol a munkalehetőségektől – figyelmeztetett Kerry. Edwards szerint a republikánus adminisztráció csak hozzájárul az elszegényedéshez, például azzal, hogy felfüggesztett egy 1931 óta érvényben lévő törvényt, amely szabályozza (garantálja) a szövetségi megrendelésre dolgozók bérét. A lépés nyomán a volt észak-karolinai szenátor szerint azok, akik New Orleans újjáépítése kapcsán munkát vállalnak, rosszabbul járnak, s a törvény felfüggesztése nyomán „Bush vállalkozó barátai szabadon csökkenthetik fizetésüket, ami egy keményen átdolgozott nap után járna”.
Tipikusan amerikai, „járd a magad útját” hozzáállást sugárzott ugyanakkor Louisiana kormányzója, amikor a minap megjelent a washingtoni képviselőház pénzügyi bizottsága előtt. Kathleen Blanco egyértelműen leszögezte, hogy miután az államban lévő vállalkozások negyven százaléka megsemmisült vagy súlyos veszteségeket szenvedett, a munkahelyteremtés a legfontosabb dolog, amire most szükségük van. Természetesen a szövetségi forrásokból származó újjáépítési segélyekre apellált, amelyek átutalásának jóváhagyását elősegítendő utazott a fővárosba. Nem véletlen, hogy sokak számára az újjáépítés jelentette konjunktúra lehetőséget kínál majd a kiemelkedésre abból a helyzetből, amelyben már régóta tengődnek – vélik megfigyelők, bár arra is figyelmeztetnek, hogy társadalmi szinten ettől a programtól általános javulást várni olyan, mintha valaki a saját hajánál fogva akarná magát kihúzni a vízből.
A helyieknek márpedig minden lehetőségre szükségük lenne. Még jóval a hurrikán pusztítása előtt a szegénység felszámolását célzó aktivistacsoport arra hívta fel a figyelmet, hogy New Orleansban a szegénységi küszöb alatt arányosan háromszor annyian tengődnek, mint az országos átlag. Az állami oktatási intézményekbe járó gyerekek negyven százaléka (javarészt feketék) írástudatlan, fele részük soha nem végzi el az iskolát – miközben az oktatási költségvetésről a közelmúltban vizsgálat állapította meg, hogy abból 70 millió dollárnak nyoma veszett. Tervek készültek ugyan a szegénység kezelésére, de mint annyi más ígéretet, ezt sem tartották be a korrupciós ügyektől sem mentes helyi politikusok – emlékeztet az AlterNet internetes portál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.