Oskar Lafontaine, a „hasznos idióta”

Vlagyimir Iljics Lenin emléke kísért Németországban. A kommunista ideológus „hasznos idiótáknak” nevezte azokat a nyugatiakat, akik hajlandók voltak kapcsolatot tartani a bolsevista terrorrendszerrel. A német parlamenti választás kampányidőszaka ezen gyógyíthatatlan embertípus modern képviselőjével gazdagította a német politika palettáját.

2005. 09. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oskar Lafontaine a posztkommunista PDS-t népszerűsíti odaadó szorgalommal a nyugati tartományokban, ahol az NDK egységpártjának utódszervezetét mindeddig a totális jelentéktelenség jellemezte. A nagyra törő politikus az 1990-es évek végén még a szociáldemokraták pártelnökeként tevékenykedett, a kancellár bizalmasa és a Schröder-kabinet minisztere volt. Azután egyik percről a másikra lemondott minden hivataláról, visszavonult saarbrückeni házának elefántcsonttornyába és onnan lövöldözte mérgezett nyilait az elvtársakra, mindenekelőtt Schröderre, aki szerinte szakított a hagyományos szociáldemokrácia alapelveivel. A szélsőbaloldali nézeteket vallók egymásra találtak a „Munka és Szociális Igazságosság Választási Alternatívája” (WASG) nevű szervezetben, és a PDS listáin helyet kapva kapcsolódtak be az előre hozott választás konkurenciaharcába. Ennek láttán Oskar Lafontaine elérkezettnek vélte az időt arra, hogy visszatérjen a szorítóba mint a szövetségre lépett Baloldali Párt nyugati reprezentánsa. A keleti tartományokban a közismert Stasi-múlttal rendelkező Gregor Gysi lobogtatja a posztkommunisták zászlaját.
Lafontaine így folytatja azon kapcsolatok ápolását, amelyeket mint a Saar-vidék tartomány miniszterelnöke alakított ki az NDK irányába az 1980-as évek során. A két német állam idején az akkori SPD-elitből senki sem állt olyan szoros kapcsolatban a keletnémet egységpárt (SED) hangadóival, mint Lafontaine. Különösen Erich Honeckerrel szimpatizált, már csak azért is, mert a pártelnök szintén Saarbrückenből származott. Két évvel az NDK összeomlása előtt a nyugati „honfitárs” még így vélekedett: „Honecker vezetése mellett az NDK-ból gazdaságilag teljesítőképes, belpolitikailag stabil, külpolitikailag pedig magabiztos állam lett”. A szociáldemokraták taktikája akkor a „változás a közeledésen keresztül” elv alatt futott. Lafontaine esetében e célkitűzés az SED-vel való bratyizássá alakult át. A Nyugat egyoldalú lefegyverzését szorgalmazva végleg belépett a „hasznos idióták” körébe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.