Őrizetbe vették Ferihegyen Schönthal Henriket. A tegnapi akcióban a Fővárosi Főügyészség ügyészei és a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) nyomozói vettek részt – derül ki a vádhatóság közleményéből. Az NNI nyomozói már ki is hallgatták az üzletembert. Horváczy Emese, a szervezet szóvivője lapunknak elmondta: a brókerbotránnyal összefüggésben pénzmosással, bűnsegédként elkövetett sikkasztással és magánokirat-hamisítással gyanúsították meg Schönthalt, aki nem élt ellenvetéssel a gyanúsítás ellen, de egyelőre nem kívánt vallomást tenni. Schönthal asszisztensét, Dudás Gábort egyébként szintén pénzmosással gyanúsítják.
Igazságügyi forrásokból úgy tudjuk: Schönthal közvetlen járattal érkezett Magyarországra az egyesült államokbeli Floridából, és miután amerikai állampolgársággal is bír, a helyi hatóságok nem vizsgálták a nemzetközi körözési listákat, és nem tartóztatták fel a repülőtéren, amikor az üzletember el kívánta hagyni az országot. Egy héttel azután, hogy az ügyészség benyújtotta a Kulcsár Attilával és húsz társával szembeni vádiratot, az eddig szökésben lévő Schönthal – ahogy azt Bárándy Péter, az üzletember védője az MTI-nek elmondta – „együttműködés eredményeként, önként tért haza, tudatában annak, hogy őrizetbe veszik”. A Medgyessy-kormány igazságügy-minisztere ügyvédi titokra hivatkozva nem kívánt beszámolni az ügy részleteiről, annyit azonban elárult, hogy védence néhány nap gondolkodás után vallomást tehet.
A lapunk által megkérdezett büntetőjogászok egyöntetűen úgy vélték: miután a nyomozók befejezik Schönthal kihallgatását, várhatóan pótvádirat készül, és az ügyet egyesítik a brókerbotrány bírósági eljárásával.
Schönthal Henrik két off-shore vállalkozásának, a Balmoralnak és a Montrade-nek a számláin jelentős pénzmozgások voltak, a gyanú szerint a vállalkozó tudtával. A hatóságok úgy vélik, a cégeken keresztülfolyó pénzeket a K&H brókercégénél sikkasztották el, Schönthal pedig a bűncselekményben pénzmosóként működött közre.
*
Így köze volt ahhoz is, hogy két szír pénzváltó számlájára 6,2 milliárd, bűncselekményből származó forintot utaljanak, amit az arab férfiak készpénzben felvettek és a Kulcsár Attila által megjelölt személyeknek kézbesítettek.
Lapunk a közelmúltban megírta, hogy információink szerint a Montrade Ltd. angliai számláján gyanús pénzmozgások voltak, amelyek a Gyurcsány-kormány egyik államtitkárát is kellemetlenül érinthetik az úgynevezett Synergon-ügyben.
Úgy tudjuk, hogy a nemzetközi jogsegéllyel a londoni Barclay’s Bankból küldött tranzakciós kivonatból többek között kiderül az is, hogy a Montrade számlájára több mint félmillió dollárt utalt korábban a TV2-t működtető MTM SBS. A pénz a magyarországi Montrade-hez került, ahonnan továbbutalták. Információink szerint a Montrade kapcsolatban volt az Euromedic nevű céggel is, amely Mészáros Jánosnak az érdekeltségébe tartozik, aki jelenleg a Magyar Fejlesztési Bank Rt. igazgatóságának tagja.
A Fővárosi Főügyészség tavaly júniusban kezdeményezte, hogy a Fővárosi Bíróság (FB) adjon ki nemzetközi elfogatóparancsot Schönthal Henrik ellen. Az FB ezt augusztusban teljesítette, a parancs 4-én érkezett meg az Igazságügyi Minisztériumhoz. Az Interpol közlése nyomán a tárca megtudta, hogy Schönthal nagy valószínűséggel Floridában tartózkodik, s a bíróság ezt rögzítve intézkedett az ügyben. Tanúkat is meghallgattak a bírák, hiszen az amerikai jog szinte a teljes bizonyossággal megegyező valószínűséget ír elő a bűncselekmény elkövetését illetően a kiadatás feltételeként. A kiadatást – az elfogatóparancs alapján – az igazságügy-miniszter kérheti.
Ez Petrétei József idején történt meg. A Bárándy Péter vezette IM ugyanis az aktát kiegészítésre viszszaadta az ügyészségnek. Az elfogatóparancs tavaly november 3-án érkezett meg ismét a minisztériumhoz. Petrétei József november 5-én írta alá a kiadatási kérelmet, s azt idén január 24-én adták át a Külügyminisztériumnak. A külügy 26-án továbbította az iratokat a USA diplomáciai vezetéséhez.
Orbán Viktor fontos bejelentésekkel indítja a hetet – Kövesse nálunk élőben!
