Szent háború

K ö n y v e s h á z

Kákonyi Péter
2005. 09. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fiatal (1975-ös születésű) olasz egyháztörténész, Dag Tessore, aki több munkájában is foglalkozott a magyar történelemmel – olaszra fordította Szent István intelmeit, és szerkesztette a Medieovo című folyóirat különszámát, mely a magyar középkort taglalta –, A háború misztikája címmel adott közre kultúrhistóriai kötetet. A könyv, amelynek magyar kiadásához külön előszót írt a szerző, főként a kereszténység és az iszlám „szent háborúit”, azok szakrális indítékait tekinti át, röviden bekukkant a judaizmus, a hinduizmus, a buddhizmus meg a kínai konfucianizmus és taoizmus, a dél-amerikai maják és aztékok „háborús spiritualizmusának” gondolatkörébe is. „Könyvemmel egyrészt az a célom, hogy bemutassam, a kereszténység és az iszlám miként dolgozta ki a szent háború tanát, és hogyan élte meg valóságát, másfelől megkísérlek magyarázatot adni arra, hogy mi készteti emberek ezreit az istenség nevében való háborúskodásra…” – summázza célját a szerző.
Ezután áttekinti az Ó- meg az Újszövetséget, azok háborúkkal foglakozó fejezeteit, a korai kereszténység évszázadait, majd a nagy keresztény uralkodók és szentek, többek között Nagy Konstantin, Szent Ambrus és Jeromos, Ágoston, Gergely, majd Nagy Károly személyének és korának – egymástól csöppet sem független – eszmevilágát. A lovagrendekkel és a keresztes háborúkkal hosszan foglalkozik, taglalja a különféle szerzetesrendek gondolatrendszerét, aztán rátér a törökellenes hadjáratokra, a reformációra meg a vérgőzös francia forradalomra. Külön fejezetet szentel az ortodox egyháznak, amelynek egyik – nem is oly régen, 2000-ben Moszkvában közreadott – dokumentuma kimondja: „Miközben úgy ítéli, hogy a háború rossz, az egyház nem tiltja fiainak, hogy háborús cselekményekben vegyenek részt, ha ezek célja embertársaink védelme vagy a lábbal tiport igazság visszaállítása…”
A könyv második része – Az erőszak története és filozófiája az iszlámban – kimerítően foglalkozik a Korán tanításával, annak szerteágazó értelmezéseivel, a középkori, majd a modern iszlámmal, amelynek hívei (talán nem egészen alaptalanul) mind a mai napig a Nyugat fő bűneként tartják számon a gyarmatosítás időszakát, s többek között ezért is tekintenek gyanakvással Európa és Amerika szabadságot, toleranciát, tudományos és technológiai fejlődést hirdető kegyes eszméire.
(Dag Tessore: A háború misztikája. Ford.: Mátyus Norbert. Akadémiai Kiadó, Bp., 2004. Ára: 2900 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.