A Katrina hurrikán pusztítása egyebek mellett az Egyesült Államok szegényeinek a helyzetére is ráirányította a világ figyelmét. A jólét és a demokrácia hazájában a természeti csapást főként a társadalom alsó rétegei és a nincstelenek szenvedték el, akiknek még a menekülésre sem futotta.
Bár kétségtelen, hogy a demokraták most sem haboztak a Bush-kormányzat nyakába varrni az évtizedek óta javarészt mozdulatlan helyzetet, a krízis napjaiban elhangzott kommentárjaik a demagógiából kihámozva elgondolkodtató igazságokat is tartalmaztak. John Kerry tavalyi elnökjelölt és alelnökjelöltje, John Edwards arra hívta fel a figyelmet, hogy a hurrikán mintegy emlékeztetőül szolgált az országosan jelen lévő szegénységre. A helyzet aligha változik, ha a szegények bizonyos kerületekben koncentrálódnak, távol a munkalehetőségektől – figyelmeztetett Kerry. Edwards szerint a republikánus adminisztráció csak hozzájárul az elszegényedéshez, például azzal, hogy felfüggesztett egy 1931 óta érvényben lévő törvényt, amely szabályozza (garantálja) a szövetségi megrendelésre dolgozók bérét. A lépés nyomán a volt észak-karolinai szenátor szerint azok, akik New Orleans újjáépítése kapcsán munkát vállalnak, rosszabbul járnak, s a törvény felfüggesztése nyomán „Bush vállalkozó barátai szabadon csökkenthetik fizetésüket, ami egy keményen átdolgozott nap után járna”.
Tipikusan amerikai, „járd a magad útját” hozzáállást sugárzott ugyanakkor Louisiana kormányzója, amikor a minap megjelent a washingtoni képviselőház pénzügyi bizottsága előtt. Kathleen Blanco egyértelműen leszögezte, hogy miután az államban lévő vállalkozások negyven százaléka megsemmisült vagy súlyos veszteségeket szenvedett, a munkahelyteremtés a legfontosabb dolog, amire most szükségük van. Természetesen a szövetségi forrásokból származó újjáépítési segélyekre apellált, amelyek átutalásának jóváhagyását elősegítendő utazott a fővárosba. Nem véletlen, hogy sokak számára az újjáépítés jelentette konjunktúra lehetőséget kínál majd a kiemelkedésre abból a helyzetből, amelyben már régóta tengődnek – vélik megfigyelők, bár arra is figyelmeztetnek, hogy társadalmi szinten ettől a programtól általános javulást várni olyan, mintha valaki a saját hajánál fogva akarná magát kihúzni a vízből.
A helyieknek márpedig minden lehetőségre szükségük lenne. Még jóval a hurrikán pusztítása előtt a szegénység felszámolását célzó aktivistacsoport arra hívta fel a figyelmet, hogy New Orleansban a szegénységi küszöb alatt arányosan háromszor annyian tengődnek, mint az országos átlag. Az állami oktatási intézményekbe járó gyerekek negyven százaléka (javarészt feketék) írástudatlan, fele részük soha nem végzi el az iskolát – miközben az oktatási költségvetésről a közelmúltban vizsgálat állapította meg, hogy abból 70 millió dollárnak nyoma veszett. Tervek készültek ugyan a szegénység kezelésére, de mint annyi más ígéretet, ezt sem tartották be a korrupciós ügyektől sem mentes helyi politikusok – emlékeztet az AlterNet internetes portál.

Lépre csalták a prostituálthoz érkező férfit, súlyos büntetésre számíthatnak