Barsiné a Galileóról
Strasbourg. Az EU elnöksége sajnálatát fejezte ki, hogy három irakit szeptember 1-jén kivégeztek bírósági tárgyalást követően, ugyanis az EU véleménye szerint a halálbüntetés nem hatékony. Közben Strasbourgban az uniós parlament ülésén Barsiné Pataky Etelka, a magyar néppárti delegáció tagja a Galileo nevet kapott európai műholdas navigációs rendszerekről beszélt. Az új helymeghatározó és navigációs rendszer nagy segítséget jelent majd a mezőgazdaságban, a közlekedésben, a katasztrófavédelemben és a határvédelemben is. Hegyi Gyula szocialista képviselő pedig az ügyben emelte fel szavát, hogy négy őshonos magyar családot erőszakkal telepítettek ki Lettországból. (L. I.)
Moszkva Irán pártján áll
Moszkva. Oroszország ellenzi, hogy az iráni atomdossziét az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé utalják – közölte a moszkvai külügyminisztérium. Az Európai Unió nevében tárgyaló Nagy-Britannia, Franciaország és Németország kilátásba helyezte: részt vehetnek egy olyan határozattervezet megfogalmazásában, amely az iráni atomdossziénak a tanács elé vitelét követeli, ha Teherán a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szeptember 29-én esedékes üléséig újra le nem állítja az urán átalakítását iszfaháni üzemében. (MTI)
Rugova tüdőrákos
Pristina. Ibrahim Rugova koszovói elnök elismerte, hogy tüdőrákban szenved, de kijelentette, hogy nem mond le, mivel kulcsfontosságú tárgyalások következnek a tartomány jövőjéről. „Szombaton érkeztem haza Németországból, ahol az orvosok megállapították, hogy tüdőrákom van” – mondta az ENSZ-igazgatás alatt álló, többségében albánok lakta dél-szerbiai tartomány elnöke a néphez intézett televíziós üzenetében. „Folytatom a munkámat az elnöki tisztségben. Még keményebben folytatjuk a munkánkat Koszovó függetlenségének elismerése érdekében” – tette hozzá. (MTI)
Népszerűtlenebb magyar EU-tagság
Budapest. Csökkent az EU-tagság magyarországi támogatottsága, a legtöbben úgy érzik, hogy Magyarország csatlakozása nem növelte sem a politikai, sem a gazdasági stabilitást – derül ki az Eurobarometer magyar nemzeti jelentéséből, amelyet tegnap mutattak be Budapesten. Duránszkai Gábor, a felmérést végző TNS Magyarország vezetője elmondta: alig egy évvel a csatlakozás után a tagság hazai támogatottsága a 2003-ban regisztrált 63 százalékról és a 2004-es 49 százalékról, 2005 tavaszára 42 százalékra esett vissza. (MTI)
Nigel Farage pártja a legnépszerűbb a brit keresztények körében
